کد مطلب:  47130 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
افشای نام یک مقام سعودی مرتبط با حملات 11 سپتامبر تحت فشار خانواده های قربانیان

افشای نام یک مقام سعودی مرتبط با حملات 11 سپتامبر تحت فشار خانواده های قربانیان

وزارت دادگستری آمریکا در پی فشارهای خانواده های قربانیان حملات 11 سپتامبر، فقط با افشای نام یک مقام سعودی که در این حملات دست داشته است موافقت کرد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
افشای نام یک مقام سعودی مرتبط با حملات 11 سپتامبر - Disclose the name of a Saudi official linked to the 911 attacks
افشای نام یک مقام سعودی مرتبط با حملات 11 سپتامبر - Disclose the name of a Saudi official linked to the 911 attacks
افشای نام یک مقام سعودی مرتبط با حملات 11 سپتامبر - Disclose the name of a Saudi official linked to the 911 attacks

به گزارش آسمونی : خانواده‌های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر در شکوائیه‌ای عربستان سعودی را متهم کرده‌اند که به هماهنگی آن حملات کمک کرده است. آن‌ها ماه هاست که دولت آمریکا را تحت فشار قرار داده‌اند اطلاعات موجود در این زمینه را منتشر کند.

اما با این حال وزارت دادگستری آمریکا فقط با افشای نام یکی از مقام های سعودی که به عاملان حملات 11 سپتامبر کمک کرده موافقت و اعلام کرده است که تصمیم دارد اسم این مسئول برجسته سعودی را فقط در اختیار خانواده های قربانیان قرار دهد.

این خانواده‌ها اخیرا در نامه‌ای به ترامپ نوشتند که انتشار این اطلاعات کمک می‌کند تا آن‌ها تمام حقیقت را بدانند و عربستان سعودی را پای میز عدالت بیاورند.  پانزده نفر از 19 نفری که با ربودن هواپیما و کوبیدن آن به برج‌های سازمان تجارت جهانی و ساختمان پنتاگون این حملات را رقم زدند، سعودی بودند.

وکیل خانواده های قربانیان 11 سپتامبر می گوید 11 مقام دیگر سعودی در پشتیبانی از القاعده و حملات 11 سپتامبر دست داشته اند با این حال دولت امریکا همچنان از انتشار نقش عربستان در این حملات خودداری می کند.

این سوال مطرح است که چرا دولت آمریکا همچنان بر پنهان کردن نقش عربستان در حملات 11 سپتامبر اصرار دارد؟  آن هم در حالیکه بر اساس قانون جاستا "عدالت علیه حامیان تروریسم" که در سال 2016 در کنگره تصویب شد سعودی ها را می توان تحت پیگرد قرار داد.

تحلیلگران در پاسخ به این سوال پیش از این به انگیزه های اقتصادی دولت امریکا واستفاده ابزاری از این کشور برای پیشبرد سیاست های منطقه ای خود مانند طرح معامله قرن اشاره کرده اند اما به نظر می رسد به سه دلیل دیگر در این ارتباط می توان اشاره کرد:

اول اینکه آمریکا به بهانه حملات 11 سپتامبر به افغانستان و سپس به بهانه حمایت دولت بغداد از شبکه القاعده به عراق حمله کرد در حالی که باید عربستان را هدف قرار می داد بنابر این افشا نشدن جزئیات دخالت سعودی ها در این حملات به معنای سرپوش گذاشتن بر اشتباه دولت امریکا و در نتیجه مجبورنشدن به پرداخت خسارت لشکرکشی به عراق است.

دوم اینکه ممکن است گمانه زنی ها مبنی بر نقش مشترک دولت وقت امریکا  و سعودی ها در حملات سازماندهی شده 11 سپتامبر درست باشد و فاش نشدن جزئیات مداخله ارتباط عربستان با این پرونده با هدف جلوگیری از افشای نقش متقابل مقام ها و سازمان های اطلاعاتی امریکا از سوی سعودی ها باشد و در واقع این پنهان کاری محصول یک تصمیم گیری مشترک است.

بر این اساس می توان حدس زد این توجیه که افشای جزئیات پرونده گزارش حملات 11 سپتامبر تهدیدی برای امنیت ملی امریکاست فقط با هدف پنهان کردن این نقش مشترک است.

سوم اینکه این پرونده همچنان در دست امریکا به عنوان یک اهرم فشار بر سر سعودی ها باقی خواهد ماند و احتمالا با گذشت زمان و مرگ مقام های سعودی که در این پرونده دست داشته اند بخش های دیگری از نقش سعودی ها در  حملات 11 سپتامبر فاش خواهد شد بدون اینکه اتهامی به نقش دستگاههای اطلاعاتی امریکا وارد شود. تا همچنان باج گیری از عربستان استمرار داشته باشد.

دولتمردان امریکا نه تنها نقش سعودی ها در حملات 11 سپتامبر را پنهان می کنند بلکه ابعاد تکثیر تفکر افراطی و تولید گروههای تروریستی از سوی فرقه وهابیت را که منبع آن در عربستان است نیز  نادیده می گیرند. در این ارتباط سخنان کریس مورفی سناتور آمریکایی تامل برانگیز است که می گوید درک نمی کنم چرا سال ها چشمان خود را بر ترویج  تفکر وهابیت از سوی عربستان که به امنیت ملی ما ضربه می زند بسته ایم. در حالی که سعودی ها به مدت 20 سال وهابیتی را صادر کرده اند که سنگ بنای افراط گرایی بین المللی است.
نظر خود را درباره «افشای نام یک مقام سعودی مرتبط با حملات 11 سپتامبر تحت فشار خانواده های قربانیان» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید