کد مطلب: 1181 درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
در انتخاب میز ناهارخوری به این نکات توجه کنید + تاریخچه

در انتخاب میز ناهارخوری به این نکات توجه کنید + تاریخچه

میز ناهارخوری یکی از ملزومات خانه‌های امروزی است که با توجه به کوچک بودن خانه و آپارتمان‌های امروزی، باید در انتخاب آن‌ها دقت زیادی نمود.
زمان مطالعه: 5 دقیقه

میز ناهار خوری گرد، مستطیلی یا مربعی؟ چقدر بزرگ باشد؟ ما در آسمونی نکاتی را برای شما یاد می دهیم تا بدانید که چگونه می توانید میز غذاخوری مناسبی را برای خانه خود انتخاب کنید.

تاریخچه میز ناهارخوری

تاریخچه اولین میز ناهارخوری یا غذاخوری بنابر گفته هایی به مصر باستان بر می گردد. اغلب بیان می‌شود که طراحی های مدرن، بخش بزرگی از موفقیت خود را مدیون ره توشه ای است که از گذشته به ما رسیده و مبلمان غذاخوری نیز از این روند مستثنی نیستند. یونانیان و رومیان نخستین تمدن هایی بودند که به لحاظ برپایی جشن ها و میهمانی ها مشهور بودند.

بنابراین جای تعجب نیست که این دو امپراطوری را واسطه‌ای برای پیشبرد خلاقانه طراحی مبلمان ناهارخوری دانست. میزهای ناهارخوری در ابتدا به شکل مستطیل های بزرگ بودند که سبب می شد، سرپرست خانواده قسمت انتهایی را برای نشستن انتخاب کند و موقعیت خوبی برای دیدن همه مهمان‌ها بصورت یکجا داشته باشد.در آن برهه خانواده‌ها معمولاً بزرگ بودند در نتیجه میز به عنوان محور سالن ایفای نقش می‌کرد.

ناهارخوری‌های سنتی از مواد متنوع و غالباً از چوب مرمر یا فلز تشکیل می شده است که معمولاً با چهارپایه محکم که توسط اتصالات ایکس مانند در قسمت تحتانی پایه ها، آنها را به هم متصل و استوار می‌کرد که ترکیبی از استحکام و کارایی را به نمایش می‌گذارد. در گذر زمان مدل‌های دایره‌ای از میزهای ناهار خوری توسط رومی ها معرفی شد. ابداعی که همچنان به عنوان جایگزین میزهای مستطیل شکل توجه را به خود جلب می‌کرد.

طرح‌های دایره‌ای این میز قابلیت آن را دارد که هر یک از اعضای حاضر در دور میز به عنوان میزبان عمل کنند. تا همه به راحتی دسترسی به اشیا و اقلام روی میز داشته باشند. بدون شک این فضای غیر رسمی آرام‌تر بوده و عدالت را برقرار می‌کند که با عادات نهان ناهارخوری معاصر نیز همساز است. با بررسی میزهای ناهارخوری مدرن می‌توان گفت که ما از تمدن باستان زیاد فاصله نگرفته‌ایم و هم اکنون نیز از طرح های دوران قدیم یا حتی دورتراستفاده می‌کنیم.

اصول انتخاب میز ناهار خوری

میز ناهارخوری در شکل ها و اندازه های مختلفی وجود دارد. کدام یک برای شما مناسب است؟ البته ظاهر میز ناهارخوری از اهمیت زیادی برخوردار است، اما باید مطمئن شوید میزی که انتخاب می کنید با فضای خانه تان متناسب باشد و به حد کافی جا برای نشستن وجود داشته باشد که همین نکته بسیار مهم است.

میز ناهارخوری ای که انتخاب می کنید باید طوری باشد که افرادی که روی آن می نشینند احساس راحتی کنند و حتی فضای کافی برای قدم زدن در اطراف آن وجود داشته باشد. عرض میز باید حداقل 90 سانتی متر باشد تا فضای کافی برای نشستن و همچنین خوردن وجود داشته باشد. در هنگام خرید میز غذاخوری به اندازه و شکل آن دقت کنید.

فاصله میز ناهارخوری تا دیوار را اندازه بگیرید

این فضا در اتاق را اندازه بگیرید. برای اینکه اعضای خانواده بتوانند راحت از میز غذاخوری بلند شوند یا بنشینند، سعی کنید فاصله بین میز و دیوار 100 الی 120 سانتی متر باشد.

فاصله میز ناهارخوری تا مبل را اندازه بگیرید

اگر در اتاق ناهار خوری مبل وجود دارد، به جای فاصله 100 الی 120 سانتی متر از دیوار، فاصله مبل تا میز غذاخوری همین قدر باشد.

روش جالب من برای اندازه گیری

برای آزمایش اندازه یک میز ناهارخوری در اتاق، یک یا دو ملحفه را برمی دارم و در جایی قرار می دهم که میخواهم میز را در آنجا قرار دهم و آن را به شکل میز تا می زنم. این کار به من کمک می کند تا در ذهن خودم تصور کنم که میز ناهارخوری چقدر جا خواهد گرفت. سپس، می توانم فاصله دیوار یا مبل را از میز ناهارخوری اندازه گیری کنم. اگر هم میز را گذاشته اید، با محاسبه خودتان این فاصله ها را تعیین کنید.

میز ناهارخوری خود را خیلی شلوغ نکنید

لوازم روی میز ناهار خوری را باید طوری طوری بچینیم که افراد حاضر در دور میز بدون تماس آرنج خود با دیگری در حین غذا خوردن بتوانند به راحتی بنشینند. هر فرد تقریبا به 60 سانتی متر جا برای خوردن احتیاج دارد. البته، اگر میز شما مخصوص خوردن است، ممکن است بتوانید صندلی دیگری را هم برای دورهمی های بزرگتر قرار دهید.

میز ناهارخوری گرد برای فضاهای کوچک عالی هستند

این مدل میز ناهارخوری برای فضاهای تنگ مناسب هستند و هیچ گوشه تیزی برای برخورد ندارد. چون هیچ گوشه ای ندارد، معمولا می توانید با افراد ارتباط خوبی برقرار کنید. حتی میزهای تک پایه بهتر هستند چون فضای کافی را برای گذاشتن پا فراهم می کنند. برای اینکه میز شما زیبا به نظر برسد از صندلی های اکریلیک شفاف استفاده کنید تا اتاق کوچک شما جادار تر به نظر برسد.

تعداد مناسب صندلی برای یک میز گرد

اینها اندازه هایی هستند که معمولا در انتخاب میز گرد به سراغ آنها می روم. تولید کننده ها ممکن است توصیه های متفاوتی را پیشنهاد دهند و ممکن است بتوانید از صندلی های بیشتری استفاده کنید. همچنین باید به یاد داشته باشید که یک میز تک پایه فضای بیشتری را برای صندلی ها فراهم میکند چون دیگر پایه هایی که جای صندلی ها را می گیرد وجود ندارند.

  • 3 صندلی برای میز ناهارخوری گرد تک پایه 4 نفره
  • 4 صندلی برای میز ناهارخوری گرد پایه دار 4 نفره
  • 5 صندلی برای میز ناهار خوری تک پایه 6 نفره
  • 6 صندلی برای میز ناهار خوری گرد تک پایه یا پایه دار 8 نفره
  • 7 صندلی برای میز ناهار خوری تک پایه یا پایه دار 9 نفره

نکته : میزهای گرد بزرگ می توانند دسترسی به غذا را مشکل کنند. به نظر می رسد میزهای مستطیلی برای دورهمی های بسیار بزرگ بهتر باشد.

میز ناهار خوری مستطیلی

یک میز ناهار خوری مستطیلی در یک اتاق دراز و باریک بهتر دیده می شود. این نوع میز باعث می شود فضای بیشتری برای رفت و آمد فراهم شود. هر چقدر که طول میز ناهار خوری بیشتر باشد، فضا برای رفت و آمد هم بیشتر می شود.

تعداد صندلی برای میز ناهار خوری مستطیلی

اینها اندازه های هستند که من موقع انتخاب میز مستطیلی به سراغ آنها می روم. دوباره ممکن است تولید کننده ها توصیه های متفاوتی را پیشنهاد دهند و شاید از صندلی بیشتری استفاده کنید.

  • 4 عدد برای میز ناهارخوری مستطیل 4 نفره
  • 5 یا 6 عدد برای میز ناهارخوری مستطیل 6 نفره
  • 7 عدد برای میز ناهارخوری مستطیل 8 نفره
  • 8 تا 9 عدد برای میز ناهارخوری مستطیل 10 نفره
  • 10 تا 11 عدد برای میز ناهارخوری مستطیل 12 نفره

ویژگی سینی چرخان در میر ناهار خوری

اگر یک میز ناهارخوری گرد به قطر 150 تا 180 سانتی متر دارید، برای راحتی بیشتر از سینی چرخان مرکزی استفاده کنید. اگر چه این میز ناهارخوری گرد می تواند فضای کمتری را اشغال کند، اما هر چقدر بزرگ تر باشد ، دسترسی به غذاهای روی میز هم سخت تر می شود.

به سراغ میز ناهارخوری بزرگ و صندلی های کوچک بروید

وقتی فضای کمتری برای گذاشتن میز دارید، به جای انتخاب چندین صندلی از یک نیمکت استفاده کنید یا آن را در یک طرف میز قرار دهید. اگر می خواهید زمانی که از نیمکت استفاده نمی کنید دیده نشود، می توانید آن را زیر میز هل دهید.

میز ناهارخوری مربعی

مانند میز گرد، هر چه میز مربعی بزرگتر باشد، دسترسی به غذا نیز مشکل تر می شود. اگر می خواهید هشت نفر با راحتی بیشتری بنشینند، میز شخصی خود را هم امتحان کنید. ممکن است با یک میز مربعی زمانی راحت تر باشید که در مهمانی ها بتوانید یک میز مربعی را به یک میز مستطیلی تبدیل کنید.

معرفی نویسنده:

تحصیلکرده رشته زبان انگلیسی و علاقمند به اخبار و موضوعات روز ایران و جهان، تازه ترین نوشته های من در بخش اخبار آسمونی منتشر میشه

ثبت نظر درباره «در انتخاب میز ناهارخوری به این نکات توجه کنید + تاریخچه»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 + 7 = ?