کد مطلب:  38599 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
بیوگرافی دیدیه دروگبا

بیوگرافی دیدیه دروگبا

دیدیه دروگبا ؛ اسطوره زنده ساحل عاجتنها بازیکنی که صاحب یک باشگاه فوتبال است / اختصاصی آسمونی - مهدی...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدیه دروگبا ؛ اسطوره زنده ساحل عاج

تنها بازیکنی که صاحب یک باشگاه فوتبال است / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی

  دیدیه دروگبا نیازی به معرفی ندارد . تنها بازیکن- مالک فعلی فوتبال دنیا که نفر اول تیم فونیکس رایزینگ کلوب امریکاست، طی هشت سال حضور در چلسی تمام افتخارات ممکن در فوتبال باشگاهی را به دست آورد. از جمله به ثمر رساندن پنالتی پیروزی‌بخش در فینال لیگ قهرمانان اروپا، آن‌ هم در آخرین بازی و آخرین ضربه‌ای که برای چلسی به توپ زد. پس از آن هم نوبت به گلزنی او برای شانگهای چین و گالاتاسرای ترکیه رسید و پس از حضوری مجدد در چلسی، او طعم بازی در لیگ حرفه ای فوتبال امریکا را هم چشید.

تجربه دو روی سکه

با این حال شأن و جایگاه دروگبا در لندن و استانبول و مونترآل و آریزونا، به هیچ وجه با جایگاهی که او در ساحل عاج دارد، قابل مقایسه نیست. او درباره خودش می‌گوید: «فکر می‌کنم بسیاری از انسان‌ها دوست دارند در موقعیت من باشند. من خیلی مفتخر هستم که هر دو روی سکه زندگی را تجربه کرده‌ام تا چند سال پیش می‌توانستم به راحتی در خیابان‌ها قدم بزنم اما چند سالی است که همه چیز تغییر کرده است. می‌توانم بگویم که در ارتباط با تمام وجوه فوتبال، آگاهی‌هایی کسب کرده‌ام و همین امر سبب می‌شود که به خود، افتخار کنم. همواره تمام تلاش خود را کرده و با تمام قوا وارد میدان می‌شوم. به همین سادگی!»

دیدیه دروگبا ؛ تنها بازیکنی که صاحب یک باشگاه فوتبال است
دیدیه دروگبا ؛ تنها بازیکنی که صاحب یک باشگاه فوتبال است

مهاجرت به فرانسه

در حالی که دروگبا امروزه از شهرت، ثروت و محبوبیت چیزی کم ندارد، اما دوران کودکی و نوجوانی وی در آبیجان با وضعیت فعلی وی قابل مقایسه نبوده است. دروگبا کم سن و سال بود که پدر و مادرش تصمیمی مهم اتخاذ کردند. تصمیمی که زندگی او را دگرگون کرد. او از آن روزها چنین یاد می‌کند: «من از 6 سالگی ساحل عاج را ترک کردم و برای زندگی با عمویم ـ که در فرانسه زندگی می‌کرد ـ به آن کشور رفتم. پدرم مرا به فرانسه فرستاد تا وضعیت تحصیلی بهتری داشته باشم. همچنین فرصت‌های بیشتری برای زندگی بهتر برایم مهیا شود. طبیعی بود که در فرانسه، شرایط از هر نظر بهتر از ساحل عاج بود. پدرم می‌خواست که من پیشرفت کنم.»

صعود مقدمه صلح ملی

دروگبا در کشور زادگاه خود، جایگاهی شبه مقدس پیدا کرده است ولی این جایگاه والا را تنها به دلیل درخشش در میادین فوتبال به دست نیاورده است. هنگامی که جنگ داخلی، ساحل عاج را با فروپاشی تهدید می‌کرد، تیم ملی ساحل عاج، رهبری دروگبا از گروههای متخاصم به شکل عاجزانه خواست تا با هم به مذاکره بنشینند. دروگبا می‌گوید: «وقتی برای اولین بار در تاریخ فوتبال ساحل عاج به جام جهانی صعود کردیم، برای مردم کشور و سیاستمداران پیامی فرستادیم و در پیام از آنها عاجزانه خواستیم که دور یک میز نشسته و موافقت‌نامه‌های صلح امضا کنند. همچنین به مردم کمک کنند تا در مسیر ترقی حرکت کنند و به زندگی بهتری دست یابند. برای پیشرفت یک جامعه، همه باید دست به دست هم دهند.»

didier-drogba
didier-drogba

روستایی به نام دروگبا

کمی بعد از دروگبا دعوت به عمل آمد تا در کنار سیاستمداران و چهره‌های مطرح به عضویت کمیسیون آشتی ملی در آید. این کمیسیون تلاش می‌کرد تا برای مشکلات کشور، راه حلی پیدا کند. پس از آن، نام یک روستا در ساحل عاج به اسم دروگبا تغییر کرد و دیدیه به عنوان یکی از تأثیرگذارترین افراد از دید مجله «تایم» برگزیده شد. او می‌گوید: «فوق‌العاده است! خیلی فوق‌العاده است که اسم خود را درکنار افرادی چون رییس جمهور امریکا و سایر افراد مهم ببینید که برای دنیا تصمیم‌گیری می‌کنند. پیدا کردن کلمات مناسب برای توصیف احساسم بسیار مشکل است. اما در هرحال، عمل کردن را ترجیح می‌دهم و به جای حرف زدن، همواره می‌خواهم دست به کار شوم. درست مثل زمانی که در زمین فوتبال هستم و سخت، کار می‌کنم. این جایگاه چیزی نیست که بتوان برای رسیدن به آن، برنامه‌ریزی کرد. اما به دست آوردن آن، بسیار دلچسب است. چون به انسان قدرت بیشتری می‌دهد که به مبارزه خود، ادامه دهد. من از شرایط کنونی خود، واقعاً‌ خوشحال هستم و همیشه خدا را شکر می‌کنم. امیدوارم بتوانم کار خود را با قدرت ادامه دهم.»

بنیاد دیدیه دروگبا

شهرت، توجه بین‌المللی به دنبال می‌آورد و سبب می‌شود فرد مشهور صدای بلندتری پیدا کند. دروگبا برای شخص خود، جاه‌طلبی سیاسی ندارد، اما در عوض، «بنیاد دیدیه اروگبا» را تأسیس کرده است تا به محرومان کمک کند. او درباره اهداف بنیاد می‌گوید: «زمانی که بنیاد را تأسیس کردیم، قصد کمک به مردم را داشتیم و قصد داشتیم در برخی مناطق باعث اقدامات مفید شویم. اما بعدها تصمیم گرفتیم که پروژه‌ای بزرگ‌تر را آغاز کنیم که عبارت بود از ساخت یک بیمارستان برای مردمی که به شدت به آن نیاز داشتند. بنابراین نیاز بود که قبل از هر چیز زمینی مناسب پیدا می‌کردیم. پس از آن باید برنامه‌ای خیریه را راه‌‌اندازی می‌کردیم تا برای پیشبرد پروژه، پول کافی فراهم شود. این کار را در مسیر پایتخت و شهری که در آن متولد شدم انجام دادیم. طبیعی است که زادگاهم، برای من مکان خیلی خاصی باشد. تمام تلاش خود را انجام دادم تا بتوانم به جامعه خود، کمک کنم. در حقیقت کار مهمی نکردم!»

دیدیه دروگبا ؛ تنها بازیکنی که صاحب یک باشگاه فوتبال است
دیدیه دروگبا ؛ تنها بازیکنی که صاحب یک باشگاه فوتبال است

در خدمت بنیاد

تعهدات فوتبالی دروگبا سبب می‌شود که او نتواند به صورت تمام وقت، اوقات خود را به بنیاد اختصاص دهد بنابراین همه چیز را به دوست معتمد خود «گای رولند»‌ gay Roland واگذار کرده است تا اطمینان یابد  که همه چیز درست پیش می‌رود. رولند می‌گوید: «خدا اشخاصی مثل دیدیه دروگبا را هر صد سال یک بار به زمین می‌فرستد. با وجود همه حرف‌هایی که ممکن است مردم راجع به او بزنند، اما به نظرم دیدیه مردی خوش قلب و مهربان است. اگر به ستاره‌های امروز فوتبال و بسکتبال دنیا نگاه کنیم و به این فکر کنیم که آنها از قراردادهای تبلیغاتی خود با شرکت‌هایی چون سامسونگ، نایک و پپسی چقدر درآمد دارند سرمان سوت می‌کشد! اما دروگبا تمام درآمدهای تبلیغاتی خود را صرف اهداف بنیاد می‌کند و حتی یک سنت از این درآمدها را برای خودش بر نمی‌دارد. او واقعاً بی‌‌نظیر است!» نمایش‌های اخیر دروگبا در میادین نشان داده است که او هنوز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. ضمناً نباید فراموش کرد که او مردی است که همواره می‌خواهد بهترین باشد! دیدیه در خاتمه صحبت‌های خود می‌گوید: «ما در زبان فرانسوی کشور ساحل عاج، ضرب‌المثلی داریم که می‌گوید: ساحل عاجی‌ها هرگز تسلیم نمی‌شوند! بنابراین من هم هرگز تسلیم نمی‌شوم و همیشه لبخند می‌زنم و باز هم لبخند می‌زنم! به قول خودمان «ما دوباره اوج می‌گیریم.» 

: برای دریافت مشاوره درباره بیوگرافی دیدیه دروگبا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «بیوگرافی دیدیه دروگبا» در کادر زیر بنویسید :

7 - 3 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید