کد مطلب: 5112 درج نظر
مدارک لازم برای صدور، تعویض و المثنی گواهینامه

مدارک لازم برای صدور، تعویض و المثنی گواهینامه

شیوه و مراحل دریافت، تعویض و یا گرفتن المثنی کارت گواهینامه را در آسمونی بخوانید.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

بلد بودن رانندگی در زندگی امروزه به یکی از بایدها تبدیل شده است. در همین خصوص می بایست نسبت به دریافت گواهی نامه رانندگی اقدام کرد. از طرفی، گواهینامه، یکی از مدارک شناسایی فرد به حساب می رود و باید در حفظ و سلامت آن دقت کرد تا دچار آسیب دیدگی، مفقودی و ... نشود.

دریافت گواهینامه رانندگی

به منظور صدور گواهینامه رانندگی برای فرد متقاضی، می بایست در ابتدا دوره های مربوط به آموزش سپری شود. این دوره ها به منظور آشنایی فرد با قوانین راهنمایی و رانندگی، ضرورت های لازم و شیوه هدایت خودرو و در نهایت رانندگی مطمئن فرد می باشد.

جهت ثبت نام رانندگی می بایست شرایط مربوطه را داشت و مدارک زیر را ارائه کرد:

 1. داشتن 18 سال تمام
 2. اصل شناسنامه و کپی
 3. اصل کارت ملی و کپی
 4. برگه آزمایش خون
 5. گواهی سلامت جسمی، روانی و بینایی
 6. پرداخت هزینه های لازم
 7. هشت قطعه عکس سه در چهار
 8. ارائه کارت معافیت یا اشتغال به تحصیل
هزینه  مبلغ پرداختی (تومان)
کلاس تئوری 200.000
کلاس عملی 950.000
تمبر 40.000
مردودی در آئین نامه 5.000 (به ازای هر دفعه)
مردودی در آزمون عملی  10.000 (به ازای هر دفعه)

بعد از گذراندن دوره های مربوط و پاس شدن در آزمون ها، به فرد متقاضی یک رسید فاقد اعتبار اهدا می شود که صرفا به معنای قبولی در آزمون شهری و دریافت گواهی نامه است. به این منظور که فرد نمی تواند با دارا بودن آن اقدام به رانندگی نماید و می بایست بعد از دریافت گواهینامه نسبت به راندن خودرو اقدام کند.

دریافت گواهی نامه المثنی

در صورت مفقودی گواهینامه، ابتدا به اداره پست مراجعه کنید. در صورتی که فردی گواهینامه متعلق به شما را پیدا کرده باشد، آنرا تحویل پست می دهد و یا در صندوق پستی می اندازد، در نتیجه می توان با مراجعه به اداره پست و سامانه "پست یافته"، نسبت به پیگیری گواهینامه گم شده اقدام کرد.

در صورتی که گواهینامه مفقود شده، در سامانه موجود نباشد، می بایست سریعا به پلیس +10 مراجعه کرد و اعلام مفقودی گواهینامه کرد. در این صورت مدارک زیر از متقاضی درخواست می شود:

 1. اصل و کپی کارت ملی
 2. اصل و کپی شناسنامه
 3. اعلام دقیق وضعیت و شرایط مفقودی گواهینامه
 4. گروه خونی متقاضی
 5. آدرس و کد پستی محل سکونت
 6. آزمایش عدم اعتیاد (فقط دارندگان گواهینامه پایه 1)

در این شرایط، برای صدور گواهینامه المثنی، عکس جدید فرد متقاضی گرفته می شود. معمولا در اکثر دفاتر پلیس +10، کیوسک های عکس برداری وجود دارد و عکس شخص در لحظه گرفته می شود. در صورت طی مراحل اعلام شده، یک پزشک معتمد بینایی سنجی فرد را انجام می دهد. باید در نظر داشته باشید که هزینه دریافت گواهینامه المثنی باید در دفاتر پلیس +10 پرداخت شود و مراحل ثبت درخواست گواهینامه المثنی به اتمام می رسد.

توجه:

حضور شخص در دفاتر پلیس +10 جهت انگشت نگاری الزامی می باشد.

در نظر داشته باشید که بعد از ثبت درخواست گواهینامه المثنی، یک رسید دارای اعتبار به فرد داده می شود که تا رسیدن گواهینامه می تواند آنرا همراه خود داشته باشد و با آن به رانندگی بپردازد. مدت زمان صدور گواهینامه المثنی 6 ماه از زمان اعلام مفقودی می باشد و ارائه این برگه هنگام تحویل اصل گواهینامه، به مامور پست الزامی است. در نظر داشته باشید که در صورت مفقودی مجدد گواهینامه المثنی، فرد می بایست یک بازه حدودا 1 ساله را تا گرفتن گواهینامه صبر کند.

شرایط و مراحل تمدید گواهینامه

گواهینامه های رانندگی مدت اعتباری 10 ساله دارند و نسبت به تمدید آنها می بایست سریعا اقدام کرد. جهت تمدید گواهینامه رانندگی می بایست با مراجعه به پلیس +10، مدارک زیر را ارائه کرد:

 1. اصل و کپی شناسنامه
 2. اصل و کپی کارت ملی
 3. آدرس محل سکونت و کدپستی 
 4. اصل گواهینامه منقضی شده
 5. سه قطعه عکس سه در چهار جدید
 6. انجام معاینات پزشکی و گواهی سلامت
 7. گروه خونی 
 8. پرداخت هزینه های لازم
 9. آزمایش عدم اعتیاد (فقط دارندگان گواهینامه پایه 1)

باید در نظر داشت که هنگام تمدید گواهینامه، شخص می بایست در دفاتر مربوطه جهت انگشت نگاری حضور داشته باشد. هزینه کلی تمدید گواهینامه مبلغی در حدود 120 هزار تومان می باشد و حداکثر طی یک هفته تا 10 روز، گواهینامه صادر و به راننده تحویل داده خواهد شد.

نحوه رهگیری گواهینامه رانندگی

به منظور پیگیری گواهی نامه رانندگی به سامانه رهگیری مدارک سازمانی مراجعه کرده و با وارد کردن شماره کدملی خود از آخرین وضعیت صدور و ارسال آن اطلاع پیدا کنید.

: برای دریافت مشاوره درباره مدارک لازم برای صدور، تعویض و المثنی گواهینامه فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «مدارک لازم برای صدور، تعویض و المثنی گواهینامه» در کادر زیر بنویسید :

3 + 9 = ?