کد مطلب: 6790 درج نظر
تفاوت بین کلاغ و زاغ
زمان مطالعه: 7 دقیقه
آسمونی : کلاغ پرنده‌ای است از راستهٔ گنجشک‌سانان سبکبالان و از دستهٔ شاخی‌نوکان و خانوادهٔ کلاغان که...

آسمونی : کلاغ پرنده‌ای است از راستهٔ گنجشک‌سانان سبکبالان و از دستهٔ شاخی‌نوکان و خانوادهٔ کلاغان که دارای قدی متوسط به جثهٔ یک مرغ خانگی و پرهای سیاه در قسمت سر و بال و دم و گردن است ولی در ناحیهٔ پشت و شکم دارای پرهای خاکستری مایل به سفید است. منقار کلاغ نسبتاً بلند و قوی است. کلاغ تقریباً همه چیز خوار است. خوراکش حشره و جانوران کوچک است و طول عمرش طولانی است.


میزان عمر

باور عمومی در این باره که کلاغ عمری چند صد ساله دارد باوری غیر علمی است.

بعضی کلاغ‌ها ممکن است تا 20 سال عمر کنند و پیرترین کلاغ آمریکایی در طبیعت تقریباً 30 سال عمر کرده است.

همچنین مرگ مسن‌ترین کلاغ شناخته شده در 59 سالگی ثبت شده است. 

 

غذای كلاغ :

كلاغها هر چیز را كه بدست آورند می خورند . شما می توانید انها را در اطراف رستورانهایی كه غذای آماده را در بین توقف گاههای بین راه عرضه می كنند ببینید .

آنها اقدام به خوردن حشرات ، كرمها ، حیواناتی كه دراثر تصادف با وسایل نقلیه در جاده ها كشته شده اند roadkill، موشها ؛ توت ؛ ذرت و تعداد بیشماری از خوراكهایی كه به وفور در دسترس آنها قرار دارد می كنند . یك كلاغ بالغ روزانه به 11 اونس غذا (حدود 330 گرم ) احتیاج دارد . بسیاری از مردم معتقدند كه كلاغها به مزارع و محصولات آنها صدمه وارد می كند . اما این موضوع همیشه حقیقت ندارد . در واقع كلاغها با خوردن حشرات و مضر ، می توانند برای مزرعه داران مفید هم باشند .

زندگی خانوادگی کلاغ :

كلاغ پرنده ای بسیار اجتماعی است . تعامل و رفتار با دیگر كلاغها برای آنها فوق العاده حائز اهمیت است .

كلاغ نر نسبت به كلاغ ماده بسیار اظهار عشق و علاقه می كند . كلاغ نر پرهایش را به حالت باد كرده و پف آلود در می آورد سپس با حالت خرامیدن قدم می زند و سپس پرواز می كند و با این رفتارها سعی می كند كه توجه كلاغ ماده را به خود جلب كند .

كلاغ هنگامیكه جفت خود را پیدا كرد تا اخر عمر با او باقی می ماند .

كلاغ ها نه تنها از اعضای خانواده خوشان دفاع و مراقبت مب كنند بلكه به هنگام بروز مشكلات و دشواری ها به كمك سایر كلاغ هایی كه با آنها خویشاوندی هم ندارند می روند .

كلاغ ها نر و ماده در پرورش و نگهداری جوجه هایشان با هم مشاركت دارند . هم كلاغ ماده و هم كلاغ نر به نوبت بر روی تخم ها می خوابند . همه افراد خانواده در بدنیا آمدن و پرورش جوجه ها با هم همكاری دارند . هنگامیكه فصل آشیانه سازی فرا می رسد ، جوجه های جوان كه اولین سال زندگی اشان را سپری می كنند پا با پای والدین خود به جمع آوری خار و خاشاك بریا لانه سازی می پردازند . در این میان مادر خانواده تزتیب خاشاك جمع آوری شده را برای درست شدن یك لانه نرم و راحت می دهد .

 

رنگهای كلاغ : 

سیاه بودن كلاغ ها دلیل كاملا معقولی دارد . سیاه بودن باعث می شود كه كلاغها بتوانند براحتی یكدیگررد طول روز و از راه دور مورد شناسایی قرار دهند . چون رنگ سیاه در طی روز بسیار قابل رویت می باشد .

حافظه كلاغ :

كلاغ حافظه بسیار خوبی دارد " كلاغ هرگز چیزی را فراموش نمی كند " خصوصا هنگامیكه چیز رعب آور و ترسناكی باشد یا وقتی باشد كه آنها غذایی را برای مصرف درآینده در جایی پنهان كرده باشند .

 

دشمنان و شكارچیان كلاغ :

جغد و شاهین دو تا از اصلی ترین دشمنان كلاغ هستند . به همین جهت كلاغ ها برای مقابله با آنها گرد هم جمع می شوند و با ایجاد همهمه و سر و صدا ، شاهین و جغد را از خود دور می كنند .
انسانها را نیز گاه گاهی می توان بعنوان دشمان كلاغ ها به حساب آورد . بهر حال كسانی كه به شكار كلاغ می پردازند مطمئنا می توان آنها را جز دشماتن كلاغ ها محسوب كرد .  

 زاغ :

زاغ سرده‌ای از پرندگان در خانواده کلاغیان است. این سرده دو گونهٔ زاغ نوک‌زرد و زاغ نوک‌سرخ را در بر می‌گیرد که در مناطق کوهستانی جنوب اورآسیا و شمال آفریقا سکونت دارند.

بدن زاغ به رنگ سیاه و پاهای آن سرخ‌رنگ است. تک‌همسرند و زوج تا آخر عمر به یکدیگر وفادار می‌مانند. غذای اصلی آن‌ها بی‌مهرگان است و در کنار آن به‌ویژه در زمستان از سبزیجات و منابع غذایی سکونتگاه‌های انسانی استفاده می‌کنند.

بحری، عقاب طلایی و شاه بوف مهمترین دشمنان طبیعی این حیوان می‌باشند و غراب معمولی هم جوجه‌های آن‌ها را شکار می‌کند. در اسپانیا زاغ‌های نوک‌سرخ علاقه دارند تا در کنار اجتماعات دلیجه کوچک لانه‌سازی کنند، چرا که حضور در کنار این شاهین‌های حشره‌خوار امنیت بیشتری را برای آنان فراهم می‌آورد.

 

 مشخصات زاغ : 

اندازه اش 40-51 سانتی‌متر است ؛ با پر و بال سیاه و سفید و دم دراز به آسانی تشخیص داده می شود . دم تکامل یافته و بلندی دارد.
پرهای شانه ، پهلوها و شکم آن سفید و بقیه پر و بالش سیاه با جلای آبی ، سبز و ارغوانی است .
جنس نر زاغی از ماده آن بزرگتر است.

زندگی خانوادگی زاغ :

زاغی پرنده ای خجالتی است، اغلب به صورت دسته‌های کوچک دیده می شود که در زمستان گله های بزرگ را تشکیل می دهند و در گروه های کوچک به تغذیه مشغول می شوند و پاتوقی برای استراحت شبانه دارند که همگی یکجا در شب جمع می شوند.!
به صورت گروه های 2 یا بیشتر به گربه ها حمله می کنند.

زاغی بیشتر علاقمند کرم، حلزون و حشرات کوچک، جوجه پرندگان، پستانداران کوچک است که با شوق زیاد آنها را می بلعد و به فرزندانش نیز همین غذا را می دهد. زاغی را معمولا هنگامی که روی زمین به دنبال غذا است می توان مشاهده کرد. از آنجایی که زاغی بیشتر گوشتخوار است اما از بلوط، حبوبات و سایر مواد گیاهی دیگر نیز تنفری ندارد.

زاغی ها روز و شب شکار می کنند. آنها منحصرا" گوشت خوار و یا گیاه خوار نیستند. اما آنها بیشتر گوشت خواری را بر گیاه خواری ترجیح می دهند.

مانند دیگر گونه های کلاغ مثل کلاغ ابلق خرامان خرامان راه می رود. اما هنگامی که غذا و یا چیز خاصی می بیند با بالاهای باز شروع به ورجه ورجه کردن می کند.

از پرنده هایی است که برای خود قلمرو دارد و در تمام سال در قلمرو خود باقی می ماند.

در شروع بهار تعداد بیشماری از زاغی ها با یکدیگر شروع به جفت یابی می کنند که چارلز داروین از این رفتار به عنوان "قرار ازدواج" نام می برد.

از پرنده های تک همسری است و تا آخر عمرشان با یک جفت زندگی می کنند اگر یکی از جفت ها بمیرد، زاغی بیوه (نر یا ماده) یک جفت جدید هم سن خودش را انتخاب می کند.

عشق بازی این پرنده نیز جالب است، جنس نر به سرعت پرهای سرش را بالا و پایین می برد. دمش را مانند باد بزن بازو بسته می کند و صدایی آرامی و مجزا از صدای خود ، ایجاد می کند. با باز کردن پرهای سفید شانه هایش سعی می کند چشمهای جنس ماده را به سمت خود جلب نماید. پرواز های کوتاه و دنبال هم کردن نیز نوعی از عشق بازی این پرنده است.

درختان بلند برای آشیانه بزرگ خود انتخاب می کند. و آشیانه را با شاخه درختان و خاک گل می سازد. و روی آن را با ریشه های نرم می پوشاند. زمان برگ ریزان پاییز اگر به درختان بلند نگاهی بیاندازید حتما" آشیانه بزرگ این پرنده را مشاهده خواهید کرد. البته گاهی اوقات در مناطق پر درخت نیز زاغی آشیانه اش را در بوته ها می سازد.

 

جوجه زاغ :

بین 5 تا 8 تخم می گذارد. البته تعداد 10 تخم نیز ثبت شده است. در فروردین روی تخم می خوابند و تنها یک جوجه را بزرگ می کنند.

 

صدای پرنده:

صدای زاغی صدای بلند مشخصی دارد که از سایر گونه های دیگر کلاغ به راحتی تشخیص داده می شود.

زیستگاه :

کشتزارها ، مناطق باز با پرچین‌ها و تعدادی درخت . روی درخت‌های بلند ، بوته‌های خار ، پرچین‌ها و حاشیه جنگل‌ها لانه می‌سازد . معمولا روی لانه خود را با تکه شاخه‌های خاردار به شکل گنبد می پوشاند . از آنجایی که پرنده خجالتی است، در شهرها کمتر است و بیشتر در حومه شهر و روستاها دیده می شود. اغلب از محل زندگی انسانها دوری می کند.زاغی از پرندگان بومی ایران است و از پراکندگی زیادی برخوردار است .!


زاغی در فرهنگ و باور مردم :

در جزایر بریتانیا زاغی پرنده بد یومنی است. در اسکاتلند نشتن زاغی نزدیک پنجره خانه به معنی خبر مرگ یکی از اعضای خانواده است
در نروژ زاغی سمبل مکاری و دزی است گاهی اوقات نیز سمبل شرارت اما صدای بلند زاغی به معنی خوب شدن هوا است.
در افسانه اقوام انگلیسی قدیم گفته می شود، هنگامی که مسیح پیامبر به صلیب کشیده شد، همه پرنده های عالم گریستند تا مسیح به آرامش برسد، تنها پرنده ای که گریه نکرد زاغی بود و به همین خاطر برای همیشه مورد لعنت قرار گرفت.
در افسانه های اقوام اسکاتلندی نیز عقیده مشابه ای وجود دارد، به زاغی ها دشنام می داند چون اعتقاد داشتند که زاغی قطره ای از خون شیطان را زیر زبانش نگه داشته است.
در قرون وسطی زاغی به مانند کلاغ و گربه سیاه به جادوگران و جادوگری منسوب می شد.
در آلمان نیز زاغی سمبل دزدی است.
اما در چین برخلاف عقاید اروپاییان که اعتقاد دارد به نشانه بد اقبالی، زاغی نشانه بخت و اقبال است. و آن را زاغی شاد نامیده اند.

ثبت نظر درباره «تفاوت بین کلاغ و زاغ»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت