کد مطلب:  26150 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
افشای نقش سفارت عربستان در حادثه 11 سپتامبر

افشای نقش سفارت عربستان در حادثه 11 سپتامبر

به گزارش آسمونی:رسانه‌های آمریکا فاش کردند که اسناد جدید نشان می‌دهد به احتمال زیاد عربستان نقش پررنگی در...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

افشای نقش سفارت عربستان در حادثه 11 سپتامبر
افشای نقش سفارت عربستان در حادثه 11 سپتامبر

به گزارش آسمونی:رسانه‌های آمریکا فاش کردند که اسناد جدید نشان می‌دهد به احتمال زیاد عربستان نقش پررنگی در اجرای حادثه 11 سپتامبر داشته‌است.

پایگاه روزنامه «نیویورک‌پست» در گزارشی فاش کرد که اسناد جدید نشان می‌دهد به احتمال زیاد دوتن از کارکنان سفارت عربستان در واشنگتن عملیات شبیه‌سازی ربایش هواپیما را پشتیبانی مالی کرده‌اند.

بنا به این گزارش دو سال پیش از حادثه سپتامبر سفارت عربستان دو تن از شهروندان سعودی با پوشش دانشجویی پشتیبانی مالی کرده تا در عملیاتی شبیه‌سازی‌شده برای حمله اصلی 11 سپتامبر از شهر «فونیکس» به سمت «واشنگتن» پرواز کنند، به همین دلیل احتمال هدایت و اجرای حمله 11 سپتامبر از سوی مقامات عربستانی قوت گرفته‌است.

نیویورک‌پست به نقل از وکلای خانواده‌های افراد قربانی این حادثه که بیش از 1400 نفر هستند افزود: شواهد جدیدی به دادگاه ارائه شده که نقش مالی و عملیاتی عربستان در حادثه 11 سپتامبر را نشان می‌دهد. در حقیقت احتمالا دولت عربستان نه تنها در اجرای عملیات بلکه در زمینه‌سازی این حادثه از جمله شبیه‌سازی عملیات 11 سپتامبر نقش داشته‌است.

«شان کارتر» از وکلای اصلی پرونده قربانیان تصریح کرد: ما از مدتها پیش بر روبط نزدیک سازمان القاعده و دولت عربستان تأکید داریم و اسناد جدید تنها شواهد بیشتری را در اختیار ما قرار می‌دهند.

بنا به این گزارش وکلای دولت عربستان در آمریکا در ماه‌های پیش تحرکات زیادی انجام دادند تا مانع افشای این اسناد جدید و تحویل آنها به دادگاه شوند.

وکلای شاکیان حادثه 11 سپتامبر با استناد به اسناد «اف‌بی‌‌آی» می‌افزایند که محمد القضایین و حمدان الشلاوی از کارمندان سفارت عربستان در حقیقت دو تن از عوامل شبکه پادشاهی عربستان در آمریکا بودند که تحت پوشش دانشجویی در این کشور به سر می‌بردند و در توطئه تروریستی 11 سپتامبر نقش ایفا کردند.

نیویورک‌پست با اشاره به اینکه محمد القضایین در «وزارت امور اسلامی» عربستان مشغول به کار بوده و حمدان الشلاوی نیز از سالها کارمند دولت سعودی بوده و هنگامی که در آمریکا زندگی می‌کردند در تماس مداوم با مقامات عربستانی بوده‌اند به نقل از اسناد تازه «اف‌بی‌آی» تشریح کرد: شرکت هواپیمایی غرب آمریکا گزارش داده که در نوامبر سال یعنی 1999 دو سال پیش از حمله تروریستی 11 سپتامبر محمد القضایین و حمدان الشلاوی در پروازهای به سمت واشنگتن بارها تلاش کردند به کابین خلبان هواپیما دسترسی داشته باشند تا میزان امنیت پرواز را بسنجند و افزون بر این همیشه از خدمه پرواز سؤال‎های فنی درباره پرواز می‌پرسیدند به طوری‌که موجب تعجب خدمه پرواز شده‌بود.

بر پایه اسناد «اف‌بی‌آی» رفتار تهاجمی این دو شهروند عربستانی و سؤال‎های مداوم آنها و همچنین تلاششان برای نزدیک‌ شدن به کابین خلبان در طی پروازها به گونه‌ای بود که در یک مورد خلبان مجبور به فرود اضطراری در میانه راه در شهر «اوهایو» می‌شود و سرانجام پلیس این دو را بازداشت می‌کند، اما «اف‌بی‌آی» با آنکه آنها را بازجویی می‌کند تصمیم به آزادی آنها می‌گیرد.

نیویورک‌پست در پایان می‌نویسد که سازمان امنیتی «اف‌بی‌آی» تنها پس از آزادی محمد القضایین و حمدان الشلاوی پی می‌برد که یکی از آنها در افغانستان دوره‌های نظامی خاص را گذرانده و با ربایندگان هواپیماهایی که در حادثه تروریستی 11 سپتامبر به کار گرفته شدند در تماس بوده‌است و همچنین این دو تن با یکی از مقامات عربستانی سازمان القاعده نیز در ارتباط مستمر بوده‌اند.

منبع: میزان

نظر خود را درباره «افشای نقش سفارت عربستان در حادثه 11 سپتامبر» در کادر زیر بنویسید :
2 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید