نکاتی در مورد بازاریابی الکترونیکی | آسمونی
کد مطلب: 4080 درج نظر
نکاتی در مورد بازاریابی الکترونیکی

نکاتی در مورد بازاریابی الکترونیکی

بازاریابی الکترونیک عبارتست از به‌ کارگیری کانال های الکترونیکی ارتباط با مشتریان به منظور نشر پیام‌ های بازاریابی.
زمان مطالعه: 5 دقیقه

بازاریابی اینترنتی اصطلاحی است که عموماً بدین معنی است: دستیابی به اهداف شرکت از طریق برآوردن و فراتر رفتن از نیاز های مشتریان به نحوی بهتر از رقبا با استفاده از فناوری های دیجیتالی اینترنت. بازاریابی اینترنتی عبارت است از فرایند ایجاد و حفظ روابط مفید متقابل با مشتریان از طریق فعالیت های اینترنتی به منظور تسهیل تبادل ایده ها کالا ها و خدمات به نحوی که اهداف هر دو طرف را محقق سازد. این تعریف شامل بخش های زیر است: فرایند، ایجاد و حفظ روابط مفید متقابل با مشتریان، استفاده از اینترنت در انجام فعالیت های بازاریابی، مبادله، تحقق اهداف طرفین.

در معرفی بازاریابی الکترونیکی به زبان ساده می‌توان گفت ارتقاء جایگاه یک برند و در نتیجه افزایش فروش محصولات می‌باشد. اهمیت بارز بازاریابی الکترونیکی در اجتماعی بودن آن است. یعنی از رسانه هایی استفاده می شود که در تمام دنیا کاربرد داشته و کاربران زیادی را در خود جای داده است. اهمیت دیگر بازاریابی الکترونیکی امکان تجزیه و تحلیل بازار با استفاده از ابزار‌ها و روش‌های تحلیل قابل اعتماد است. همچنین با به کارگیری هر کدام از روش ها در بازایابی اینترنتی می‌توان کارایی یا عدم کارایی آن روش را برای هر برند ارزیابی نمود.

نکاتی در مورد بازاریابی الکترونیکی
نکاتی در مورد بازاریابی الکترونیکی

همچنین بازاریابی آنلاین به شرکت‌های عضو شبکه‌های لجستیک بازاریابی که حاوی جریانی از اطلاعات کالاها خدمات، تجارب و پرداخت‌ها و اعتبارات می‌باشند اشاره دارد.

تحقیقات ثابت کرده است که مشتریان هر روز بیشتر از قبل به ارزش بازاریابی الکترونیکی پی برده وحتی این روش را به دیگر روش های بازاریابی ترجیح می دهند راهکار های مناسب برای آنکه مشتریان پیام های الکترونیکی شما را بخوانند تحقیق اخیر Doubleclick در سال 2004 با عنوان” ارسال پیام های الکترونیکی به مشتریان” احساس و نظر دریافت کنندگان این پیام ها را در باب بازاریابی الکترونیکی به شکلی جالب توجه بازگو می کند و همچنین راهکار های موثر در ایجاد بازدهی بیش تر را برای بازاریابی الکترونیکی پیشنهاد می کند.

بر اساس این تحقیق مشتریان هر روز بیشتر از قبل به ارزش بازاریابی الکترونیکی و همچنین دیجیتال مارکتینگ پی برده و حتی این روش را به دیگر روش های بازاریابی ترجیح می دهند: 54% عقیده دارند که بازاریابی اینترنتی باید جایگزین بازاریابی تلفنی شود. 45% معتقدند بازاریاب اینترنتی باید جایگزین تماس های تلفنی فردی شود. 40% آن ها پست الکترونیکی را به پست معمولی ترجیح می دهند. 33% می خواهند پست الکترونیکی نقش تقاضاها وفرم های خرده فروشی را به عهده بگیرند. این بررسی همچنین رشد شعور و آگاهی دریافت کنندگان پیام های الکترونیکی را در کنترل inbox و به طور خاص پیام هایی که آن ها را می گشایند و به آنها پاسخ می دهند را نشان می دهد: “شناسایی فرستنده و موضوع مطرح شده ، کلیدهای اساسی بازاریابی الکترونیکی موفق هستند، چراکه هردو تاثیری چشم گیر درایجاد علاقه فرد به باز کردن پیغام دارند.” حال چگونه می توان به اطلاعات مربوط به این موضوع دست یافت و آن را در فعالیت های بازاریابی الکترونیکی و جذب مشتری به کار برد؟ در قدم اول اطمینان حاصل کنید دریافت کنندگان پیام ها شما را می شناسند. 64% پاسخ دهندگان به پرسش های این تحقیق ، محل ذکر آدرس را به عنوان مهم ترین عامل تحریک کننده به گشودن email ها نام می برند.

e-marketing-tips
e-marketing-tips

1- علامت مشخصه ی تجارتی خود را در محل ذکر آدرس بگنجانید. در محل آدرس برای معرفی بهتر خود نام، نام شرکت، نوع تولیدات شرکت و خدمات مربوطه (همه ی اطلاعات مورد نیاز مشتری) را ذکر کنید. مهم ترین بخش کار همین قسمت است. نام وآرم شرکت، گیرنده ی پیام را از صحت و قابل اطمینان بودن پیام و فرستنده آن مطمئن می سازد و به خصوص در صورت تداوم این روابط، شناخت و صداقت ایجاد می کند.

2- آرم شرکت را در خط معرفی موضوع بیاورید. ممکن است آرم شرکت را به هنگام معرفی موضوع ضمیمه کنید. این روش زمانی به کار می آید که آرم را در محل آدرس ذکر نکرده باشید.

3- اطمینان حاصل کنید که آن چه مورد نیاز مشتران است به آنها عرضه می کنید. “میزان تمایل افراد در پاسخ به این پیام های الکترونیکی بسته به این است که موضوعات تا چه حد بر علایق خاص افراد متمرکز شده باشند (%72)، در این بین 68 درصد پاسخ دهندگان به سوالات برقراری ارتباط را مهم دانستند. واضح است که گیرندگان پیام اولویت های خود را مد نظر دارند.” (منبع: doubleclick) طبیعتاً در مورد یک پیام الکترونیکی به دلیل امکان ارتباط مستقیم و سرعت آن ، بیش تر احتمال می رود که دریافت کننده ی پیام آن را باز کرده، خوانده و به مطالب آن توجه کند. موضوعات دلخواه و تنوع ارتباطات بازاریابی الکترونیکی در مورد هر شغل و هر مخاطب متفاوت است. خود شما چطور از برخی مسایل سر در می آورید. بدیهی است که با سوال پرسیدن می توانید مشکل را حل کنید. پرسش را می توان هم به شکل رسمی و هم غیر رسمی انجام داد. مطمئن باشید مشتریان شما از انتشار عقاید و اولویت های مورد نظرشان بسیار خرسند شده و از این که از آن ها نظرخواهی شود، راضی خواهند بود. از همه مهم تر این که می توانید از این اطلاعات در تنظیم محتویات پیام های الکترونیکی و برقراری ارتباط صحیح با مخاطب استفاده کنید، که در بیش تر موارد برای مشتریان یکسان بوده و آمار پاسخ گویی به پیام ها را بهبود می بخشد.

نکاتی در مورد بازاریابی الکترونیکی
نکاتی در مورد بازاریابی الکترونیکی

4- علایق مشتریان. موضوعات مورد علاقه مشتری را در فرم عضویت وب سایت خود جمع آوری و از آن استفاده کنید. گاه ممکن است، وسوسه شده و یک پیام الکترونیکی چند منظوره به تمام مخاطبان بدون توجه به علایق آن ها بفرستید. اما فعالیت های ثبت شده و تحقیق اخیر doubleclick به این نکته اشاره می کنند که از دیدگاه گیرنده ی پیام (تنها چیزی که واقعاً اهمیت دارد) عدم برقراری ارتباط می تواند یک پیام الکترونیکی خوب را به یک هرزنامه تبدیل کند. به این ترتیب برای ترغیب مراجعین، مشتریان یا اعضای شرکت به انتخاب اطلاعات مورد نظرشان، نیاز دارید زمانی را به تهیه موضوع، برقراری ارتباط و تداوم آن اختصاص دهید. در یک کلام اجازه دهید کسی که عضو لیست ایمیل شما می شود، دامنه ی علاقه اش را تعیین کند؛ به عنوان مثال بگذارید مشترکین این نکات را انتخاب کنند. تولیدات یا انواع مختلف خدمات توضیح عملکرد شغلی یا معرفی شرکت نوع ارتباط مورد نظر (به عنوان مثال از طریق خبرنامه، گزارش فروش، آگهی مربوط به خدمات یا تولیدات جدید) هم چنین مشخص کنید، مشتری چه نوع اطلاعاتی دریافت خواهد کرد.

5- هیچ فرصتی را برای تحقیق از دست ندهید. دفتر کار یا محل فروش تماس های مربوط به فروش، جلسات، یا به هنگام بررسی حساب ها خدمات مشتری/ ارباب رجوع، خدمات پس از فروش تلفنی کارت ها یا فرم های نظرسنجی

6- یک فرم نظرسنجی الکترونیکی بفرستید. نظرسنجی های الکترونیکی از طریق ایجاد امکان جمع آوری نظرات مشتریان، از روشی رسمی موثر و سازمان یافته بوده که مکمل فعالیت های شما در زمینه بازاریابی الکترونیکی می باشند. ابزارهای نظرسنجی اینترنتی ZomerangTm راحت و با قابلیت دست رسی بالا هستند و خدمات حمایت از مشتری را در سطوح بالا حتی برای شغل های کوچک و متوسط عرضه می کند.

e-marketing-tips
e-marketing-tips

7- از گزارش های تان استفاده کنید. به هنگام استفاده از خدمات بازاریابی الکترونیکی، می توانید گزارش های تان را مرور کرده و به این ترتیب طبق رویه ای منظم روند واکنش مشترکین خود را بررسی کنید. (باز کردن پیام، کلیک روی موضوع، پاسخ به آن، عدم توافق و گاه برخی اعتراض های بیهوده) به عملکردهای موفق بازاریابی الکترونیکی به دقت توجه کنید. فرصت هایی برای شناخت گیرندگان پیغام ها ایجاد کنید. به آن ها توجه کنید. سپس در ارایه ی خدمات مورد نظر آن ها همه ی تلاش خود را بکنید و مطمئن باشید شایسته مخاطبان پاسخ گو و صادق هستید که شما را به اهداف مورد نظرتان خواهد رساند.

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره نکاتی در مورد بازاریابی الکترونیکی فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

ثبت نظر درباره «نکاتی در مورد بازاریابی الکترونیکی»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 * 8 = ?