کد مطلب:  6539  درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
تفاوت عکاسی دیجیتال و آنالوگ

تفاوت عکاسی دیجیتال و آنالوگ

در این مطلب آسمونی به بیان چند تفاوت دوربین ها و عکاسی دیجیتال با آنالوگ می پردازیم:  یک عکس دیجیتال کیفیت...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

در این مطلب آسمونی به بیان چند تفاوت دوربین ها و عکاسی دیجیتال با آنالوگ می پردازیم:

 یک عکس دیجیتال کیفیت پایین تری نسبت به فیلم دارد

بسیاری از اولین مدل های دوربین دیجیتال، حتی مدل های حرفه ای و گران قیمت آن، تصاویری تولید می کردند که دقت و رنگ مطلوب را نداشتند. امروزه مدل های جدیدتر و بهتری عرضه شده که در تمام طیف قیمت ها، کیفیت عکس آنها دست کم با مشابه آنالوگ خود برابری می کند. توانایی های بهترین دوربین های دیجیتال جدید حتی از قابلیت های دوربین های فیلم عکاسی هم فراتر می رود. تنوع رنگ ها، شفافیت و دقت تصویر در این عکس ها، حتی در اندازه های بزرگ چاپ عالی است. فیلم های عکاسی ، هنوز خوب اند و حتی کیفیت آنها رو به بهبود است اما عکس های دیجیتال پا به پای آنها رقابت می کنند.

دوربین های دیجیتال بزرگ و سنگین هستند

در ابتدای ظهور دوربین های دیجیتال، به این دلیل که عناصر بسیاری در ساختمان آن به کار می رفت، گنجاندن آنها در فضای کوچک غیرممکن به نظر می رسید. همچنین طراحان صنعتی که شکل بدنه این دوربین ها را طراحی می کردند، به دنبال طرح ها و شکل های تازه ای بودند. چنان که مجموعه این عوامل به ظاهری غیرمتعارف؛ بزرگ تر از اندازه مرسوم دوربین های عکاسی و با وزنی بیشتر می انجامید. اما رفته رفته با گسترش بازار این محصولات و سودآوری تولید آنها، فناوری پیشرفته تری در آنها به کار گرفته شد. حاصل آنکه اندازه آنها تا حد دوربین های مرسوم کاهش یافت و این در حالی بود که قطعات سبک تر و کوچک تری در ساختمان آنها به کار رفته بود؛ قطعاتی که به هیچ وجه سبب کاهش کیفیت و قابلیت های آنها نمی شد. دوربین های امروزی در واقع چنین عیبی ندارند.

دوربین های دیجیتال کند عکس می گیرند

بهترین نوع دوربین های دیجیتال، در هر سطح و مدلی، سرعت واکنشی برابر با دوربین های سنتی دارد. بنابراین کسی که به یک مدل سریع نیاز دارد می تواند دوربین مورد علاقه خود را در بازار پیدا کند. اما متاسفانه تعداد زیادی از انواع دوربین هایی که در بازار وجود دارند، طوری طراحی نشده اند که بلافاصله پس از فشردن shutter عکس بگیرند. بنابراین در مجموع نمی توان با قاطعیت گفت که همه دوربین های دیجیتال دارای این عیب و یا مبرا از آن هستند. اما این مسئله تا حدودی واقعیت دارد.

 عکاسی دیجیتال پرهزینه است

در سال 1994 اولین دوربین حرفه ای دیجیتال به قیمت 18 هزار دلار فروخته شد. اما امروزه نمونه مشابه آن را، حتی با کیفیتی بهتر، می توان با مبلغی حدود 2000 دلار تهیه کرد. در تمام سال های پس از آن تاریخ ، قیمت دوربین های دیجیتال در حال کاهش بوده است و این روند همچنان ادامه دارد. این در حالی است که بر کیفیت و دقت آنها بیش از پیش افزوده می شود. با این حال قیمت یک دوربین دیجیتال هنوز هم از مدل مشابه آنالوگ آن گران تر است. خصوصا تجهیزات جانبی آن مانند چاپگر و external memory card reader نیز قیمت قابل توجهی دارند که به قیمت پایه ای دوربین اضافه می شود. با تمام اینها، هزینه اصلی عکاسی دیجیتالی یک بار پرداخت می شود و پس از آن، مقرون به صرفه بودن استفاده از فناوری جدید، بستگی به روش کار شما دارد. اگر عکاسی حرفه ای کار متداول و روزمره شما باشد و دوربین دیجیتال گران قیمتی خریده باشید، هنوز این روش در مقایسه با روش قدیمی مقرون به صرفه است اما اگر این کار را به صورت تفریحی و هر از گاهی انجام می دهید، شاید چنین نباشد. در عین حال صرفه جویی در مدت زمان کل فرآیند عکاسی تا ظهور آن را نیز نباید نادیده گرفت؛ عاملی که می تواند در کارهای جدی و حرفه ای ارزش اقتصادی زیادی داشته باشد.

انتقال عکس ها به کامپیوتر با کندی صورت می گیرد

ممکن است این فرآیند به کندی صورت بگیرد و ملال آور باشد. اما می توان با انتخاب روش های بسیاری این رویه را اصلاح کرد. از آن جمله است: استفاده از یک external memory card reader که به پورت USB کامپیوتر وصل می شود و سرعت انتقال را به چندین برابر سرعت انتقال توسط پورت سریال در مدل های قدیمی افزایش می دهد. دوربین ها یا حافظه هایی که می توانند از پورت 1394 استفاده کنند، عمل انتقال را حتی چندین برابر پورت USB سریع تر انجام می دهند. یک حافظه سریع می تواند سه یا چهار عکس از نوع JPG با کیفیت بالا را، در عرض یک ثانیه انتقال دهد. نرم افزار خوب و به درد بخوری برای مرور عکس ها و ویرایش آنها وجود ندارد

این شایعه به گوش سازندگان بزرگ نرم افزار رسیده است و باعث شده علاوه بر طیف گسترده ای از نرم افزارهای گرافیکی که تا به حال وجود داشت، گروه تازه ای از محصولات از نوع بسیار ارزان قیمت زیر 50 دلار گرفته تا نسخه های حرفه ای بسیار کارآمد و قوی به بازار عرضه شود که یا برای عکس های دیجیتال بهینه شده اند یا به دلیل قابلیت های تازه ای که دارند برای این منظور مناسب هستند. همچنین برای مرور عکس ها، نرم افزارهای گوناگونی مانند ACDSee (که در همین ویژه نامه معرفی شده است) وجود دارند. علاوه بر اینها، سیستم عامل های جدید ویندوز دارای قابلیت های جدیدی برای مرور و مشاهده عکس ها هستند.

 گرفتن یک خروجی چاپی از روی عکس های دیجیتال دشوار است

امروزه با وجود انواع ابزارهای گرافیکی مناسب و پرینترهای مختلفی که در مدل های ارزان و با کیفیت نسبی و حتی مدل های گران مخصوص چاپ عکس به بازار عرضه شده اند، این مورد حقیقتا به یک افسانه می ماند!

 نتیجه عکس های دیجیتال خوب از کار در نمی آید

بیشتر افسانه ها و شایعاتی که حول دوربین های دیجیتال دور می زنند، به اولین نمونه ها و مدل های این محصولات مربوط می شوند. چاپ دیجیتال نسبت به چند سال قبل پیشرفت حیرت انگیزی داشته است. (برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به بخش چاپگرهای ویژه نامه مراجعه کنید). تلا ش مشترک سازندگان دوربین و چاپگر، آنها را به محصولات جدیدی رسانده که کیفیت تصویری بسیار خوبی را ارائه می کنند. در واقع نتیجه کار بعضی از مدل های جدید، آنچنان کیفیتی دارند که نمی توان آنها را از نتیجه چاپ فیلم های عکاسی مرسوم تمییز داد.

ذخیره سازی و سازماندهی عکس ها زمان بر و پرهزینه است

در دنیای کامپیوتر طبق یک روال طبیعی ، قیمت سخت افزار و نرم افزار، هر دو، به طور مرتب کاهش می یابد. بنابراین امروزه داشتن هارددیسک هایی با ظرفیت بالا، هزینه چندانی را در برندارد. حسن کامپیوتر این است که وسیله ای چند منظوره است. اگر تا به حال یک کامپیوتر خوب و کارآمد و با ظرفیت ذخیره سازی بالا (مثلا 20 یا 40 گیگابایت) داشته اید نیاز به هزینه کردن بیشتر ندارید. در کنار این واقعیت، از سادگی و سهولت کار با نرم افزارهای جدید مرتبط با سازماندهی عکس ها و تصاویر گرافیکی نباید غافل شد. همه اینها، کار با عکس های دیجیتال را آسان تر می کنند.

: برای دریافت مشاوره درباره تفاوت عکاسی دیجیتال و آنالوگ فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «تفاوت عکاسی دیجیتال و آنالوگ» در کادر زیر بنویسید :

5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید