کد مطلب:  8513 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
5 دی ، حادثه زلزله 6.8 ریشتری در شهر بم ، 1382 ه ش

5 دی ، حادثه زلزله 6.8 ریشتری در شهر بم ، 1382 ه ش

طبق آمار رسمی این زمین‌لرزه 26٬271 قربانی، 30 هزار مجروح و بیش از صدهزار نفر بی‌خانمان به جای گذاشت.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

تاریخ 5 دی؛ زلزله 6.8 ریشتری در شهر بم است. زمین‌لرزه بم، زمین‌لرزه‌ای بود به شدت 6٫6 ریشتر که در ساعت 5:26 بامداد 5 دی 1382 شهر بم و مناطق اطراف آن در شرق استان کرمان را لرزاند.

آسمونی: در حالی‌که شش روز از این زلزله می‌گذشت، رئیس شورای شهر بم در پاسخ به این سوال که چند درصد از شهر خاکبرداری شده‌است، گفته بود هر کسی آشنایی داشته، محل دفن آشناهای خود را نشان داده‌است، ولی آنهایی که کسی را نداشته‌اند و از شهرهای دیگر برای مشخص شدن وضعیت آنان به بم نیامده‌اند، هنوز زیر آوارها هستند.

به گفته وی در روزهای اول هر کس به فکر تدفین عزیزان خود بود و بوسیله لودر گودال‌هایی ایجاد می‌شد و اجساد به طور دسته جمعی به خاک سپرده می‌شدند و کسی در آمارگیری دخالت نداشته‌است.

در اثر این حادثه 90 درصد از سازه‌های شهر بم به کلی تخریب شدند. ارگ بم که با 2500 سال قدمت بزرگترین سازهٔ گلی جهان بود، به کلی ویران شد. همچنین در این حادثه تلخ، ایرج بسطامی خواننده اصیل ایرانی درگذشت. طبق برنامه‌ریزی مسئولان، بازسازی بم باید تا تابستان سال 84 به پایان می‌رسید.

5 دی ، حادثه زلزله 6.8 ریشتری در شهر بم ، 1382 ه ش
حادثه زلزله در شهر بم

اما ضعف مدیریت، ناهماهنگی میان نهادها، عدم استفاده بهینه از نیروهای متخصص خارجی، عدم آموزش صحیح امدادگران و سوء استفاده در کنار عوامل متنوع دیگر باعث شده تا بازسازی شهر به کندی انجام گیرد و هنوز به پایان نرسد.

 یکی از آثار این زلزله بهبود روابط ایران و آمریکا بود. بطوری‌که یک هواپیمای نظامی آمریکا برای اولین بار در بیش از 20 سال اخیر در ایران فرود آمد. ایران که در آن هنگام توسط رئیس‌جمهور آمریکا، جرج بوش، یکی از اعضای محور شرارت قلمداد می‌شد، از آمریکا کمک‌های انسان‌دوستانه مستقیم دریافت کرد و پس از آن به پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیوست که بر اساس آن نظارت بیشتری بر فعالیت‌های اتمی این کشور صورت می‌گرفت.

نابودی کامل فرمانداری شهرستان بم بر اثر زلزله 6.6 ریشتری
نابودی کامل فرمانداری شهرستان بم بر اثر زلزله 6.6 ریشتری

در مجموع 44 کشور نیروهایی را برای کمک به عملیات امداد ارسال کرده و حدود 60 کشور پیشنهاد کمک دادند.

در دهمین سالگرد وقوع زلزله، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در خصوص بازسازی مناطق زلزله‌زده اعلام کرد 95 هزار واحد مسکونی در این مدت برای آسیب‌دیدگاه ساخته شده است.

: برای دریافت مشاوره درباره 5 دی ، حادثه زلزله 6.8 ریشتری در شهر بم ، 1382 ه ش فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «5 دی ، حادثه زلزله 6.8 ریشتری در شهر بم ، 1382 ه ش» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید