کد مطلب:  43432 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
هر حاجی در مکه و مدینه 4 متر جا دارد

هر حاجی در مکه و مدینه 4 متر جا دارد

به گزارش آسمونی:سرپرست اداره کل اسکان حج و عمره و عتبات سازمان حج و زیارت با تشریح جزییات اجاره مسکن زائران...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

هر حاجی در مکه و مدینه 4 متر جا دارد
هر حاجی در مکه و مدینه 4 متر جا دارد

به گزارش آسمونی:سرپرست اداره کل اسکان حج و عمره و عتبات سازمان حج و زیارت با تشریح جزییات اجاره مسکن زائران در حج امسال، گفت: سرانه اسکان زائران در مکه و مدینه هرکدام در حدود چهار مترمربع است.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج و زیارت، مرتضی اسدزاده _ سرپرست اداره کل اسکان حج و عمره و عتبات سازمان حج و زیارت _ درباره روند اجاره مسکن برای حجاج حج تمتع 98 توضیح داد: همه ساله بعد از موسم حج تمتع، فرایند شناسایی هتل‌های جدید و ارزیابی خدمات و سپس انتخاب برای حجاج انجام می‌شود.

او افزود: این فرایند از سوی کارشناسان اداره اسکان و از طریق کمیسیون اجاره انجام می‌شود که بعد از تشخیص شرایط و بررسی‌های لازم، کار عقد قرارداد با مالک هتل صورت می‌گیرد.

سرپرست اداره کل اسکان حج و عمره و عتبات سازمان حج و زیارت در خصوص درجه‌بندی هتل‌های مکه مکرمه و مدینه منوره توضیح داد: هتل‌های موجود در شهرهای مکه و مدینه بر اساس قوانین خاص آن کشور رتبه‌بندی شده و با شرایط خاص کشورهای زیارتی درجه‌بندی می‌شود.

اسدزاده گفت: با وجود این درجه‌بندی در شهرهای مکه و مدینه، فرایند اجاره هتل‌های موجود توسط کارشناسان باتجربه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

او به تعیین گروه‌های قیمتی بر اساس کیفیت هتل‌ها اشاره کرد و افزود: گروه‌های قیمتی بر اساس شاخص‌های در نظر گرفته‌شده از سوی کارشناسان تعیین می‌شود. امسال نیز همانند سنوات گذشته هتل‌های مکه مکرمه از لحاظ کیفیت و قدمت به هفت گروه قیمتی و هتل‌های مدینه منوره به پنج گروه قیمتی تقسیم‌بندی شده‌اند.

سرپرست اداره کل اسکان حج و عمره و عتبات سازمان حج و زیارت با بیان اینکه رعایت قوانین و مقررات کشور میزبان در استفاده از هتل‌ها ضروری است، گفت: در موسم حج تمتع حدود سه میلیون زائر در شهرهای مکه و مدینه حضور می‌یابند که این‌ بار جمعیتی موجب تعیین قوانین و مقرراتی در نحوه استفاده از هتل‌ها خواهد شد که همه حجاج باید به قوانین در نظر گرفته شده پایبند باشند.

به گفته اسدزاده، طبق قوانین تعیین شده در عربستان سعودی سرانه متراژی هر زائر حدود چهار مترمربع تعیین شده است که البته کشورها فقط می‌توانند از هتل‌ها یا ساختمان‌هایی برای اسکان استفاده کنند که دارای مجوز و تاییدیه اسکان حجاج از مبادی رسمی باشد.

وی همچنین به محدودیت‌های تامین مسکن در مدینه منوره اشاره کرد و افزود: به علت محدودیت‌های شدید در تامین محل مسکن در مدینه منوره، مدت اقامت در این شهر از پنج تا شش روز تعیین شده و تاریخ‌های ورود و خروج هر ساختمان و هتل نیز از قبل بر اساس اجاره هتل‌ها تعیین شده است.

سرپرست اداره کل اسکان حج و عمره و عتبات سازمان حج و زیارت با اشاره به وضعیت اسکان در مدینه منوره اظهار کرد: به دلیل عدم ساخت و ساز هتل‌های جدید در مدینه منوره و محدودیت‌های موجود در این رابطه، کیفیت هتل‌های مکه مکرمه بالاتر از مدینه منوره است.

اسدزاده به موضوع رقابتی بودن اجاره هتل‌ها و سرعت عمل در این خصوص اشاره کرد و گفت: برای انتخاب بهترین هتل‌ها در شهرهای مکه و مدینه یک نوع رقابت بین کشورهای مختلف وجود دارد؛ کشورهایی همانند ترکیه و عراق که هم‌ردیف ما هستند و فرهنگ مشابهی با ما دارند در این رابطه با ما رقابت می‌کنند که از این حیث نیز توانستیم امسال هتل‌های مناسبی را در زمان مناسب تهیه کنیم.

وی گفت: امسال به دلیل اقدام و اعزام به‌موقع و مذاکرات ثمربخش اعضای کمیسیون اجاره هتل‌ها، شاهد روند مناسب‌تری در انعقاد قرادادها بودیم.

سرپرست اداره کل اسکان حج و عمره و عتبات سازمان حج و زیارت اضافه کرد: هتل‌هایی که امسال برای حجاج اجاره شده است در سال گذشته با قیمت بالاتری اجاره شده بود و این به سبب اقدامات و اعزام به‌موقع اعضای کمیسیون بوده است.

به گفته او، اقدامات صورت‌گرفته در اجاره هتل‌ها موجب تخفیف مناسبی در هزینه‌ها شده است.

وی در خصوص تعداد هتل‌ها و سرانه اسکان حجاج اظهار کرد: برای حج تمتع 98 جمعا 101 هتل تهیه شده که 79 هتل در مکه و 22 هتل در مدینه منوره اجاره شده است؛ البته در صورت افزایش احتمالی ویزای حج و تعداد زائران، به تناسب به تعداد هتل‌های ما اضافه خواهد شد.

او با یادآوری این‌که سرانه اسکان در مکه و مدینه هرکدام در حدود چهار مترمربع است، گفت: سقف اسکان در هر اتاق در مکه مکرمه حداکثر چهار نفر و در مدینه منوره حداکثر پنج نفر تعیین شده است.

اسدزاده به تعداد حجاج مدینه قبل و مدینه بعد اشاره کرد و افزود: در حج تمتع امسال 53.5 درصد مدینه قبل و 46.5 درصد مدینه بعد هستند.

منبع: ایسنا

: برای دریافت مشاوره درباره هر حاجی در مکه و مدینه 4 متر جا دارد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «هر حاجی در مکه و مدینه 4 متر جا دارد» در کادر زیر بنویسید :

5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید