ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  15780 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تغییر مقدرات در شب قدر با توسل و دعا

تغییر مقدرات در شب قدر با توسل و دعا

آیا مقدرات با توسل و دعا در شب قدر تغییر می‌کند؟
زمان مطالعه: 3 دقیقه

شب قدر در دو سوره از قرآن کریم

مفسر قرآن کریم با اشاره به این که در قرآن به شب قدر اشاره شده بیان کرد: در دو سوره قرآن به شب قدر اشاره شده است که یکی سوره قدر بوده و پنج آیه آن درباره شب قدر است. خداوند در این سوره می‌فرماید: «إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ * وَ مَا أَدْرَاکَ مَا لَیْلَةُ الْقَدْرِ * لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ * تَنَزَّلُ الْمَلَائِکَةُ وَ الرُّوحُ فِیهَا بإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ * سَلَامٌ هِیَ حَتَّی مَطْلَعِ الْفَجْرِ». همچنین در سوره دخان نیز به شب قدر اشاره شده که می‌فرماید: «إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةٍ مُبَارَکَةٍ إِنَّا کُنَّا مُنْذرِینَ * فِیهَا یُفْرَقُ کُلُّ أَمْرٍ حَکِیمٍ» فرموده ما قرآن را در شب مبارکی نازل کردیم، همان شبی که در آن مقدرات تعیین می‌شود.

نزول قرآن در شب قدر

آیت الله العظمی مکارم شیرازی به نزول قرآن در شب قدر اشاره و اظهار کرد: باید فلسفه شب قدر را بدانیم تا بتوانیم از آن بهره‌مند شویم. در شب قدر دو حادثه مهم واقع شده که قرآن در سوره قدر و دخان به هر دو حادثه اشاره کرده که یکی از این حادثه‌ها نزول قرآن در شب قدر است.

نزول دفعی قرآن در شب قدر

او افزود: می‌دانیم که بعثت پیامبر (ص) در شب 27 رجب بوده که اولین آیات قرآن در 27 رجب نازل شده است، پس چرا می‌گوییم قرآن در شب قدر نازل شده است؟ در این باره روایات متعددی داریم که قرآن در شب قدر به آسمان دنیا نازل شده است که این نزول را نزول دفعی در شب قدر می‌گویند.

شب قدر

قرآن در بیان امام علی (ع) در نهج البلاغه

این مرجع تقلید به دو سخن از امام علی (ع) در نهج البلاغه درباره قرآن اشاره و بیان کرد: مولا امام علی (ع) در نهج البلاغه درباره قرآن کریم مطالب زیادی دارد که می‌فرماید ملتی که قرآن دارد فقیر نیست بلکه غنی است اما ملتی که قرآن ندارد اگر هم همه چیز داشته باشد باز هم فقیر است.
وی افزود: همچنین در جای دیگر مولا می‌فرماید هر کس همنشین با قرآن بشود از آن مجلس بلند نمی‌شود مگر این که دو چیز نصیبش می‌شود، یا هدایتش افزون گشته یا این که از گمراهیش کم شده است. مجلس قرآن بدون شک اثر دارد.

وظایف چهارگانه مردم نسبت به قرآن کریم

صاحب تفسیر نمونه به چهار وظیفه مردم نسبت قرآن اشاره و بیان کرد: متاسفانه اکنون در جامعه بیشتر روی حفظ، ترتیل، با صدای خوب خواندن قرآن، مسابقات قرآن توجه شده اما به معانی قرآن کم توجه می‌شود. امیدواریم در کنار این موارد که خیلی هم خوب است، به تفسیر هم توجه شود و چهار وظیفه هم مد نظر باشد اول قرائت، دوم فهمیدن، سوم عمل کردن و چهارم منتشر ساختن. این چهار وظیفه را جزو وظایف چهارگانه خود نسبت به قرآن قرار دهید.
آیت الله العظمی مکارم شیرازی تعیین مقدرات را در شب قدر دانست و گفت: تعیین مقدرات در شب قدر صورت می‌گیرد و فرشتگان می‌آیند و تمام مقدرات سال را خدمت امام زمان(عج) می‌برند و معلوم می‌شود کدام جمعیت پیروز و سعادتمند و کدام جمعیت بدبخت خواهد بود.

آیا مقدرات ما در شب قدر با دعا و توسل تغییر می کند؟

وی افزود: سوالی مطرح می‌شود که اگر مقدرات تنظیم شده است دیگر ما چه‌کاره هستیم که مجلس پند و اندرز بگیریم تا مقدرات عوض شود؟ اول این که مقدرات بر اثر لیاقت‌ها داده می شود و خدا حکیم است و شخص حکیم روی حساب کار می‌کند و لیاقت‌ها را می‌بیند و وقتی که می‌خواهد جایزه بدهد آن کسی که لیاقت بیشتری دارد جایزه بیشتر، آن کسی که لیاقت کمتری دارد جایزه کمتر و آن کسی که لیاقت ندارد اصلا جایزه به او نمی‌دهد. شب قدر ما می‌آییم توبه می‌کنیم، قلبمان را پاک می‌نماییم، و این گونه پاک و لایق می‌شویم.
وی در ادامه پاسخ این سوال گفت: در روایتی از امام صادق(ع) در باب 33 از ابواب احکام شرح رمضان، امام می‌فرماید: تنظیم مقدرات در لوح محو و اثبات است که با اعمال انسان قابل تغییر است. یعنی با صدقه، تقوا، صله و رحم می‌توان مقدرات ناگوار را تغییر داد. بنابراین در شب قدر دو حادثه مهم یکی نزول قرآن و دیگری تقدیر مقدرات سال رخ می‌دهد.

شب قدر آمیخته با نام امام علی(ع)

شب‌های قدر آمیخته با نام امام علی (ع) است. نام، کلمات و سخنان مولا برای ما می‌تواند الگو و سرمشق باشد و درس تقوا و رشادت و زهد را به ما بیاموزد.

در مسیر حق اگر تنها شدید وحشت نکنید

وی افزود: امام علی (ع) پیام‌های زیادی به ما داده است که یکی از پیام‌های مهم امام این است که در مسیر حق اگر تنها هم شدید وحشت نکنید و راهتان را ادامه دهید. اگر در جایی همه بی‌حجاب هستند شما با حجاب باشید، در یک اداره همه رشوه می‌خورند شما رشوه نگیرید، مگر شیعه علی‌(ع) نیستید پس هیچ کس نباید در مسیر حق از تنها شدن وحشت داشته باشد، در هر شرایطی خدا با او است.

ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره تغییر مقدرات در شب قدر با توسل و دعا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تغییر مقدرات در شب قدر با توسل و دعا» در کادر زیر بنویسید :
4 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید