مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  41555 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
بهترین اقامتگاه های بوم گردی

بهترین اقامتگاه های بوم گردی

آشنایی با اقامتگاه بوم گردی دریچه ای جدید از اقامت در سفر را به رویتان می گشاید و برای همین هم تصمیم گرفتیم در این مطلب آسمونی به آن بپردازیم.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

 

بهترین اقامتگاه های بوم گردی
بهترین اقامتگاه های بوم گردی

اقامتگاه بوم گردی برای پذیرایی از بوم گردان و البته سایر مسافران علاقه مند به حفظ ویژگی های محیط ساخته می شوند. در این اقامتگاه ها سعی می شود تا کمترین آسیب به محیط وارد آید و مهمان نیز تا حدودی با فرهنگ جامعه میزبان آشنا شود.

این اقامتگاه ها معمولا توسط افراد محلی اداره می شوند تا در انتقال ویژگی های اجتماعی و فرهنگی موفق تر عمل کنند. تزیینات و ساختار اقامتگاه های بوم گردی نیز تداعی کننده ویژگی های همان منطقه هستند و حتا غذاهای سرو شده در آن نیز از میان خوراک های محلی انتخاب می شوند. توسعه پایدار گردشگری، احیای ارزش های سنتی و بومی، کمک به اقتصاد جامعه محلی و حفظ محیط زیست از فرصت هایی هستند که اقامتگاه های بوم گردی در اختیار جوامع می گذارند. این یک راه خوب برای به راه انداختن یک کسب و کار کوچک خانوادگی به شمار می آید.

ویژگی های اقامتگاه های بوم گردی
ویژگی های اقامتگاه های بوم گردی

ویژگی های اقامتگاه های بوم گردی خوب 

 1.  طراحی بومی زیبا

 2. رفتار خوب میزبانان اقامتگاه های بوم گردی

 3.  خوراکی ها و نوشیدنی های لذیذ

 4.  توجه به محیط زیست 
 5.  دکوراسیون زیبا
 6. توجه به مراسم بومی 
 7. خدمات بهداشتی و رفاهی مناسب
 8. راهنمایان محلی 
خدمات و امکانات اقامتگاه های بوم گردی
خدمات و امکانات اقامتگاه های بوم گردی

خدمات و امکانات اقامتگاه های بوم گردی 

 1. حمام و سرویس بهداشتی 
 2. سرویس دهی به مسافران
 3. ارائه جای خواب مناسب
 4. سیستم گرمایشی و سرمایشی با توجه به فصل
 5.  کمک های اولیه و خدمات پزشکی مناسب در صورت نیاز
قیمت اقامتگاه های بوم گردی
قیمت اقامتگاه های بوم گردی

قیمت اقامتگاه های بوم گردی

واقعیت این است که اگر به فکر خرج و مخارج  جیب تان باشید، اقامت در اقامتگاه های بوم گردی را به هتل های چند ستاره ترجیح می دهید. این تنها یک دلیل ساده است برای آنکه نظرتان را در مورد این اقامتگاه ها عوض کنید. علت کاهش هزینه ها در این نوع اقامتگاه ها به این دلیل نیست که قرار است شما خدمات بدی را دریافت کنید. در واقع نوع خدمات در این اقامتگاه ها متفاوت است و همین تاثیری مستقیم بر هزینه ها می گذارد. در اینجا از تختخواب های چند میلیونی هتل ها خبری نیست، سلف صبحانه آنچنانی در انتظارتان نیست و خیلی از چیزها در ساده ترین حالت خود قرار دارند. شما در اقامتگاه بوم گردی هزینه کمی می پردازید و خدمات کمتری نسبت به هتل ها دریافت می کنید اما در عوض فرصت یادگیری بیشتری دارید. از محیط زیست مقصد گرفته تا نوع غذاها و آداب و رسوم مردم را در همین مکان ها می شناسید و این را نمی شود با پول ارزش گذاری کرد.

قیمت اقامتگاه های بوم گردی
قیمت اقامتگاه های بوم گردی

اعتبار سنجی اقامتگاه های بوم گردی

 • صدور مجوز ایجاد این اقامتگاه ها بر عهده میراث فرهنگی است.
 • اداره اقامتگاه های بوم گردی تحت نظر سازمان میراث فرهنگی است.
 • بازدیدهای دوره ای از این اقامتگاه ها صورت می گیرد.
 • نحوه ارائه خدمات و بهداشت در این اقامتگاه ها کنترل می شود.
بهترین اقامتگاه های بوم گردی
بهترین اقامتگاه های بوم گردی

اگر هوس اقامت در این اقامتگاه ها را کردید، می توانید در بسیاری از روستاها آنها را بیابید. این اقامتگاه ها در سراسر ایران و تقریبا در تمامی استان ها پراکنده اند و با کمی جستجو به راحتی می توانید آنها را پیدا کنید. اقامتگاه های بوم گردی در ایران از نظر امکانات و کیفیت ارائه خدمات 3 نوع مختلف دارند و به درجه 1، 2 و 3 تقسیم می شوند. این تقسیم بندی چیزی شبیه به ستاره های هتل هاست اما در اقامتگاه ها عدد 1 نشان دهنده سطح کیفیت عالی است و این عدد هر چه بیشتر شود امکانات کمتر می شوند.

سابقه اقامتگاه های بوم گردی در ایران

از یک دهه قبل بود که واحدهای بوم گردی به تدریج در ایران به وجود آمدند. مناطق گردشگر پذیر به صورت خودجوش واحدهایی را ایجاد کردند که نشانه هایی از جوامع محلی داشت و حال و هوای سنتی را برای مردم تداعی می کرد. این واحدها مانند امروز شناسنامه نداشتند و آن چنان نظارتی روی آنها نبود. با توجه به استقبال گردشگران، ضوابط تشکیل این واحدها توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور تدوین شد و کسب و کارهای کوچک در این زمینه شکل گرفت. حالا اقامتگاه های بوم گردی در بیشتر نقاط ایران اعم از شهر و روستا، فعالیت می کنند. روستاها و مناطق نمونه گردشگری، کویرها و مناطق جنگلی و همه روستاهای کشور که دارای جاذبه های تاریخی، فرهنگی و ... هستند مکان های مناسبی برای احداث اقامتگاه به شمار می روند.

اگر شما هم تجربه اقامت در اقامتگاه های بوم گردی رو دارید میتوانید در زیر این پست تجربیات خود را بیان کنید.

 

مطالبی که ممکن است برای شما مفید باشد :

 

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره بهترین اقامتگاه های بوم گردی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «بهترین اقامتگاه های بوم گردی» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید