کد مطلب:  6790 
23 نظر
23 نظر
زمان مطالعه: 7 دقیقه
تفاوت بین کلاغ و زاغ

تفاوت بین کلاغ و زاغ

آسمونی : کلاغ پرنده‌ای است از راستهٔ گنجشک‌سانان سبکبالان و از دستهٔ شاخی‌نوکان و خانوادهٔ کلاغان که...
زمان مطالعه: 7 دقیقه

آسمونی : کلاغ پرنده‌ای است از راستهٔ گنجشک‌سانان سبکبالان و از دستهٔ شاخی‌نوکان و خانوادهٔ کلاغان که دارای قدی متوسط به جثهٔ یک مرغ خانگی و پرهای سیاه در قسمت سر و بال و دم و گردن است ولی در ناحیهٔ پشت و شکم دارای پرهای خاکستری مایل به سفید است. منقار کلاغ نسبتاً بلند و قوی است. کلاغ تقریباً همه چیز خوار است. خوراکش حشره و جانوران کوچک است و طول عمرش طولانی است.


میزان عمر

باور عمومی در این باره که کلاغ عمری چند صد ساله دارد باوری غیر علمی است.

بعضی کلاغ‌ها ممکن است تا 20 سال عمر کنند و پیرترین کلاغ آمریکایی در طبیعت تقریباً 30 سال عمر کرده است.

همچنین مرگ مسن‌ترین کلاغ شناخته شده در 59 سالگی ثبت شده است. 

 

غذای کلاغ :

کلاغها هر چیز را که بدست آورند می خورند . شما می توانید انها را در اطراف رستورانهایی که غذای آماده را در بین توقف گاههای بین راه عرضه می کنند ببینید .

آنها اقدام به خوردن حشرات ، کرمها ، حیواناتی که دراثر تصادف با وسایل نقلیه در جاده ها کشته شده اند roadkill، موشها ؛ توت ؛ ذرت و تعداد بیشماری از خوراکهایی که به وفور در دسترس آنها قرار دارد می کنند . یک کلاغ بالغ روزانه به 11 اونس غذا (حدود 330 گرم ) احتیاج دارد . بسیاری از مردم معتقدند که کلاغها به مزارع و محصولات آنها صدمه وارد می کند . اما این موضوع همیشه حقیقت ندارد . در واقع کلاغها با خوردن حشرات و مضر ، می توانند برای مزرعه داران مفید هم باشند .

زندگی خانوادگی کلاغ :

کلاغ پرنده ای بسیار اجتماعی است . تعامل و رفتار با دیگر کلاغها برای آنها فوق العاده حائز اهمیت است .

کلاغ نر نسبت به کلاغ ماده بسیار اظهار عشق و علاقه می کند . کلاغ نر پرهایش را به حالت باد کرده و پف آلود در می آورد سپس با حالت خرامیدن قدم می زند و سپس پرواز می کند و با این رفتارها سعی می کند که توجه کلاغ ماده را به خود جلب کند .

کلاغ هنگامیکه جفت خود را پیدا کرد تا اخر عمر با او باقی می ماند .

کلاغ ها نه تنها از اعضای خانواده خوشان دفاع و مراقبت مب کنند بلکه به هنگام بروز مشکلات و دشواری ها به کمک سایر کلاغ هایی که با آنها خویشاوندی هم ندارند می روند .

کلاغ ها نر و ماده در پرورش و نگهداری جوجه هایشان با هم مشارکت دارند . هم کلاغ ماده و هم کلاغ نر به نوبت بر روی تخم ها می خوابند . همه افراد خانواده در بدنیا آمدن و پرورش جوجه ها با هم همکاری دارند . هنگامیکه فصل آشیانه سازی فرا می رسد ، جوجه های جوان که اولین سال زندگی اشان را سپری می کنند پا با پای والدین خود به جمع آوری خار و خاشاک بریا لانه سازی می پردازند . در این میان مادر خانواده تزتیب خاشاک جمع آوری شده را برای درست شدن یک لانه نرم و راحت می دهد .

 

رنگهای کلاغ : 

سیاه بودن کلاغ ها دلیل کاملا معقولی دارد . سیاه بودن باعث می شود که کلاغها بتوانند براحتی یکدیگررد طول روز و از راه دور مورد شناسایی قرار دهند . چون رنگ سیاه در طی روز بسیار قابل رویت می باشد .

حافظه کلاغ :

کلاغ حافظه بسیار خوبی دارد " کلاغ هرگز چیزی را فراموش نمی کند " خصوصا هنگامیکه چیز رعب آور و ترسناکی باشد یا وقتی باشد که آنها غذایی را برای مصرف درآینده در جایی پنهان کرده باشند .

 

دشمنان و شکارچیان کلاغ :

جغد و شاهین دو تا از اصلی ترین دشمنان کلاغ هستند . به همین جهت کلاغ ها برای مقابله با آنها گرد هم جمع می شوند و با ایجاد همهمه و سر و صدا ، شاهین و جغد را از خود دور می کنند .
انسانها را نیز گاه گاهی می توان بعنوان دشمان کلاغ ها به حساب آورد . بهر حال کسانی که به شکار کلاغ می پردازند مطمئنا می توان آنها را جز دشماتن کلاغ ها محسوب کرد .  

 زاغ :

زاغ سرده‌ای از پرندگان در خانواده کلاغیان است. این سرده دو گونهٔ زاغ نوک‌زرد و زاغ نوک‌سرخ را در بر می‌گیرد که در مناطق کوهستانی جنوب اورآسیا و شمال آفریقا سکونت دارند.

بدن زاغ به رنگ سیاه و پاهای آن سرخ‌رنگ است. تک‌همسرند و زوج تا آخر عمر به یکدیگر وفادار می‌مانند. غذای اصلی آن‌ها بی‌مهرگان است و در کنار آن به‌ویژه در زمستان از سبزیجات و منابع غذایی سکونتگاه‌های انسانی استفاده می‌کنند.

بحری، عقاب طلایی و شاه بوف مهمترین دشمنان طبیعی این حیوان می‌باشند و غراب معمولی هم جوجه‌های آن‌ها را شکار می‌کند. در اسپانیا زاغ‌های نوک‌سرخ علاقه دارند تا در کنار اجتماعات دلیجه کوچک لانه‌سازی کنند، چرا که حضور در کنار این شاهین‌های حشره‌خوار امنیت بیشتری را برای آنان فراهم می‌آورد.

 

 مشخصات زاغ : 

اندازه اش 40-51 سانتی‌متر است ؛ با پر و بال سیاه و سفید و دم دراز به آسانی تشخیص داده می شود . دم تکامل یافته و بلندی دارد.
پرهای شانه ، پهلوها و شکم آن سفید و بقیه پر و بالش سیاه با جلای آبی ، سبز و ارغوانی است .
جنس نر زاغی از ماده آن بزرگتر است.

زندگی خانوادگی زاغ :

زاغی پرنده ای خجالتی است، اغلب به صورت دسته‌های کوچک دیده می شود که در زمستان گله های بزرگ را تشکیل می دهند و در گروه های کوچک به تغذیه مشغول می شوند و پاتوقی برای استراحت شبانه دارند که همگی یکجا در شب جمع می شوند.!
به صورت گروه های 2 یا بیشتر به گربه ها حمله می کنند.

زاغی بیشتر علاقمند کرم، حلزون و حشرات کوچک، جوجه پرندگان، پستانداران کوچک است که با شوق زیاد آنها را می بلعد و به فرزندانش نیز همین غذا را می دهد. زاغی را معمولا هنگامی که روی زمین به دنبال غذا است می توان مشاهده کرد. از آنجایی که زاغی بیشتر گوشتخوار است اما از بلوط، حبوبات و سایر مواد گیاهی دیگر نیز تنفری ندارد.

زاغی ها روز و شب شکار می کنند. آنها منحصرا" گوشت خوار و یا گیاه خوار نیستند. اما آنها بیشتر گوشت خواری را بر گیاه خواری ترجیح می دهند.

مانند دیگر گونه های کلاغ مثل کلاغ ابلق خرامان خرامان راه می رود. اما هنگامی که غذا و یا چیز خاصی می بیند با بالاهای باز شروع به ورجه ورجه کردن می کند.

از پرنده هایی است که برای خود قلمرو دارد و در تمام سال در قلمرو خود باقی می ماند.

در شروع بهار تعداد بیشماری از زاغی ها با یکدیگر شروع به جفت یابی می کنند که چارلز داروین از این رفتار به عنوان "قرار ازدواج" نام می برد.

از پرنده های تک همسری است و تا آخر عمرشان با یک جفت زندگی می کنند اگر یکی از جفت ها بمیرد، زاغی بیوه (نر یا ماده) یک جفت جدید هم سن خودش را انتخاب می کند.

عشق بازی این پرنده نیز جالب است، جنس نر به سرعت پرهای سرش را بالا و پایین می برد. دمش را مانند باد بزن بازو بسته می کند و صدایی آرامی و مجزا از صدای خود ، ایجاد می کند. با باز کردن پرهای سفید شانه هایش سعی می کند چشمهای جنس ماده را به سمت خود جلب نماید. پرواز های کوتاه و دنبال هم کردن نیز نوعی از عشق بازی این پرنده است.

درختان بلند برای آشیانه بزرگ خود انتخاب می کند. و آشیانه را با شاخه درختان و خاک گل می سازد. و روی آن را با ریشه های نرم می پوشاند. زمان برگ ریزان پاییز اگر به درختان بلند نگاهی بیاندازید حتما" آشیانه بزرگ این پرنده را مشاهده خواهید کرد. البته گاهی اوقات در مناطق پر درخت نیز زاغی آشیانه اش را در بوته ها می سازد.

 

جوجه زاغ :

بین 5 تا 8 تخم می گذارد. البته تعداد 10 تخم نیز ثبت شده است. در فروردین روی تخم می خوابند و تنها یک جوجه را بزرگ می کنند.

 

صدای پرنده:

صدای زاغی صدای بلند مشخصی دارد که از سایر گونه های دیگر کلاغ به راحتی تشخیص داده می شود.

زیستگاه :

کشتزارها ، مناطق باز با پرچین‌ها و تعدادی درخت . روی درخت‌های بلند ، بوته‌های خار ، پرچین‌ها و حاشیه جنگل‌ها لانه می‌سازد . معمولا روی لانه خود را با تکه شاخه‌های خاردار به شکل گنبد می پوشاند . از آنجایی که پرنده خجالتی است، در شهرها کمتر است و بیشتر در حومه شهر و روستاها دیده می شود. اغلب از محل زندگی انسانها دوری می کند.زاغی از پرندگان بومی ایران است و از پراکندگی زیادی برخوردار است .!


زاغی در فرهنگ و باور مردم :

در جزایر بریتانیا زاغی پرنده بد یومنی است. در اسکاتلند نشتن زاغی نزدیک پنجره خانه به معنی خبر مرگ یکی از اعضای خانواده است
در نروژ زاغی سمبل مکاری و دزی است گاهی اوقات نیز سمبل شرارت اما صدای بلند زاغی به معنی خوب شدن هوا است.
در افسانه اقوام انگلیسی قدیم گفته می شود، هنگامی که مسیح پیامبر به صلیب کشیده شد، همه پرنده های عالم گریستند تا مسیح به آرامش برسد، تنها پرنده ای که گریه نکرد زاغی بود و به همین خاطر برای همیشه مورد لعنت قرار گرفت.
در افسانه های اقوام اسکاتلندی نیز عقیده مشابه ای وجود دارد، به زاغی ها دشنام می داند چون اعتقاد داشتند که زاغی قطره ای از خون شیطان را زیر زبانش نگه داشته است.
در قرون وسطی زاغی به مانند کلاغ و گربه سیاه به جادوگران و جادوگری منسوب می شد.
در آلمان نیز زاغی سمبل دزدی است.
اما در چین برخلاف عقاید اروپاییان که اعتقاد دارد به نشانه بد اقبالی، زاغی نشانه بخت و اقبال است. و آن را زاغی شاد نامیده اند.

: برای دریافت مشاوره درباره تفاوت بین کلاغ و زاغ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تفاوت بین کلاغ و زاغ» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید