کد مطلب: 33428 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
طرح اکرام ایتام چیست؟

طرح اکرام ایتام چیست؟

آیا می دانید طرح اکرام ایتام چیست؟ طرح اکرام ایتام طرحی است با هدف ترویج و احیاء فرهنگ احسان و نیکوکاری...
زمان مطالعه: 1 دقیقه
آیا می دانید طرح اکرام ایتام چیست؟ طرح اکرام ایتام طرحی است با هدف ترویج و احیاء فرهنگ احسان و نیکوکاری واکرام ایتام و نشر سنت‌های حسنه اسلامی. آسمونی در این بخش به معرفی طرح اکرام ایتام می پردازد.

طرح اکرام ایتام چیست؟
طرح اکرام ایتام چیست؟


طرح اکرام ایتام چیست؟

خدا را بندگانی است که برای سود رساندن به دیگران نعمت های خاصی به آنان بخشیده تا آنگاه که دست بخشنده دارند نعمتها را در دستشان باقی می گذارد و هرگاه از بخشش دریغ کنند ، نعمت ها را از دستشان گرفته و به دست دیگران خواهد داد. نهج البلاغه – حکمت 425

طرح های «اکرام ایتام» و «محسنین»، از جمله طرح هایی هستند که کمیته امداد امام خمینی (ره) به منظور استفاده از مشارکت مردمی در رسیدگی به نیازمندان اجرا می کند. طرح «اکرام ایتام» مختص کودکانی است که پدر خود را از دست داده اند. طرح «محسنین» مربوط به کودکانی است که یا پدر و مادر از یکدیگر جدا شده و تحت سرپرستی مادرشان هستند و یا آن که پدرشان در قید حیات است، اما به دلیل بیماری قادر به تامین معاش خانواده نیست. تشخیص نیازمند بودن این خانواده ها توسط کارشناسان کمیته امداد انجام می شود.

در هر کدام از این طرح ها، فرد خیّر می تواند حامی تعدادی از این کودکان شود. فرد حامی بایستی ماهانه حداقل 20هزار تومان به حساب هر یک از کودکان تحت حمایت خود واریز کند. وی پس از 3 ماه پرداخت متوالی می تواند با هماهنگی کمیته امداد کودک تحت حمایت خود را ملاقات کند. هر 6 ماه یک بار نیز توسط کمیته امداد صورت حساب پرداختی ها برای فرد حامی ارسال می شود.

بیشترین استقبال از این طرح توسط مردم عزیز کشورمان، در ایام ماه مبارک رمضان به خصوص در شبهای قدر انجام می شود. اما متاسفانه در بقیه سال این طرح حالت رکود دارد. گروه فردای سبز در این چند سال،سعی داشته با همکاری کمیته امداد، از پتانسیل دیگر مراسمات مذهبی نیز استفاده کرده و این سنت حسنه را در تمام طول سال زنده نگه داشته و در جامعه ایران اسلامی ترویج دهد.

اهداف طرح اکرام ایتام چیست؟
  • افزایش حس مسئولیت پذیری در قشرهای مختلف جامعه
  • گسترش فرهنگ دستگیری از نیازمندان
  • یاری رسانی به فرزندان نیازمند غیر یتیم و بهبود وضعیت معیشتی، تحصیلی و درمانی آنان
  • بهره گیری از نیات خیرخواهانه نیکوکاران به عنوان حامیان و نیروهای افتخاری در امر حمایت نیازمندان
  • ایجاد شبکه ی اجتماعی از خیرین و نیکوکاران به منظور رسیدگی به نیازهای فرزندان نیازمند غیر یتیم

معرفی نویسنده:

تحصیلکرده رشته زبان انگلیسی و علاقمند به اخبار و موضوعات روز ایران و جهان، تازه ترین نوشته های من در بخش اخبار آسمونی منتشر میشه

ثبت نظر درباره «طرح اکرام ایتام چیست؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 + 8 = ?