کد مطلب:  16906 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
«رد صلاحیت» ترامپ

«رد صلاحیت» ترامپ

1395/05/20اعتماد در گزارشی به بیانیه 50 چهره مطرح حوزه‌ امنيت ملي و سياست‌خارجي جمهوريخواه عليه كانديداي حزب...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

1395/05/20

اعتماد در گزارشی به بیانیه 50 چهره مطرح حوزه‌ امنیت ملی و سیاست‌خارجی جمهوریخواه علیه کاندیدای حزب جمهوری‌خواه در آمریکا پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

Disqualified Trump
Disqualified Trump

  به گزارش  آسمونی به نقل از نامه‌نیوز، جمهوریخواهان علیه جمهوریخواهان. انتخابات ریاست‌جمهوری در امریکا هر روز متفاوت‌تر، جذاب‌تر و غیرقابل پیش‌بینی‌تر از قبل می‌شود. روز گذشته 50 مقام ارشد حوزه امنیت ملی در حزب جمهوریخواه که بسیاری از آنها دستیاران ارشد سابق یا اعضای کابینه رییس‌جمهور جورج بوش بودند با نگارش و امضای نامه‌ای رسماً اعلام کردند که دونالد ترامپ فاقد شخصیت، ارزش و تجربه لازم برای ریاست‌جمهوری است و امنیت ملی و رفاه کشور را در معرض خطر قرار می‌دهد.

 این در حالی است که ترامپ اعلام می‌کند بی‌پرواترین رییس‌جمهور تاریخ امریکا خواهد بود. امضا‌کنندگان این نامه که اکثرا از مقامات سابق دولت‌های جمهوریخواه امریکا به حساب می‌آیند در این نامه نوشتند: ترامپ اقتدار اخلاقی ایالات متحده را تضعیف می‌کند و درخصوص اعتقاد او به قانون اساسی کشور نیز تردیدهای جدی وجود دارد. در این نامه همچنین آمده است که او بارها و بارها نشان داده که درک کمی از منافع حیاتی ملی، چالش‌های پیچیده دیپلماتیک، اتحادهای ضروری و ارزش‌های دموکراتیک کشور که امریکا بر اساس آن بنا شده دارد. اما این جای تاسف دارد که تاکنون آقای ترامپ هیچ علاقه‌ای برای آموختن در این خصوص نشان نداده است.

 در این نامه همچنین تاکید شده است که هیچ کدام از امضا‌کنندگان به دونالد ترامپ رای نخواهند داد، هرچند که در این نامه عنوان شده است که شک و تردید در مورد هیلاری کلینتون مانند بسیاری از امریکایی‌ها وجود دارد.

 این نامه در حالی منتشر شد که مقامات ارشد سابق جمهوریخواه سعی می‌کردند کمتر به صورت علنی علیه ترامپ موضع‌گیری کنند و این مواضع در حد صفحات شخصی و مجامع کوچک خلاصه می‌شد. پیش‌تر در ماه مارس و در دوره رقابت‌های مقدماتی حزب چند تن از مقامات در سطوح میانی نامه‌ای خفیف‌تر را در همین خصوص منتشر کردند اما تعدادی از امضا‌کنندگان آن نامه دیگر اسم‌شان در لیست این نامه نیست، ولی نامه‌ای که روز گذشته منتشر شد شامل بسیاری از مقامات ارشد سابق دولت‌های جمهوریخواه می‌شود که تاکنون در مورد سیاست‌های دونالد ترامپ سکوت کردند اما اکنون که خطر را احساس کردند سکوت را کنار گذاشته و رسماً خود را در مقابل دونالد ترامپ قرار دادند و به صورت علنی از نامزد رسمی حزب جمهوریخواه انتقاد کردند.

 در میان امضا‌کنندگان اسامی افرادی برجسته مانند مایکل هیدن مدیر سابق سیا و آژانس امنیت ملی امریکا، جان دی نگروپونته معاون سابق وزیر امور خارجه، رابرت بی‌زولیک یکی دیگر از معاونان وزیر امورخارجه و نماینده رییس‌جمهور در بانک جهانی، دو وزیر سابق امنیت داخلی تام ریچ و مایکل چرتوف، اریک ادلمن مشاور دیک چینی و رابرت گیتس دیده می‌شود. همچنین رابرت بلکویل و جیمز جفری دو استراتژیست کلیدی در شورای امنیت ملی جورج بوش و ویلیام اچ تفت معاون وزیر دفاع نیز در لیست امضا‌کنندگان هستند که گفته می‌شود بلک ویل، دستیار سابق هنری کسینجر انتظار می‌رود در این هفته حمایت خود را از خانم کلینتون رسما اعلام کند. با این وجود می‌توان گفت که این نامه نشان از یک شکاف عمیق در حزب جمهوریخواه و به ویژه در حوزه امنیت ملی دارد.

اگرچه بسیاری از کسانی که در ماه مارس نامه اعتراضی به ترامپ را امضا کردند اسم‌شان در این لیست دیده نمی‌شود اما از طرفی دیگر افراد جدیدی به این لیست اضافه شده است. خبرها حاکی از آن است که درخواست ترامپ از روسیه برای هک کردن ایمیل‌های هیلاری کلینتون و همچنین صحبت‌های او در خصوص عدم حمایت از ناتو موجب شده تا مقاماتی از حزب جمهوریخواه که پیش از این در دولت نیز حضور داشته‌اند دست به کار شوند تا در برابر ترامپ بایستند.

 ترامپ در سراسر مبارزات انتخاباتی خود نگاهی متفاوتی را از سیاست خارجی کلی جمهوریخواهان به نمایش گذاشت و دیدگاه سنتی حزب را در رویارویی با مسائل خارجی زیر سوال برد. او از سیاست‌های ولادیمیر پوتین و تجارت آزاد با روسیه حمایت کرد و الحاق کریمه به روسیه را نیز مورد تایید قرار داد.

 مجموعه این مسائل باعث شده تا در زمینه سیاست خارجی و سازماندهی سیاست‌های حزب با مشکل روبه‌رو شوند و رفتارهای ترامپ نیز موجب شده تا این شکاف عمیق‌تر از گذشته شود. مقامات حزب نیز تاکنون بارها اشتباهات او را محکوم کردند اما رویه ترامپ تغییر نکرده است. هرچند تیم ترامپ از نظر سیاست‌های اقتصادی و نظامی تا حدودی از افراد مناسبی برخوردار است اما نیمکت تیم ترامپ از مشاوران سیاست خارجی بسیار ضعیف و کم تجربه برخوردار است.

با این حال شانسی که ترامپ آورده این است که پنج وزیر امورخارجه جمهوریخواه پیشین امریکا که زنده هستند از امضا‌کنندگان این نامه نبودند هرچند که هیچ یک از آنها نیز هنوز از ترامپ حمایت رسمی نکردند. چند ماه پیش دونالد ترامپ با هنری کسینجر و جیمز بیکر دیدار کرد و در مصاحبه‌ای با نیویورک تایمز اعلام کرد که دانش زیادی از آنها آموخته است اما هیچ یک از این دو حاضر نشدند به تیم سیاست خارجی ترامپ ملحق شوند یا حداقل از او حمایت کنند.

ترامپ: چیزی بیش از نخبگان شکست خورده نیستید

 دونالد ترامپ اما پس انتشار این نامه بلافاصله در بیانیه‌ای پاسخ منتقدان خود را داد. در بیانیه ترامپ آمده است، امضاکنندگان این نامه همان کسانی هستند که مردم امریکا باید از آنها بپرسند چرا وضع جهان چنین به هم ریخته است؟ ما از آنها متشکریم که پا پیش گذاشته‌اند تا همه مردم در کشور بدانند چه کسی مسوول اوضاع خطرناک فعلی جهان است. این افراد چیزی بیش از نخبگان شکست خورده واشنگتن که قصد چسبیدن به قدرت را دارند نیستند و وقت آن است به خاطر اقدامات‌شان مسوول شناخته شوند. ترامپ همچنین در بیانیه خود این 50 نفر را عامل آغاز حمله امریکا به عراق، به وجود آورنده داعش و همچنین حمله داعش به کنسولگری امریکا در لیبی دانست. او عنوان کرد که در زمان حمله به کنسولگری امریکا بسیاری از منتقدان سیاست خارجی جمهوریخواه یا در اتاق‌های فکر بودند، یا مشاور شرکت‌های خصوصی یا در حال مشاوره دادن به نامزدهای حزب جمهوریخواه بودند.

حمله توییتری ترامپ به کلینتون

 اعدام شهرام امیری به عنوان جاسوس امریکا در ایران روی مبارزات انتخاباتی امریکا نیز سایه انداخته و تبدیل به موضوعی شده است که دونالد ترامپ به رقیب خود یعنی هیلاری کلینتون با توسل به آن حمله کند. ترامپ در توییتر خود عنوان کرد که افشای ایمیل‌های شخص کلینتون و نام برده شدن اسم شهرام امیری در این ایمیل‌ها موجب اعدام او در ایران شده است. ترامپ در توییتر خودنوشت، بسیاری از مردم می‌گویند که افشای نام شهرام امیری در ایمیل‌های هک شده هیلاری کلینتون به کشته شدن او کمک کرده است.

 اشاره ترامپ به بخشی از ایمیل‌های محرمانه هیلاری کلینتون بود که سال گذشته هک و منتشر شد. هیلاری متهم است که ایمیل‌های محرمانه را از طریق سرور شخص خود در خانه ردو بدل می‌کرده و این موضوع امنیت اطلاعات محرمانه او در دوره تصدی وزارت امورخارجه را به خطر انداخته است. با این حال کمپین هیلاری در بیانیه‌ای در پاسخ به ترامپ عنوان کرد: ترامپ انرژی فزاینده‌ای را برای حمله به هیلاری کلینتون گذاشته و اتهامات پوچ و بی‌اساسی را علیه هیلاری کلینتون مطرح می‌کند که هیچ جایی در ذهن مردم امریکا ندارد. گفتنی است وزارت امورخارجه امریکا روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچگونه ارتباطی میان اعدام شهرام امیری و افشا شدن ایمیل‌های هیلاری کلینتون وجود ندارد.

 مقامات آمریکایی همچنین عنوان کردند که امیری در سال 2010 با میل و رغبت خود در آمریکا پناهنده شد اما به ناگاه تغییر ذهنیت داد و بازگشت به ایران و همراهی با خانواده را انتخاب کرد. با این وجود کلینتون در کنفرانس خبری در جولای 2010 عنوان کرده بود که آقای امیری در ایالات متحده آزاد است. با این حال ایمیل‌های منتشر شده نشان می‌دهد که هشدارهایی به کلینتون در خصوص تردیدهای امیری برای ماندن در امریکا ارسال شده بود و تنها چند روز بعد از آن در امریکا خود را به دفتر حفاظت از منافع ایران می‌رساند تا به ایران بازگردد. سناتور تام کاتن از آرکانزاس نیز هیلاری کلینتون را به‌شدت مورد خطاب قرار داد و گفت: افشای ایمیل‌های کلینتون نشان می‌دهد که او چگونه در تصمیم‌گیری بی‌پروا و بی‌دقت بوده است که این نوع اطلاعات محرمانه را در سرور شخصی خود نگه داشته و به نظر من قضاوت او برای امن نگه داشتن کشور مناسب نیست.

: برای دریافت مشاوره درباره «رد صلاحیت» ترامپ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره ««رد صلاحیت» ترامپ» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید