کد مطلب:  3928 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
انصراف برخی کاندیداها به نفع بازیگران اصلی

انصراف برخی کاندیداها به نفع بازیگران اصلی

تاریخ خبر: 1392/02/23  با پايان زمان ثبت نام كانديداهاي رياست جمهوري تمام كساني كه احساس تكليف كرده بودند نام...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

تاریخ خبر: 1392/02/23

 با پایان زمان ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری تمام کسانی که احساس تکلیف کرده بودند نام نویسی کردند. البته عده ای از احساس تکلیفی‌ها هم با توجه به ائتلاف‌هایی که تشکیل داده بودند و نتیجه نهایی آن از نام نویسی خودداری کرده و بر خروجی ائتلاف گردن نهادند. اکنون موج احساس تکلیف فروکش کرد و پس از فروکش کردن گمانه زنی‌ها درباره کاندیداهای احتمالی ظاهرا موج جدیدی به راه افتاده است. "احساس ایثار" بنده انصراف می‌دهم، تبدیل به جمله ای کلیدی در فضای سیاسی امروز کشور شده و کاملا خلأ احساس تکلیف را پر کرده است. کاندیداهایی که هنوز عرق تنشان خشک نشده، از حضور در عرصه رقابت‌ها انصراف می‌دهند. البته بعضی‌ها که وعده داده بودند در صورت کاندیدا شدن شخصیتی خاص از حضور در رقابت‌ها انصراف می‌دهند، به وعده خود عمل می‌کنند. اما عده ای هم وجود دارند که آمده بودند تا بروند.

فدائیان مشایی

طیف دولت که با چندین کاندیدا وارد عرصه انتخابات شده ، واقف است که به غیر از مشایی که دیگر رسما نامزد شده است شانس چندانی برای رای آوردن ندارند. دیگر کاندیداهای آنها آمده اند که بروند. احتمال می‌رود هر شخصی از طرف دولت بتواند از فیلتر شورای نگهبان بگذرد با جملاتی احساسی و حماسی به سود مشایی از کوران انتخابات کناره گیری می‌کند. روح ا... احمد زاده کرمانی، محمد رضا رحیمی، علی اکبر جوانفکر، علیرضا علی احمدی و صادق خلیلیان را می‌توان در این دسته جای داد. منصرفان از طیف دولت تا پایان بررسی صلاحیت‌ها صبوری می‌کنند تا مشخص شود مشایی تایید یا رد صلاحیت می‌شود. به نظر می‌رسد استراتژی بعدی کمپین انتخاباتی حامی دولت موج سواری روی رد صلاحیت‌ها و انصراف دادن به نفع مشایی باشد.

هاشمی‌باشد من نیستم!

 ماه‌ها بود که عده ای می‌گفتند اگر‌هاشمی‌ یا خاتمی‌ بیایند ما نیستیم. البته نه از سر قهر و کینه. آنان خود را زیر چتر دو رئیس جمهور سابق تعریف کرده بودند. زمانی که کار به روز آخر و ساعت‌های پایانی رسید و‌هاشمی‌ و خاتمی‌هنوز نیامده بودند برخی کاندیداها دیگر تامل را جایز ندیده و به ستاد انتخابات کشور رفتند و ثبت نام کردند.اما حضور دیر هنگام‌هاشمی‌معادلات موافقان و مخالفان وی را بر هم زد و از همان شنبه شب، کسانی که احساس تکلیف کرده بودند که به میدان بیایند احساس کردند که یا جای ما در رقابت‌های انتخاباتی است یا‌هاشمی. جواد اطاعت از اولین افرادی بود که به نفع‌هاشمی‌انصراف داد. این نماینده پیشین مجلس و استاد دانشگاه شهید بهشتی در گفت و گو با خانه ملت ضمن اعلام انصراف خود از کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌ا...‌هاشمی‌رفسنجانی تأکید کرد: با حضور ایشان دیگر تکلیفی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری احساس نمی‌کنم و به تبعیت از تصمیم اصلاح‌طلبان در اجماع بر روی کاندیدای واحد اعلام انصراف خود را به نفع رئیس مجمع تشخیص مصلحت اعلام می‌کنم. 

همچنین مسعود پزشکیان با توجه به حضور آیت‌ا...‌هاشمی‌رفسنجانی دلیلی برای ادامه عرصه انتخابات ندیده و از ادامه رقابت انصراف داد. عضو کمیسیون بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در مجلس با اشاره به ثبت‌ نام‌ هاشمی‌ رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری در گفت و گو با "خانه ملت" گفت: ثبت‌نام‌های جدید جو رقابتی را به وجود آورده است و باید منتظر اعلام نظر شورای نگهبان درخصوص کاندیداها بود. همچنین خبر گزاری فارس گزارش داده است در پی ورود‌هاشمی‌ رفسنجانی به عرصه انتخابات، شنیده شده 3 تن از داوطلبان ریاست جمهوری قصد دارند در دیداری با وی انصراف خود را از کاندیداتوری اعلام کنند. 

بنا بر این گزارش حسن روحانی، محمد شریعتمداری و محمدرضا عارف از جمله چهره‌هایی هستند که در روزهای اخیر برای نامزدی در انتخابات یازدهم ثبت‌نام کردند و بعد از اعلام کاندیداتوری گفته بودند که در صورت ورود‌هاشمی‌رفسنجانی به صحنه انتخابات، به نفع وی از نامزدی انصراف می‌دهند. شنیده شده این سه تن با یکدیگر توافق کرده‌اند ظرف روزهای آتی در دیدار با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ضمن اعلام انصراف از کاندیداتوری، حمایت خود از‌هاشمی‌را اعلام کنند. همچنین مصطفی‌کواکبیان در دانشگاه امیرکبیر اعلام کرد انصرافش به نفع هاشمی بستگی به تصمیم کنگره حزب مردم‌سالاری دارد. قطعا هر چه به روزهای منتهی به انتخابات نزدیک شویم این روند ادامه داشته و بر تعداد کسانی که به سود‌هاشمی‌کنار خواهند کشید افزوده می‌شود.

جبهه اصولگرایان همچنان در اغما

پس از اینکه ابوترابی فرد به عنوان نامزد نهایی ائتلاف 5 گانه برگزیده شد سه عضو دیگر این ائتلاف ثبت نام نکردند. اما منوچهر متکی نتیجه نهایی ائتلاف را نپذیرفت و رسما نامزد انتخابات شد. در ائتلاف 1+2 هم که هر سه نفر ثبت نام کردند همچنان اعلام می‌کنند از این ائتلاف قطعا یک نفر نامزد نهایی خواهد بود. باقری لنکرانی هم به عنوان کاندیدای جبهه پایداری ثبت نام کرد. اما آنچه معادلات اصولگرایان را بر هم ریخت تنها ورود‌هاشمی‌نبود. ثبت نام ناگهانی سعید جلیلی گمانه زنی‌های زیادی در اردوگاه اصولگرایان را رقم زد.

پیش از این جلیلی به عنوان کاندیدای احتمالی جبهه پایداری مورد بحث بود اما به یکباره لنکرانی به عنوان کاندیدای نهایی این جبهه معرفی شد. بازی پایداری‌ها با آمدن جلیلی به‌هم ریخته است.

پیش از این اعضای ارشد پایداری گفته بودند که جلیلی هم بیاید لنکرانی همچنان هست. اما این در شرایطی بود که‌هاشمی‌نیاید. در چنین صورتی باید به فتوای بزرگ شورای فقاهتی عمل کنند. چند ماه پیش مصباح یزدی گفته بود که اگر خطر انتخاباتی اصولگرایان را تهدید کند باید همه گروه‌ها پشت سر صالح مقبول اجماع کنند.

اما صالح مقبول کیست؟ امروز ظاهرا قالیباف در نظر سنجی‌های اصولگرایان بالاتر از بقیه است. حال که جلیلی فعال شده است معلوم نیست سرنوشت لنکرانی و قالیباف چه می‌شود. به احتمال زیاد سراغ جلیلی می‌روند. اما این فرمان چرخاندن برای اصولگرایان بدون هزینه نیست. بارها اعلام کرده اند که اصلح را انتخاب کردیم و اهل ائتلاف و کناره گیری هم نیستیم. همچنین گفته بودند که لنکرانی از بین میرکاظمی‌و جلیلی و فتاح انتخاب شده است و همین‌طور علنا گفتند که جلیلی هم بیاید دست از کاندیدای اصلح بر نخواهند داشت. 

به این ترتیب باید برای بدنه اجتماعی خود توجیه گفتمانی مناسبی داشته باشند. بالاخره تصمیم گیری در کف بازار سیاست که متناسب با اخبار و آرایش‌ها و رفتار کنش گرهای متقابل و رقبای سیاسی است را نمی‌شود به فتوا گره زد.این در حالی است که علی اکبر ولایتی در جدیدترین موضع گیری خود با بیان اینکه ائتلاف پیشرفت دچار رقابت‌های داخلی نشده است و تابع تصمیم جامعتین خواهد بود ، گفت: در صورت حمایت جامعتین از سعید جلیلی، ائتلاف پیشرفت از وی حمایت خواهد کرد. 

علی اکبر ولایتی، دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی‌که شنبه شب در جمع دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) حضور یافته بود در سخنانی با تشریح فضای سیاسی و انتخاباتی کشور گفت: امیدواریم با توافق اصولگرایان، در نهایت یک نفر بالا بیاید و صحنه را به نفع معتقدین اصلی به نظام به پیروزی برساند. حداد عادل دیگر عضو ائتلاف پیشرفت نیزگفت با ورود جلیلی به صحنه انتخابات باید منتظر بمانیم و ببینیم آینده چگونه ترسیم می‌شود و آیا جلیلی جهشی در میزان آرای جامعه دارد. اگر اینگونه باشد واقعیتی است که ما 3 نفر نمی‌توانیم آن را نادیده بگیریم. 

عضو ائتلاف پیشرفت در همین زمینه افزود: هدف ما کمک به پیروزی اصولگرایان است و ما برای پیروزی این جریان کار می‌کنیم. حال باید دید انتخاباتی که ظاهرا با تعدد کاندیدا مواجه بود با کناره گیری بسیاری از چهره‌ها به نفع بازیگران اصلی، به انتخاباتی با بازیگرانی محدود تبدیل می‌شود؟

: برای دریافت مشاوره درباره انصراف برخی کاندیداها به نفع بازیگران اصلی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «انصراف برخی کاندیداها به نفع بازیگران اصلی» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید