کد مطلب: 3818 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
زلزله همه جا جز تهران را لرزانده/ زمین همچنان می رقصد!

زلزله همه جا جز تهران را لرزانده/ زمین همچنان می رقصد!

  تاریخ خبر : 1392/02/07 اين روزها در حالي كه اكثر هموطنان‌مان شاهد لرزش زمين زير پاهايشان بودند تهراني‌ها در...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

 

تاریخ خبر : 1392/02/07

این روزها در حالی که اکثر هموطنان‌مان شاهد لرزش زمین زیر پاهایشان بودند تهرانی‌ها در وحشت وقوع زلزله‌یی هر چند کوچک شب‌ها و روز‌ها را به هم می‌رسانند. وقوع زلزله در پایتخت کشور از این رو می‌تواند به گفته کارشناسان زلزله ایران نامگذاری شود که هشدارهای زیادی مبنی بر وقوع فاجعه در صورت بروز زلزله در تهران پیش از این، زنگ خطر‌ها را به صدا در آورده است. وقوع زمین لرزه در اشتهارد در استان البرز در حالی زلزله را تا بیخ گوش هموطنان تهرانی آورده است که تهرانی‌ها آخرین بار 10 سال پیش رقص زمین را زیر پاهایشان احساس کردند، زلزله‌یی که کانون آن در منطقه بلده مازندران بود اما در پایتخت هم احساس شد.

 

بر اساس همین گزارش زلزله‌یی با بزرگای 4 ریشتر صبح دیروز (چالان چولان) حوالی دورود در استان لرستان را لرزاند. این در حالی است که از نخستین ساعات پنجشنبه پنجم اردیبهشت‌ماه تا بعدازظهر روز گذشته حدود 60 زمین لرزه درنواحی مختلف کشور به وقوع پیوسته است.

 

حاجی‌آباد در خراسان جنوبی، کاکی و آبدان و خوروموج در بوشهر، چالان چولان لرستان، دهرم در فارس، جزیره هندورابی در هرمزگان، خاش و مسجد حضرت ابوالفضل سیستان و بلوچستان و فاریاب و محمدآباد ریگان در کرمان در میان شهرهایی که در سایت مرکز زلزله‌نگاری ایران از آنها با عنوان شهرهایی که در آن زلزله به وقوع پیوسته متمایز هستند چرا که زلزله‌های به وقوع پیوسته در این شهرها بالاتر از سه ریشتر قدرت داشتند. این در حالی است که طی این آخر هفته گذشته پنج زمین‌لرزه در کاکی بوشهر به ثبت رسیده و این شهر در میان سایر شهر‌ها از این نظر حایز رتبه اول شده است.

 

در میان زلزله ‌هایی که طی 72 ساعت گذشته در کشور به وقوع پیوسته زلزله چالان چولان در لرستان دهرم در فارس و فاریاب در کرمان به ترتیب با بزرگای 4 ریشتر، 3/4 دهم ریشتر و 4 ریشتر بزرگ‌ترین زمین لرزه‌های ثبت شده در مرکز زلزله‌شناسی ایران به شمار می‌آیند.

 

وقوع زلزله در شهر‌های مختلف کشورمان این روز‌ها از آن جهت حائز اهمیت شده است که چندی پیش شایعه وقوع زلزله‌یی با قدرت 10 ریشتر درخاور میانه در سایت مرکز زلزله‌شناسی امریکا منتشر شده بود. شایعه‌یی که خود مسوولان این سایت بعدا آن را تکذیب کردند. انتشار این شایعه درست فردای روزی صورت گرفت که زلزله‌یی با قدرت 8/7 ریشتر منطقه سراوان در سیستان و بلوچستان را به لرزه در آورد. به گفته کارشناسان زمین‌شناسی این زلزله که بزرگ‌ترین زلزله نیم قرن اخیر ایران نام گرفته موجب تحرکاتی در صفحه پوسته زمین شده است به طوری که وقوع این زلزله که در ایران تنها با یک کشته به خیر گذشت در کشور پاکستان منجر به کشته شدن ده‌ها نفر شد. اما ماجرا به همین‌جا هم ختم نشد. بعد از زلزله سراوان مردم بسیاری از کشور‌های آسیای شرقی از جمله هند، مالزی و چین و افغانستان نیز شاهد وقوع زلزله در کشورشان بودند.

 

آخرین زمین لرزه در تهران 183 سال پیش با بزرگای 2/7 ریشتر به وقوع پیوسته است. این در حالی است که کارشناسان معتقدند 25 سال از زمانی که باید زلزله بزرگی در تهران به وقوع می‌پیوست گذشته است. تاخیر در وقوع زمین لرزه بزرگ در تهران ترس از فاجعه‌یی که زلزله تهران می‌تواند بیافریند را بیشتر کرده است.

معرفی نویسنده:

پروفایل روابط عمومی آسمونی که موضوعات و مطالب آن توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، که بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «زلزله همه جا جز تهران را لرزانده/ زمین همچنان می رقصد!»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 * 6 = ?