کد مطلب:  57653 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نقد روانشناختی به صداها گوش نکن

نقد روانشناختی به صداها گوش نکن

خشم یک احساس انسانی کاملا طبیعی است ،اما وقتی که از کنترل خارج می شود به یک احساس مخرب تبدیل شده و مشکلاتی در روابط  فرد خشن به وجود می آورد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

اختصاصی آسمونی نقد از مرجان دلپسند

خشم یک احساس انسانی کاملا طبیعی است ،اما وقتی که از کنترل خارج می شود به یک احساس مخرب تبدیل شده و مشکلاتی در روابط شخصی و کیفیت کلی زندگی و عملکردهای اجتماعی فرد خشن به وجود می آورد. به طوری که او را دستخوش یک احساس غیر قابل پیش بینی و قدرتمند می نماید. بروز حالت های خشم در افراد با شدت و مدت متفاوتی دیده می شود. علائم فیزیکی خشم را میتوان تند شدن ضربان قلب، افزایش فشار و آدرنالین دانست . خشم می تواند هم به دلیل اتفاقات درونی و هم اتفاقات بیرونی در فرد بروز کند .اما خشمی که به موقع بروز نکند و روی هم نیز تلنبار شود میتواند سبب بروز اختلالات روانی از جمله افسردگی، اختلالات شخصیتی از جمله اختلال دو قطبی و جنون آنی نیز گردد . همانطور که در فیلم سینمایی "به صداهاگوش نکن" به کارگردانی "آنخل  گوفرهرناندز" محصول سال 2020 آمریکا و اسپانیا دید .

نقد روانشناختی به صداها گوش نکن
نقد روانشناختی به صداها گوش نکن

این فیلم سینمایی در ژانر وحشت و هیجانی بوده و در آن به موضوعاتی همچون ارواح ، خشم و بروز آن ، پدیده صداهای الکترونیک و ...پرداخته شده است. فیلمی که از ابتدای شروع آن مخاطب آنگونه می انگارد که قرار است با ارواح و موجودات ماوراالطبیعه ای روبرو شود که توانسته اند در تخیلات یک کودک 9 ساله شکل بگیرند .تخیلاتی که موجب بروز استرس و ترس و اضطراب ها و کابوس های شبانه "اریک "شخصیت کودک داستان می شود. حتی پای روانشناس  نیز برای کمک به رفع مشکلات روحی اریک به منزل جدید آنها باز می شود . مشکلاتی که با شنیدن صداهایی خاص و مبهم و ظاهرا شبیه صدای پدرش آغاز شده است. این صداها اتفاقاتی که خارج از حوزه دید "اریک "رخ می دهد را نیز به این کودک گفته و از او می خواهد اتفاقاتی را که قرار است ؛رخ دهد را نیز به تصویر بکشد.

dont-listen-to-psychological-criticism
dont-listen-to-psychological-criticism

پایان غم انگیز سرنوشت "اریک "در این فیلم با  ورود یک نویسنده و محقق رغم می خورد  که در زمینه صداهای الکترونیک و صداهای ارواح و مردگان فعالیت دارد .در سکانس های دیگر  از این فیلم  نشانه های واضحی از قبیل آویزان نمودن گربه های مرده بر درخت ، به دارکشیده شدن مادر اریک از طبقه بالای خانه و نقاشی هایی که اریک با دستور صداها آنها را کشیده بود و گویی پیش بینی کننده حوادث آینده و حوادث رخ داده بودند  و همگی گواه بر وجود نشانه هایی بودنداما پایان این فیلم سینمایی ذهن مخاطب را چنان به چالش می کشد که ذهنیت او را نسبت به پدر ظاهرا مهربان" اریک "عوض می کند . پدری که دلسوزانه بدنبال محققی می رود که روی صدای ارواح و مردگان و صداهای الکترونیک بررسی هایی  انجام داده است . او نیز به خانه جادوگر می آید تاعلت مرگ ناگهانی "اریک "را کشف کند . اما در سکانس پایانی فیلم انچه که پیامد  خشم و جنون آنی  است  مشاهده می شود  . پایانی که در آخرین نقاشی اریک  پیش بینی شده بود . این فیلم سینمایی مهیج را می توانید در فیلیمو ببینید .

: برای دریافت مشاوره درباره نقد روانشناختی به صداها گوش نکن فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «نقد روانشناختی به صداها گوش نکن» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید