کد مطلب: 42313 درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
قوانین کپی رایت گوگل (DMCA)

قوانین کپی رایت گوگل (DMCA)

گوگل برای کسانی که قانون کپی رایت را رعایت نمی کنند، قوانینی در نظر گرفته است. برای آشنایی با قوانین کپی رایت...
زمان مطالعه: 5 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]

گوگل برای کسانی که قانون کپی رایت را رعایت نمی کنند، قوانینی در نظر گرفته است. برای آشنایی با قوانین کپی رایت گوگل (DMCA) این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید.قوانین کپی رایت گوگل (DMCA)

DMCA مخفف Digital Millennium Copyright Act است و در سال 1998 اجرا شد.

گوگل هم مانند همه شرکت های فعال در ایالات متحده آمریکا ملزم به قوانین این کشور می باشد.

گزارش مطالب کپی شده به گوگل توسط DMCA REPORT در راستای همین قوانین ایجاد شد تا کابران وب بتوانند از محتوای خود در فضای وب محافظت کنند و محتواهایی که به صورت غیر مجاز (بدون اجازه) از صاحب اثر کپی شده اند مقابله کند.

حذف صفحات سایت در گوگل و ارتباط آن با گزارش کپی رایت

اول از همه باید بدانید گزارش dmca google که از طریق گوگل وب‌مستر تولز در دسترس می باشد به صورت مستقیم روی الگوریتم رتبه بندی تاثیر می‌گذارد و همین مورد باعث جلب توجه سئوکارانی شد که به روش بلک علاقه دارند.

یکی از روش‌های سئو سیاه به این شکل است که شما متحوایی از یک سایت کپی می کنید و در سایت خود قرار می دهید اما سایت تولید کننده محتوا را  به عنوان ناقص کپی رایت گزارش می دهید.

اتفاقی که میوفته جالبه خیلی وقت ها گوگل سایت کپی کننده را به عنوان مرجع تشخیص میده و مطلب سایت تولید کننده محتوا را حذف می کند.

در میان اخبار بحث برانگیز DMCA ( قانون کپی رایت هزاره دیجیتال)، 4٫2 درصد از درخواست های حذف،سایت هایی را هدف قرار داده اند که محتوای نقض کننده کپی رایت در خود ندارند.

محققان دانشگاه کلمبیا ادعا می کنند 28 درصد از درخواست های حذف URL که به گوگل می رسد نامعتبر است و برای اهداف دیگر استفاده می‌شود.

یکی از پژوهش های منتشر شده توسط دانشگاه کلمبیا و برکلی ادعا می کند نزدیک به یک سوم بیش از دو میلیون درخواست حذف URL که گوگل آن ها را به طور روزانه دریافت می کند، ممکن است معتبر نباشد. با استفاده از داده هایی که گوگل در اختیار پایگاه داده لومن (lumendatabase) که یک پروژه تحقیقاتی مستقل برای تجزیه و تحلیل درخواست های DMCA و سایر شکایت های مرتبط با محتوا ایجاد شد قرار داده است، محققان بیش از 108 میلیون درخواست حذف را مرور کردند و دریافتند که تقریبا 28٫4 درصد از این درخواست ها نامعتبر است و ویژگی هایی دارند که باعث ایجاد سوالات زیاد در مورد اعتبار آنها در ذهن می شود. نتایج تحقیقات نشان داد که 4٫2 درصد از درخواست های حذفی که به دست گوگل می رسد، وب سایت هایی را هدف قرار داده اند که محتوای نقض کپی رایت در خود ندارند. نگرانی دیگر در مورد درخواست های حذف سوال برانگیز شامل اعلان های DMCA با فرمت نامناسب است که با دستورالعمل های اصلی قانون کپی رایت هماهنگی ندارد. بر همین اساس نویسندگان این پژوهش ادعا می کنند که حجم بالایی از درخواست های بحث برانگیز وجود دارد و این درخواست ها نتیجه اعلان خودکار DMCA است. نتایج این تحقیقات در واشنگتون پست و تورنت فریک منتشر شده است. جو کاراگانیس نویسنده این مقاله پژوهشی معتقد است زمانی که این اعلان ها به روبات ها فرستاده می شود نمی توان به طور دقیق محتوا را بررسی کرد. سایت تورنت فریک نیز خاطر نشان می کند که گوگل بر روی بیش از 97٫5 درصد از اعلان های DMCA کار می کند و این بدان معنی است که اکثریت قریب به اتفاق این درخواست های بحث برانگیز اجرا می شود و قوانین لازم بر روی آنها اعمال می گردد بدون آنکه صحت این گزارش ها به اندازه کافی اعتبار سنجی شود.

نکته های مهم درباره گزارش های نقض قانون کپی رایت ( حق طبع و نشر هزاره دیجیتال یا Digital Millennium Copyright Act) :

1- شما باید اثبات کنید که صاحب اصلی مطلب هستید.لذا به فکر دور زدن گوگل نباشید.اگر خودتان کپی بردار هستید، ممکن است اتفاقی برعکس رخ دهد، و خود شما، از نتایج حذف شوید.

2- گزارش شما علاوه بر ابزار های گوگل به صورت سیستمی، توسط نیروی انسانی بررسی می شود.آنها منطق و توضیحات شما را می خوانند و بررسی می کنند.گوگل برای این کار یک تیم قوی اختصاص داده است.

3- استفاده از این ابزار برای ایران و سایت های ایرانی و فارسی زبان حتی با پسوند ir مقدور است.(برای کپی برداری های متنی یا دزدان محتوا)

4- گوگل بعد از دریافت گزارش شما، ممکن است پاسخی دهد و معمولا از شما می خواهد که در پاسخ به ایمیل گوگل (در ایمیل خودتان) شفاف تر ، درخواست گوگل را بیان کنید و پاسخ دهید.مثلا ممکن است گوگل بگوید، سایت x که گزارش کرده بودید، مشکلی نداشت یا به این نتیجه نرسیدیم که شما صاحب اصلی هستید و از شما توضیح و شفافیت بیشتر می خواد.اگر اطلاعت غلط به گوگل دهید، درخواست شما ممکن است بدون پاسخ رد شود.

5- گوگل ممکن است درخواست شما را قبول کند (به شرط اثبات) اما پس از مدتی، به حالت قبل بازگردد و reverse شود.یعنی صفحاتی که به درخواست شما حذف شده بودند، مجددا ایندکس شوند و رتبه بگیرند و شما افت کنید (اگر رتبه شما رشد کرده بود).

6- گوگل همیشه به درخواست شما، سایت های کپی بردار را حذف نمی کند.بلکه ممکن است فقط متوجه اشتباه الگوریتمی خود شود، و رتبه صفحه شما به جایگاه اصلی قرار گیرد و کپی برداران، به جای حذف شدن، فقط پایین تر از شما قرار گیرند.

7- شما اخلاقا تعهد می دهید، که گزارش شما حقیقی است و دروغ نیست.

8- اگر گزارش شما، مورد پذیرش قرار گیرد، فقط و فقط صفحه های کپی بردار حذف می شوند.نه کل دامنه آنها.

9- وقتی گزارشی ارسال می کنید، چه مورد قبول واقع شود چه نشود، سایت کپی بردار، نمی فهمد که چه کسی ، او را به عنوان کپی بردار ، گزارش کرده است.

10- اگر دیگری، شما را به عنوان کپی بردار گزارش دهد و گزارش او مورد قبول واقع شود، در وب مستر تولز خود، پیغامی دریافت می کنید که حاکی از حذف شدن صفحه کپی شده شما دارد و باید برای حذف آن اقدام کنید.

11- وضعیت گزارش هایی که ارسال می کنید در بخش پیشخوان کپی رایت هزاره دیجیتال (dmca dashboard) گوگل ذخیره می شود و می توانید وضعیت آنها را بررسی کنید.

12- شما باید به زبان انگلیسی و با گرامر صحیح، گزارش را ارسال کنید.

13- گوگل ممکن است پاسخی ندهد و ممکن است بعد از یک روز تا یک ماه، پاسخ دهد.

14- گزارش شما باید دقیق باشد.نه اینکه آدرس دامنه یک سایت را گزارش دهید و بگویید این سایت مطالبش را از من کپی می کند!وقت خود و گوگل را برای این گونه گزارش ها تلف نکنید.

15- ممکن است، استدلال شما و شرح شما، از نظر شما کامل باشد و واقعا هم حق با شما باشد، اما مورد پذیرش قرار نگیرد از نظر گوگل، اثبات نشود.

16- گزارش های ارسالی مرتبط با سایت های کپی بردار، در هوشمند تر شدن الگوریتم دزدان دریایی گوگل، کمک می کند.زیرا این اطلاعات که توسط نیروی انسانی بررسی و تحلیل می شوند،بازخورد خوبی، به الگوریتم گوگل می دهد تا ضعف های آن برطرف شود.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «قوانین کپی رایت گوگل (DMCA)»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 7 = ?