کد مطلب: 7016 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شیر پر چرب نخورید

شیر پر چرب نخورید

1393/05/13 وزیر بهداشت ‌به مردم در مورد مصرف شیرهای پرچرب هشدار داد و گفت: وجود روغن پالم در شیر به اثبات رسیده...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

1393/05/13

وزیر بهداشت ‌به مردم در مورد مصرف شیرهای پرچرب هشدار داد و گفت: وجود روغن پالم در شیر به اثبات رسیده و گزارش آن نیز به رئیس‌جمهور داده شده است.
به گزارش آسمونی به نقل از فارس، حسن قاضی‌زاده هاشمی روز گذشته در حاشیه همایش تغذیه با شیر مادر وجود روغن پالم در شیر را تأیید کرد و گفت: متأسفانه این موضوع صحت دارد و ما گزارش مربوطه را به رئیس‌جمهور ارائه کرده‌ایم.وی افزود: در جلسه با وزیر جهادکشاورزی این مسئله به ایشان نیز اطلاع داده شد و وزیر جهادکشاورزی دستور داد تا استفاده از روغن پالم به 30درصد کاهش پیدا کند.هاشمی گفت: بسیاری از چربی‌های شیر پرچرب به‌خاطر روغن پالم است نه به‌خاطر چربی طبیعی شیر و مردم بدانند که هزینه را برای چه شیری پرداخت می‌کنند.

وی به مردم توصیه کرد تا به جای استفاده از شیر پرچرب از شیر کم‌چرب استفاده کنند. اوگفت: باید این تخلف در صنایع لبنی به‌صورت تدریجی اصلاح شود چرا که نمی‌توان صنایع لبنیات را یکباره تعطیل کرد. هاشمی در واکنش به اینکه بخش عمده شیرهای موجود در بازار را شیرخشک تشکیل می‌دهد، گفت: نمی‌گویم شیر خشک خوب است اما روغن پالم به‌مراتب بدتر از آن است. وزیر گفت: مخالف افزایش قیمت لبنیات هستیم. مجلس و دولت همت وافر داشته باشند تا در سال آینده شاهد افزایش قیمت لبنیات نباشیم.وزیر بهداشت با بیان اینکه بسیاری از مردم کمبود ویتامین D و کلسیم دارند، از برنامه وزارت بهداشت برای تأمین ویتامین D و کلسیم‌ خبر داد و گفت: افزایش قیمت موجب کاهش سرانه مصرف شیر شده است.

هاشمی گفت: وزارت بهداشت معتقد است که دوران شیردهی مادر باید 12‌ماه اول نوزاد را شامل شود و هر دستگاهی که تصمیم بگیرد این امر تسهیل شود ‌از آن استقبال می‌کنیم. وزیر بهداشت از ارائه ریزبرنامه این وزارتخانه برای استفاده از یک‌درصد مالیات بر ارزش افزوده به دولت خبر داد و گفت: اگر این یک‌درصد را به ما اختصاص دهند بالای 95درصد مناطق محروم دارای پزشک می‌شوند. هاشمی در ادامه به عدم‌تزریق واکسن پنتاوالال در ایران اشاره کرد و گفت:

همه کشورهای منطقه به بچه‌های خود این واکسن را تزریق می‌کنند اما در کشور ما این اتفاق رخ نمی‌دهد، ما قصد داریم از امسال تزریق این واکسن را آغاز کنیم.وزیر بهداشت همچنین در مورد جلسه روز یکشنبه‌خود با رئیس بنیاد شهید گفت: در این جلسه صحبت‌هایی درباره وضعیت بهداشتی ساکنان سردشت انجام و مقرر شد ظرف 2هفته آینده تعیین تکلیف شود که بنیاد شهید در این شهر مسئولیت دارد یا وزارت بهداشت.

 

تشدید مجازات متخلفان قانون تغذیه با شیر مادر

مدیرکل دفتر سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در همایش تغذیه با شیر مادر از تشدید مجازات متخلفان قانون تغذیه با شیر مادر خبر داد و گفت: درصورت تصویب لایحه بازنگری قانون تغذیه با شیر مادر، تسهیلات بیشتری برای مادران شیرده فراهم شده و مجازات‌های متخلفان از قانون تغذیه با شیر مادر شدیدتر می‌شود.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «شیر پر چرب نخورید»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

7 - 2 = ?