کد مطلب:  43921 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
افت معاملات بازار مسکن به پایین ترین حد

افت معاملات بازار مسکن به پایین ترین حد

معاملات بازار مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه با کاهش 40 درصدی، به پایین‌ترین روند افت در سه ماه اخیر رسید و بنا به گفته دفاتر املاک، قیمت‌ها از دو هفته قبل ثابت شده است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
افت معاملات بازار مسکن به پایین ترین حد- Drop in the housing market
افت معاملات بازار مسکن به پایین ترین حد- Drop in the housing market
افت معاملات بازار مسکن به پایین ترین حد- Drop in the housing market

به گزارش آسمونی:قراردادهای خرید و فروش مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه 1398 بالغ بر 14 هزار و 218 مورد بوده که نسبت به ماه مشابه سال قبل 40 درصد کاهش نشان می‌دهد. این سطح از افت معاملات به آرامش قیمتی در بازار منجر شده و به گفته‌ی واسطه‌ها، مالکان در دو هفته اخیر دیگر قیمت‌های پیشنهادی را بالا نبرده‌اند.

شیب نزولی قیمت ارز، کاهش تنش‌های سیاسی، افت شدید توان طرف تقاضا و رکود معاملاتی، مهم‌ترین عوامل ایجاد ثبات قیمت در بازار مسکن ارزیابی می‌شود. یکی از مشاوران املاک در شرق تهران می‌گوید: بعد از اسفندماه که بازار خرید و فروش داغ شد در فروردین معاملات افت کرد که تصور می‌کردیم به علت تعطیلات است اما پس از رشد قیمت در 45 روز ابتدای سال جاری، از نیمه دوم اردیبهشت ماه بازار دچار رکود شد.

مروری بر کارنامه یک ساله بازار مسکن نشان می‌دهد کاهش معاملات از تابستان 1397 کلید خورده، در نیمه دوم نزول بیشتری پیدا کرده و در دی‌ماه با افت 64 درصدی به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. سپس در اسفندماه با رشد 43 درصدی ماهیانه و البته کاهش 49 درصدی سالیانه معاملات مواجه شدیم که باعث شد قیمت‌ها 8.8 درصد نسبت به بهمن ماه افزایش پیدا کند. در فروردین ماه 1398 نیز قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران به 11 میلیون و 270 هزار تومان رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 2.1 و 104 درصد افزایش یافت. معاملات هم کاهش 73 و 32 درصدی سالیانه و ماهیانه را به ثبت رساند. مرکز آمار نیز گزارش داد که تورم ماهیانه مسکن کل کشور در اردیبهشت ماه 1398 افت کرده و به 0.6 درصد رسیده و برآوردها نشان می‌دهد تورم ماهیانه مسکن در تهران نیز به حدود 2 درصد رسیده است. با این وجود می‌توان برای ماه‌های آینده آرامش نسبی بازار مسکن را مشروط به عدم تلاطم بازار ارز پیش‌بینی کرد.

آماری که مصطفی‌قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک از قراردادهای خرید و فروش و اجاره تهران و کل کشور در اردیبهشت ماه 1398 ارائه داده حاکی از آن است که در تهران 14 هزار و 218 مورد خرید و فروش ملک انجام شده که نسبت به ماه مشابه سال قبل 40 درصد کاهش نشان می‌دهد. در بخش اجاره نیز 14 هزار و 52 قرارداد در پایتخت به امضا رسیده که نسبت به اردیبهشت 1397 بالغ بر 23 درصد کمتر بوده است.
به گفته خسروی، در کل کشور نیز طی اردیبهشت ماه 1398 بالغ بر 76 هزار و 393 قرارداد خرید و فروش به امضا رسیده که 6 درصد کمتر از اردیبهشت 1397 بوده است. در بخش اجاره نیز 48 هزار و 232 قرارداد صورت گرفته که از افت 14 درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل حکایت دارد.
وی با بیان این‌که در هفته‌های اخیر سرعت رشد قیمت مسکن کاهش یافته است، گفت: با توجه به آرامش بازار ارز، پیش‌بینی می‌کنیم روند قیمت مسکن در سال جاری پایین‌تر از نرخ تورم عمومی قرار گیرد و این فرصت برای متقاضیان واقعی فراهم می‌شود تا نسبت به خرید اقدام کنند.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک اظهار کرد: حذف قیمت از بازار مجازی خرید و فروش ملک در ایجاد ثبات قیمت بی‌تاثیر نبوده و امیدواریم سایت‌ها به ساماندهی مناسبی بر اساس قیمت‌های قطعی برسند و دیگر شاهد درج آگهی‌های کذایی نباشیم. تمامی دفاتر املاک را از درج قیمت منع کرده‌ایم و امیدواریم مدیران سایت‌ها بر روی فایل‌های شخصی هم نظارت کافی را داشته باشند.
: برای دریافت مشاوره درباره افت معاملات بازار مسکن به پایین ترین حد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «افت معاملات بازار مسکن به پایین ترین حد» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید