ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  5469 
5 نظر
5 نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
تفاوت ویندوز 32 بیت با 64 بیت

تفاوت ویندوز 32 بیت با 64 بیت

ویندوز علیه ویندوزسيستم‌عامل 32 بيتي و 64 بيتي در ظاهر با هم تفاوتي ندارند به همين دليل ممکن است ندانيد که...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

تفاوت ویندوز 32 بیت با 64 بیت

وقتی در مورد سیستم‌های 64 بیتی صحبت می‌شود باید بین دو مفهوم محاسبات 64 بیتی که برای رسیدن به کارآیی بالاتر و آدرس‌دهی 64 بیتی که برای پشتیبانی از حجم بالاتری از حافظه به کار می‌روند تفاوت قائل شد. سیستم 64 بیتی برای پشتیبانی از اطلاعات 64 بیتی از رجیسترهای 64 بیتی استفاده می‌کند. این سیستم‌ها از آدرس‌دهی داخلی 64 بیتی استفاده می‌کنند که حجم حافظه قابل آدرس‌دهی را به 16 گیگابایت می‌رساند در حالیکه در سیستم‌های 32 بیتی حداکثر حافظه قابل آدرس دهی، 4 گیگا بایت است.

نکته: در این بخش آسمونی ساده‌ترین راه برای پی بردن به این موضوع در پنجره My Computer یک کلیک راست و گزینه Properties  را انتخاب کنید.در پنجره باز شده 32 بیتی یا 64 بیتی بودن ویندوز مشخص می باشد با ادامه این بخش آسمونی همراه باشید.

مزایای ویندوز  64 بیتی

سیستم عامل 64 بیتی توانایی آدرس‌دهی حجم بیشتری از حافظه را دارد و برای استفاده از حجم‌های بالای رم مثل 6 یا 12 گیگابایت، مشکلی نخواهد داشت.
راحت‌تر بودن پردازش و برخورد با فایل‌های حجیم در سیستم‌عامل 64 بیتی بر می‌گردد.

معایب ویندوز 64 بیتی

به حجم بالاتری از حافظه نیاز دارد علاوه برخی نرم‌افزارها نیز نسخه 64 بیتی ندارند که برخی کاربران را به مشکل می‌اندازد.
تمام نرم‌افزارها از انتقال آنها به شکل 64 بیتی بهره مثبت نمی‌برند.

مشکلات ویندوز 32 بیتی

سیستم عامل 32 بیتی امکان استفاده از تمام 4 گیگابایت حافظه رم را نمی‌دهد. اجزای ویندوز و قطعات سخت‌افزاری از نوعی دسترسی به نام دسترسی نگاشته شده حافظه یا "memory mapped access" استفاده می‌کنند که آنها را در 32 بیت اول (4 گیگابایت) حافظه اصلی سیستم قرار می‌دهد. حافظه گرافیکی نیز دقیقا در همین قسمت قرار می‌گیرد. ملحقاتی (Ass-ons) نظیر محیط برنامه نویسی Net. قادرند 200 مگابایت و حتی بیشتر از فضای آدرس دهی حافظه را اشغال کنند. به همین دلیل است که ویستا حداکثر می‌تواند بین 3 تا 25/3 گیگابایت از حافظه رم را بسته به پیکربندی سیستم استفاده کند. البته لینوکس در این راه از روش دیگری استفاده می‌کند به طوریکه کرنل آن هیچگاه به فضای آدرس‌دهی بیش از یک گیگابایت نیاز نخواهد داشت.

نظر خود را درباره «تفاوت ویندوز 32 بیت با 64 بیت» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره تفاوت ویندوز 32 بیت با 64 بیت فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید