کد مطلب:  42463 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
توسعه بخش‌های درمان ناباروی در کشور

توسعه بخش‌های درمان ناباروی در کشور

به گزارش آسمونی:وزیر بهداشت و درمان گفت: ماما با مراقبت‌های درست قبل از زایمان نباید بگذارد، امید مادری که...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

توسعه بخش‌های درمان ناباروی در کشور
توسعه بخش‌های درمان ناباروی در کشور

به گزارش آسمونی:وزیر بهداشت و درمان گفت: ماما با مراقبت‌های درست قبل از زایمان نباید بگذارد، امید مادری که فرزندی در شکم دارد ناامید شود.

سعید نمکی، وزیر بهداشت در خصوص وظایف اصلی یک ماما گفت: انتظاری که از جامعه مامایی داریم رفع دغدغه رهبری در رابطه با رشد جمعیت کشور است. این دغدغه کاملا به جا است و اگر ما به عنوان کادر فنی از شرایط موجود مراقبت نکنیم در آینده شرمسار خواهیم بود.

وی ادامه داد: اولین کاری که ماماها می‌توانند بکنند این است که با مراقبت‌های درست قبل از زایمان نگذارند امید مادری که فرزندی در شکم دارد ناامید شود و با مراقبت مستمر، هوشیارانه و هوشمندانه جان مادر و جنین را نجات دهند. یکی از راهکارهای اصلی این است جان شخص باردار و همینطور جنین او به خطر نیافتد.

نمکی اضافه کرد: سال گذشته گزارش داده شد که زنی باردار در یکی از روستاهای چهار محال و بختیاری شرایط نامناسبی دارد و برای انتقال او یک بالگرد به محل اعزام شد که متاسفانه آن بالگرد به سیم برق برخورد کرد و پنج نفر از نیروهای ما شهید شدند. اما بلافاصله دومین بالگرد ما به محل اعزام شد و زن باردار را به پایگاه رساندند. نجات دادن یک زن باردار و بچه‌اش برای ما مهم است، زیرا نجات دادن جان تمام مردم این سرزمین برای ما مهم است. ما برای جان فشانی آمده‌ایم و روپوش سفید نشانی از لباس احرام است که پوشیده‌ایم. پس اولین گام این است با مراقبت‌های درست قبل از زایمان، حین زایمان و بعد از زایمان زنان باردار و نوزادان را حفظ کنیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: دومین گام این است که باید افراد را به فرزندآوری ترغیب  کنیم. همچنین باید به آنهایی که می‌خواهند بچه دار شوند اما مشکلات جسمی و روانی دارند یا دچار ناباروری هستند کمک شود.  بخش‌های درمان ناباروی را به شکل رایگان در کشور توسعه خواهیم داد و از شما ماماها می‌خواهیم افرادی که سال‌هاست ازدواج کرده‌اند اما به دلایل واهی نمی‌خواهند بچه دار شوند را به فرزندآوری ترغیب کنید.

وی گفت: ماماها دستاوردهای بی بدیلی در کاهش شاخص مرگ و میر مادران باردار و نوزادان، سوء تغذیه مادران و ترویج تغذیه با شیر مادر  و کاهش آسیب‌های ناشی از کم توجهی به واکسیناسیون داشتند.

نمکی اظهار کرد: درجلسه هفته گذشته با وزیر بهداشت پاکستان و نماینده سازمان بهداشت جهانی در عراق آنان نظام ارائه خدمت بهداشتی و درمانی ایران را به عنوان الگو معرفی کردند و از ما برای دستیابی به این نظام سلامت در کشور خود کمک خواستند. من 8 بار به مناطق سیل زده سفر کردم و باور کنید همکاران من در نظام سلامت صحنه هایی خلق کردند که من میخواستم در این گل ها زانو بزنم و دست آنان را ببوسم.

نمکی گفت: امسال صدمین سال آموزش آکادمیک در ایران بوده و از افتخارات کشور ایران و نظام جمهوری اسلامی  محسوب می‌شود.

وزیر بهداشت گفت: ترویح زایمان طبیعی در کشور پنج سال پیش ابلاغ شد و در علل عدم توفیق در ترویج زایمان طبیعی در برخی استان‌ها باید واکاوی شود

نمکی درخصوص انتظارات وزارت بهداشت از ماماها گفت: هر چند شما نیز درخواست های به حقی دارید و من باید به آنها عمل کنم و شرمنده شما نشوم، من از عزیزان در دانشکده مامایی انتظار دارم تا آموزش مامایی را بازنگری کنند.ماماها باید مهارت‌هایی بالاتر از مراقبت مادران در دوران بارداری داشته باشند زیرا به عنوان  مراقبت سلامت نقش پررنگی نظام سلامت دارند و باید نقش آنهارا  در پایگاه های سلامت تقویت کنیم.

نمکی تاکید کرد: ماماها به عنوان رکن اصلی و مهم نظام سلامت سلامت هستند و به عنوان رکن مهم سلامت نقش مهمی در ارتقا شاخص های سلامت دارند، ما در توسعه زیرساخت‌های سلامت در حال بازنگری هستیم.

وزیر بهداشت گفت: ما به دنبال آن هستیم که فارغ التحصیل مامای بیکار نداشته باشیم از همین رو در حوزه مراقبت در منزل پرستاران و ماماها می‌توانند نقش داشته باشند و امسال با پایان هفته سلامت شعار هر خانه یک پایگاه سلامت را دنبال می‌کنیم، اگر مادری 4 کلاس سواد داشته باشد شانس نجات جان فرزند چند برابر افزایش پیدا می‌کند.

منبع: ایلنا

نظر خود را درباره «توسعه بخش‌های درمان ناباروی در کشور» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید