کد مطلب: 26957 درج نظر
زمان مطالعه: 12 دقیقه
تور مصر

تور مصر

اگر قصد سفر به مصر با تور را دارید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که راهنمای تور مصر ،...
زمان مطالعه: 12 دقیقه


اگر قصد سفر به مصر با تور را دارید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که راهنمای تور مصر ، اطلاعات تور مصر ، جاذبه های تور مصر ، مکان های تور مصر و ... را برای شما عزیزان شرح می دهیم.

چراغ گردشگری از سپیده‌دم تاریخ کشور مصر و پایتختش قاهره روشن و پایدار بوده است. کافی است نیم نگاهی به صحرای جیزه‌ در قاهره، هرم عظیم خوفو و مجسمه‌ی بزرگ ابولهول بیاندازیم تا به این حقیقت پی بریم که به راستی این شهر ارزش وقتی را که صرف بازدید از آن می‌کنیم دارد.

مصر کشوری است با تاریخی طولانی، جذاب، نفس گیر و اغوا کننده که هر ماجراجویی را به سمت خود می‌کشاند. قاهره پایتخت این کشور، با وجود اینکه نمی توان آن را تمدنی باستانی نامید، اما میراث زیادی  از گذشته های دورتر را به ارث برده است. این شهر به قدری دوست داشتنی، تاریخ آن به قدری جذاب و حس ماجراجویی در آن به اندازه‌ای مرموز است که نمی دانیم از کجا باید شروع کنیم. می توان این شهر را مقصدی مقرون به صرفه برای کسانی دانست که از نظر بودجه در محدودیت هستند و خوشبختانه همین موضوع بازدید از آن را خیلی سخت نمی کند. علاوه بر این برای گردشگرانی که دنبال تجملات هستند هم انتخاب‌های بیشماری وجود دارد.

اطلاعات ضروری تور مصر
  • اختلاف ساعت با تهران: 1:30-
  • زبان رسمی: عربی
  • واحد پول رسمی: پوند مصر (EGP)
  • نرخ تبدیل ارز: 10 پوند مصر=1.28 دلار آمریکا
  • فرودگاه: (Cairo International Airport (CAI


وضعیت آب و هوایی مصر

با وجود اینکه قاهره به بیابانی بودن مشهور است، اما درجه حرارت آن از ماه نوامبر تا آوریل بسیار مطلوب و دلپذیر است و در طول شب کمی سرد می‌شود. از ماه مه تا اکتبر، طول روز افزایش می‌یابد و به خصوص زمانی که با رطوبت برخواسته از دره‌ی نیل ترکیب می‌شود  مقداری ناخوشآیند خواهد بود و گشت و گذار و دیدن جاذبه‌های بیرونی در طول روز طاقت فرسا است.  با این وجود حداقل شب‌های تابستان با هوای مطلوبی طرف هستیم. قاهره تقریبا در تمام طول سال هیچ بارانی به خود نمی‌ّ‌بیند. حداقل نکته‌ی مثبت این موضوع این است که لازم نیست درون چمدانتان چتر بارانی و وسایل مورد نیاز برای چنین هوایی را قرار دهید.

بهترین زمان برای رزرو هتل تور مصر

قیمت هتل‌ها در قاهره بسیار وابسته به شرایط آب و هوایی است. فصل‌های پرگردشگر یا به اصطلاح High-Season که در آن‌ها قیمت‌ها افزایش می‌یابند از دسامبر تا آوریل به طول می انجامد. و در نقطه‌ی مقابل فصول کم گردشگر یا به اصطلاح off-season ماه‌های ژوئن تا آگوست (اوت) هستند. اگر به قاهره، به خصوص در طول تعطیلات زمستان سفر می‌کنید توصیه می کنیم حتما از قبل و در سریع‌ترین زمان ممکن اتاق رزرو کنید. قیمت‌ها در هتل های بین‌المللی زنجیره‌ای ممکن است نوسان زیادی داشته باشند، اما در هتل‌های زنجیره ای محلی و مستقل تقریبا با ثبات هستند.اغلب یک هتل 2 ستاره در نزدیکی مرکز شهر قاهره، زمانی یک مکان تجملی بوده است که به مرور تبدیل به هتلی کهنه و فرسوده شده است، بنابراین اگر تصمیم به اقامت در چنین هتل هایی بگیرید، می توانید به میزان زیادی در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید. تقریبا به راحتی می‌شود در بدو ورود به این شهر یک هتل خوب پیدا کرد، اما اگر ندانید مقصدتان کجا است، تاکسی‌های فرودگاه ممکن است شما را در جایی دورتر پیاده کنند تا بلکه کرایه‌ی بیشتری دریافت کنند، پس خیلی مراقب باشید که کلاه سرتان نرود.پیشنهاد ما این است که حداقل  شب قبل از سفر، تکلیف هتل را مشخص کنید و اتاقتان را از قبل رزرو کنید.

مجسمه‌ی بزرگ ابولهول

انواع هزینه‌ها تور مصر

هزینه‌ی هاستل تور مصر

تنوع هاستل‌ها در قاهره چه از نظر کیفیت و چه از نظر قیمت نسبتا خوب است. برای یک شب اقامت در اتاقی اشتراکی باید حدود 27 تا 81 پوند مصری بپردازید. اگر دوست دارید در اتاق های خصوصی اقامت داشته باشید هم باید به طور میانگین متحمل پرداخت حدود 50 تا 100 پوند مصری برای یک شب اقامت در اتاق خصوصی با تخت دو نفره یا دو تخت مجزا شوید. البته با کمی جستجو هم می توانید هاستل‌های ارزن تری هم پیدا کنید.

هزینه‌ی اقامت در هتل تور مصر

خوشبختانه کسانی که از نظر بودجه محدودیت دارند، می توانند هتل‌هایی خوب با قیمت‌های منطقی پیدا کنند. همانطور که پیش‌تر گفتیم برای کسانی که تجملاتی هستند هم گزینه‌های بسیار خوبی در این شهر پیدا می شوند.همانطور که مشاهده می کنید شروع قیمت حداقل هتل‌های 4 ستاره از قیمت حداقل هتل های 3 ستاره بسیار کمتر است. پس اگر کمی حوصله به خرج دهید و هتل مناسبی پیدا کنید، می توانید با پرداخت هزینه‌ی کمتر خدمات بهتری را دریافت کنید.

متوسط قیمت مواد غذایی مصر

غذا و نوشیدنی در این کشور با وجود داشتن استاندارد اروپایی کاملا ارزان هستند.

صبحانه: بسیاری از هتل‌های این شهر وعده‌ی صبحانه  را ارایه می دهند، اما اگر اینگونه نبود سری به کافه‌های محلی و غرفه های غذا فروشی خیابانی بزنید و صبحانه‌ی مورد علاقه‌تان را سفارش دهید. (4 تا 10 پوند مصری)

ناهار: تا زمانی که از رستورانهای توریستی اجتناب کنید، می توانید غذاهای واقعا ارزانی را میل کنید. (6 تا 20 پوند مصری)

شام: با فرض اینکه شما می خواهید شامتان را در کافه‌ها یا رستوران‌های محلی میل کنید، می توانید غذاهای خوشمزه‌ی محلی را با قیمت های کمی تهیه کنید. (12 تا 40 پوند مصری)

مک دونالد: خبر خوب  برای عاشقان فست فود و مک دونالد اینکه رستوران‌های مک دونالد قاهره در تمام دنیا از ارزان‌ترین‌ها هستند. (13 پوند مصری) اگر دوست دارید خودتان آشپزی کنید، بسته به اینکه به کدام سبک از غذای غربی یا آسیایی علاقمند باشید، می‌توانید مواد غذایی مورد نیاز یک هفته‌تان را با پرداخت به ترتیب حدود228و178 پوند مصری تهیه کنید. به یاد داشته باشید محاسبه قیمت‌ها بر اساس میزان کالری استاندارد و مواد غذایی مورد نیاز یک انسان سالم و بالغ تنظیم شده است که اقلامی چون نان تازه، برنج سفید، تخم مرغ، شیر (سبک غربی)، سینه‌ی مرغ (پوست کنده و بدون استخوان)، پنیر محلی (سبک غربی)، سیب درختی، پرتقال، گوجه فرنگی، سیب زمینی و کاهو می‌شود. مسلم است که اگر مواد بیشتری نیاز دارید، باید هزینه‌ی بیشتری بپردازید.هزینه‌ی حمل و نقل مصر

انواع وسایل نقلیه  در سیستم حمل و نقل این شهر وجود دارد تا هم ساکنان و هم توریست‌ها به راحتی به طرف مقصد مورد نظرشان جابجا شوند. تنها مشکل این است که، امکان دارد گردشگران خیلی در استفاده از آن و شلوغی جمعیت موجود در اتوبوس ها و تراموای احساس راحتی نکنند و این دو سیستم به طور 100 درصد قابل اطمینان نیستند. خوشبختانه سیستم متروی این شهر به سمت اکثر نثاط مهم و توریستی جابجا می‌شود.

سیستم اتوبوس قاهره شامل چندین خط خدماتی متفاوت می‌شود. خدمات متفاوت، هزینه‌ های متفاوت دارند. در این شهر اتوبوس و مینی بوس های استاندارد وجود دارد که توسط سازمان حمل  و نقل قاهره (CTA) اداره می‌شود. همچنین تعدادی میکرو بوس وجود دارد که توسط سازمان‌های خصوصی اداره می‌شوند. قسمت تاسف بر انگیز در مورد میکروبوس‌ها این است که با وجود اینکه ارزان هستن، اما قایل اطمینان (به دلیل وجود تعداد زیاد جیب برها) نیستند. سیستم تراموای این شهر  از سال 1896 مشغول به کار است.

این سیستم شامل سه خط است که توسط CTA اداره می‌شود. برخلاف اتوبوس، سیستم متروی قاهره هم کارآمد و هم قابل اعتماد است. این سیستم زمستان‌ها از 5:30 دقیقه صبح تا نیمه‌های شب، و تابستان‌ها از 5:30 دقیقه‌ی صبح تا ساعت 1:00 بامداد مشغول سرویس دهی به مردم است. متروهای این شهر هم در زمستان و هم در طول تابستان هر 6 دقیقه یک بار توقف دارند. این سیستم در حال حاضر دو خط دارد و سریع ترین و به علاوه ارزان‌ترین راه جابجایی در قاهره به شمار می‌رود.

بهترین تفریحات و سرگرمی‌ها در قاهره

اهرام جیزه مصر

مشهورترین اهرام جهان، آن‌هایی هستند که در مصر واقع شده‌اند. احتمالا اغلب کسانی که به مصر سفر می کنند دلیل اصلی‌شان همین اهرام باشد. سازه‌هایی عظیم، که از آجر و سنگ ساخته شده‌اند و برخی از آن‌ها در میان بزرگترین بناهای جهان قرار دارند. تعدادی از این اهرام جلا داده شده‌اند و سطح سفید سنگی‌ آن‌ها بازتاب زیادی دارند. دلیل اینکار این بوده است که از فاصله‌های دور درخشان به نظر برسند.از حدود 2,700 تا 1,700 سال قبل از میلاد، یعنی حدود هزار سال، مصری‌ها به دستور فراعنه شروع به ساخت این بناهای غول پیکر کردند. اولین هرم در طول پادشاهی شاه جوزر (معروف ترین فرعون سلسله‌ی سوم) و به وسیله‌ِ معمارش یعنی ایمهوتب ساخته شد. با این وجود، بزرگترین آن‌ها اهرام جیزه هستند. برزرگترین هرم از میان اهرام ثلاثه جیزه، هرم بزرگ خوفو است که تا قبل از ساخت کلیسای کاتدرال لینکولن در سال 1311 میلادی، بلندترین بنای جهان به شمار می‌رفت. همچنین هرم بزرگ خوفو یکی از عجایب هفتگانه‌ی باستانی دنیا به شمار می‌رود. بازدید از این شگفتی های دنیای باستان را از دست ندهید.

نکته‌ها:
  • هزینه‌ی ورود به محوطه‌ی این اهرام و نه خود آن‌ها برای بزرگسالان 80 پوند و برای دانشجویان و دانش‌آموزان 40 پوند است که شامل بازدید از مجسمه‌ی بزرگ ابولهول هم می‌شود.
  • منطقه‌ی جیزه و اطراف اهرام به قدری بزرگ است که مجبور هستید از اتومبیل استفاده کنید.
  • حتما در یکی از تورهای راهنمای این اهرام ثبت نام کنید. اگر تنهایی اقدام به این کار کنید، خیلی از دیدنی های آن را از دست خواهید داد.
  • هزینه‌ی ورود به هرم بزرگ خوفو برای بزرگسالان 120 و دانشجویان 60 یورو می‌شود.


بازدید از موزه‌ی ملی مصر مصر

یکی از مشهورترین و البته غنی ترین موزه های جهان که در میدان تحریر قاهره واقع شده است. بیش از 120,000 مصنوعات از فرهنگ مصری در این موزه وجود دارد که تنها بخشی از آن‌ها در معرض دید عموم گذاشته شده است. به طور کلی هفت بخش در این موزه وجود دارد که به ترتیب زمانی مشخص شده‌اند. معروف‌ترین بخش گنجینه‌ی توت عنخ آمون  است. اگر دوست دارید با گذشته‌ و فرهنگ مصر بیشتر آشنا شوید به هیچ وجه بازدید از این موزه را از دست ندهید.

نکته‌ها:

عکاسی از اکثر آثار باستانی، هنری و جواهرات با ارزش این موزه ممنوع است.

این موزه به قدری بزرگ است که ممکن است شما را سردرگم کند. پس بهتر است در یکی از تورهای راهنما شرکت کنید.

موزه  همه روزه از ساعت 7 صبح تا 9 شب باز است. این برنامه در طول ماه رمضان تغییر می کند.

هزینه‌ی ورود به موزه برای بزرگسالان 75 پوند و برای کودکان 35 پوند می‌شود که متاسفانه شامل بازدید از نمایشگاه مومیایی‌ها نخواهد بود. برای بازدید از نمایشگاه مومیایی باید به صورت جداگانه 100 پوند مصری بپردازید.

برای بازدید از همه‌ی بخش های موزه، حداقل 2 روز کامل زمان نیاز دارید.پارک الاَزهر مصر

بعد از داشتن یک روز طولانی و گشت و گذار در تعدادی از جاذبه‌های قاهره، بهترین کاری که می توان انجام داد، نشستن یا دراز کشیدن در جایی خوش آب و هوا و تماشای کودکان، بزرگسالان وخانواده ها در حال خنده و تفریح است. پیشنهاد ما برای چنین کاری پارک زیبا و بزرگ الازهر خواهد بود. این پارک با 30 هکتار مساحت، و محوطه‌ای پر از درخت، گل، چمن، یک دریاچه کوچک، زمین بازی کودکان و  کانال‌های آبی نزدیک مرکز شهر  در خیابان "صلاح سالم" قرار دارد. نکته‌ی جالب در مورد این پارک این است که تا چندین سال قبل محل جمع آوری آشغال‌ها شهری بود ولی به کمک بنیادی به نام آقا خان تبدیل به چنین محیط زیبایی شد. محیط پارک سر سبز و انبوه است و همین موضوع موقعیتی عالی را برای فرار از شلوغی شهر به وجود آورده است. مسلم است که در شهری همچون قاهره، وجود چنین فضای زیبایی نعمت بزرگی محسوب می‌شود.

نکته‌ها:

هزینه‌ی ورود به پارک 10 پوند مصری می‌شود.

اگر گرسنه شدید یک رستوران و کافه‌ی خوب در این پارک وجود دارد.

پایتخت باستانی مصر، ممفیس

ممفیس یا منف 30 دقیقه از قاهره فاصله دارد. این شهر توسط منس (یکی از فرعون های اولین سلسله‌ی امپراطوری در مصر که گمان می‌رود مصر علیا و سفلا به دست او یکپارچه شده باشد) در 3,100 سال قبل از میلاد ساخته شده است. ممفیس در طول پادشاهی سلسله‌ی دوم موقعیتش را به عنوان پایتخت از دست داد و تنها چیزی که از آن زمان به جا مانده است یک موزه‌ی کوچک روباز است که ارزش بازدید زیادی دارد.در  این موزه می توانید مجسمه‌ی عظیم رامسس دوم (بزرگترین فرعون مصر باستان متعلق به سلسله‌ی نوزدهم) را ببینید که به صورت افقی قرار دارد. موارد جالب زیادی در اینجا برای تماشا وجود دارد که پیشنهاد می کنیم خودتان ببینید.

خان الخلیلی مصر

خان الخلیلی محله‌ای جالب در قاهره است که اتمسفری منحصر به فرد دارد. همچنین می توان آن را بهشت کسانی نامید که دنبال خرید سوغاتی هستند. اینجا صدها مغازه در کنار هم ردیف شده‌اند که اجناسی شبیه هم را به فروش می‌رسانند و همین موضوع فرصتی عالی را به وجود آورده است تا با کمی گشت و گذار بیشتر، بهترین معامله را انجام دهیم. شاید نقاط دیگری هم در این شهر برای خرید وجود داشته باشد، اما علاوه بر مقرون به صرفه بودن این منطقه، احساس خرید همچون یک بومی چیزی است که احتمالا جای دیگری نتوان به آن دست پیدا کرد.

نکته:

امان از دست جنس‌های چینی! مراقب باشید که اجناس تقلبی را به شما قالب نکنند.

برای چانه زدن اصلا کم نگذارید. اگر کمی هوشیار باشید می توانید تا 50 درصد هم تخفیف بگیرید. برای این کار سعی کنید همانند مردم محلی رفتار کنید.

رستوران سابایا مصر (Sabaya)

رستورانی عالی به همراه پیش‌غذاها، غذاها و دسرهای بسیار خوشمزه که شبی رویایی را برای شما رقم خواهد زد. گرچه قیمت های این رستوران کمی گران است، اما طعم لذیذ غذاهای لبنانی، مدیترانه‌‌ای و مصری در محیطی آرام با خدمه‌ای خوب ارزش چنین هزینه‌ای را خواهد داشت. به گفته‌ی بسیاری از گردشگرانی که به مصر سفر کرده‌اند این رستوران بهترین غذاهای لبنانی را در تمام این کشور پخت می کند.همین خود به تنهایی دلیلی کافی برای تجربه‌ی حداقل یک باره‌ی این مکان است.

مسجد جامع محمد علی مصر

با اینکه مصر قرن‌ها زیر سلطه‌ی حکومت عثمانی بود، اما طراحی مساجد آن تا قبل از به قدرت رسیدن محمد علی پاشا بیشتر به سبک های منسوب سلسله‌ی قبلی (مملوک) بوده است.  مسجد مذکور در سال 1848 میلادی توسط موسس مصر جدید، محمد علی پاشا، درون قلعه‌ی صلاح الدین ساخته شد. این بنای زیبا دارای چند گنبد نقره ای و دومناره 82 متری زیبا است. یوسف بوشناک، معمار یونانی –عثمانی برای طراحی این مسجد، به طور غیر قابل انکاری از سبک سلطنتی عثمانی الهام گرفته است. بازدید از این بنای زیبا را از دست ندهید.

نکته‌ها:

برای بازدید از مسجد، پوشش مناسب برای زنان الزامی است.

خوردن یک وعده شام دلچسب بر روی رود نیل

نیل رودی است که طی هزاران سال گذشته تمدن های بسیاری را به شکوفایی رسانده است. هر یک از این تمدن‌ها آمدند و رفتند اما نیل هنوز پابرجاست. این رود فرصت های بسیاری را در اختیار کشور مصر گذاشته است. یکی از سرگرمی‌هایی که با وجود گران بودن، ارزش وقت و هزینه‌ای را که می کنید  دارد، گشت و گذار بر روی این رود است.  تعداد زیادی کشتی کروز وجود دارد که برای تفریح روی رود نیل و ارایه یک وعده شام یا ناهار خوشمزه آماده خدمت رسانی هستند.این تورها معمولا بین 2 تا 3 ساعت طول می کشد و در آن برنامه‌هایی از قبیل رقص سنتی، موزیک، نمایش tanoura (نوعی رقص سنتی) اجرا می‌شوند. مهمتر از همه یک وعده غذای عالی که تجربه شما از این نوع تورها را تکمیل می کند.

سفر رودخانه‌ای نیل مصر

گشت و گذار در بخش اسلامی قاهره مصر (قاهره اسلامی)

متاسفانه اکثر گردشگران تنها در مورد بازار خان الخلیلی که فقط بخش کوچکی از قاهره اسلامی است می دانند. این ناحیه وسیع بناهای بسیار زیادی با قدمت صدها سال را در خورد نگه داشته است که بازدید از آن‌ها بر هر مسافری که به مصر می رود واجب است. منطقه‌ای شلوغ و فشرده از قاهره که با وجود خیابان‌های قدیمی، مساجد زیبا، بازارهای سنتی و قلعه‌ی صلاح الدین به همراه اتمسفری بسیار جادویی (به خصوص در ماه رمضان)،  به راحتی 1 تا 2 روز از وقت شما را می گیرد. بازدید از این منطقه را به هیچ وجه از دست ندهید.تجربه‌ی دیدی پانوراما از قاهره مصر

بدون شک دیدن همه جای شهری همچون قاهره که پر از آثار تاریخی باستانی و اسلامی است روزها و شاید هفته‌ها وقت می‌برد و تجربه‌ی چنین چیزی برای اغلب مردم ممکن نیست. اما شاید بشود همه‌ی این شهر راه هرچند از دور یکجا به تماشا نشست. برج القاهره که با 187 متر ارتفاع بلندترین بنا در  کشور مصر به شمار می رود، در جزیره‌ی گیزا واقع شده است. گفته می‌شود این برج با الهام از یک گیاه لوتوس طراحی و ساخته شده است. تماشای بهترین مناظر از بالای نیل و شهر قاهره تجربه‌ای است که تا مدت‌ها از خاطرتان نخواهد رفت.

برج القاهره

نکته‌ها:

در بالای برج یک رستوران وجود دارد که فرصت میل کردن یک وعده غذا به همراه تماشای مناظر مرتفع از شهر را برای گردشگران فراهم می کند.

این برج همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 نیمه شب باز است.

 

معرفی نویسنده:

تحصیلکرده رشته زبان انگلیسی و علاقمند به اخبار و موضوعات روز ایران و جهان، تازه ترین نوشته های من در بخش اخبار آسمونی منتشر میشه

ثبت نظر درباره «تور مصر»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 * 6 = ?