کد مطلب:  31831 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نقد فیلم اگزما

نقد فیلم اگزما

اگزما نام فیلمی ایرانی است که به کارگردانی و نویسندگی مهران مهدویان ساخته شده است. آسمونی در این بخش به...
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نقد فیلم اگزما
نقد فیلم اگزما


اگزما نام فیلمی ایرانی است که به کارگردانی و نویسندگی مهران مهدویان ساخته شده است. آسمونی در این بخش به معرفی و نقد فیلم اگزما می پردازد.

معرفی فیلم اگزما

کارگردان فیلم اگزما

مهران مهدویان

نویسنده فیلم اگزما

مهران مهدویان

تهیه‌کننده فیلم اگزما

علی یازرلو, علی فاتحی

بازیگران فیلم اگزما

شیوا مکی نیان, دیبا زاهدی, حسام محمودی, کریم امینی, کمیل علیپور, نادر فلاح

خلاصه‌‌‌‌ فیلم اگزما

رویا در تلاش است زندگی خود را در آرامش نگه دارد، از طرفی نمی خواهد شوهرش از گذشته اش با خبر شود.او در این مسیر با مشکلاتی مواجه می شود.

egzema
egzema


نقد فیلم اگزما

انتخاب فیلم هایی در سبک اگزما ، به شدت سلیقه مخاطب را می طلبد. می تواند برای عده ای جذاب باشد و می تواند برای عده ای بسیار خسته کننده و بی بخار باشد. این فیلم هم در سینمای هنر و تجربه اکران شده است ، که به شدت هوشمندانه بود ، زیرا حضور این فیلم در سینمای عادی با شکست مواجه می شد. مهم ترین المان در فیلم ، دیالوگ محور بودن آن است. همه چیز با دیالوگ منتقل می شود.

با دیالوگ تعلیق ایجاد می شود ، تنش ایجاد می شود ، گره افکنی اتفاق می افتد ، به اوج می رسد و گره گشایی شروع می شود. همه اطلاعات فیلم با دیالوگ کامل می شود. و هیچ چیز دیگری برای جلو بردن درام وجود ندارد. و تمام این اتفاقات در یک خودرو شکل می گیرد. خودرو ای که تقریبا همه تنش ها مربوط به آن است. و این استفاده از خودرو در سر تا سر فیلم بسیار هوشمندانه است.

نقد فیلم اگزما
نقد فیلم اگزما


و استفاده بسیار مناسبی نیز در پایان از آن شده است. وقتی که رویا از خودرو خارج می شود و آن را تسلیم می کند. چهره خودرو از بیرون نمایش داده می شود و یک نما از بیرون (بالاخره) که رفتن رویا را به تصویر کشیده است. همه اینها در سر تا سر فیلم ، کاملا هوشمندانه استفاده شده است. فقط می ماند حاملگی رویا که در سطح باقی می ماند و به آن رسیدگی‌ای که باید نمی شود.

وقتی کارگردان فضای خود را محدود می کند ، برای ایجاد جذابیت و تفاوت ، نیاز به خلاقیت بالایی دارد. و این خلاقیت در کارگردان وجود دارد. که با وجود فضای محدود خودرو از نماهای متفاوتی استفاده می کند. و در کنار این ، از نماها استفاده منطقی‌ای دارد. که تمام نکات ذکر شده خلاقیت و هوشمندی کارگردان را می رساند.

egzema
egzema


ماجرای فیلم از یک دروغ شروع می شود و یک شخصیت رویا که با نابلدی خود نمی تواند مشکلات را جمع و جور کند و به خواسته خودش نزدیک شود. و اگر این ابعاد شخصیتی که از او در فیلم می بینیم ، نمی دیدیم ، فیلم به شدت غیر منطقی و غیر قابل باور می شد. ابعاد شخصیت ها کامل است. و همه دارای شخصیت مخصوص به خود هستند ، اما این شخصیت ها در اجرا دچار نقص هستند. نادر فلاح که مانند بسیاری از کارهای خود ، مخصوصا کارهای اخیر خود ، دچار تکرار شده و فقط در گریم تغییر کرده است. دیگر بازیگران نیز بازی کنترل نشده ای دارند (البته نه همه شان). و در قسمت هایی تداوم حس خود را از دست می دهند.

در کنار اجرای بازی ، نقطه ضعف دیگری که وجود دارد نور پردازی است. که فضای داخل خودرو را تبدیل به فضایی دیگر کرده است. که به باور پذیری موقعیت کمی آسیب زده است.

فیلم اگزما ، فیلمی است که با خلاقیت در ساخت توانسته است فیلمنامه خود را به بهترین شکل اجرایی کند. و قطعا این فیلم تبدیل به یک فیلم جذاب شده است ، که این جذابیت در کنار بی هیجان بودن (بدلیل نوع ساخت) حفظ شده است. که البته اجرای بازیگران تمرین بیشتری می طلبید. انتخاب این فیلم به سلیقه مخاطب باز می گردد ، که اگر با سلیقه کسی سازگار نباشد تبدیل به یک فیلم خسته کننده می شود.
نظر خود را درباره «نقد فیلم اگزما» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید