کد مطلب:  30934 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
کوه دنا

کوه دنا

رشته کوه دنا ، بلندترین و بزرگ‌ترین چین‌خوردگی رشته‌کوه بزرگ زاگرس محسوب می‌شود و دارای خط‌الرأسی به...
زمان مطالعه: 1 دقیقه
کوه دنا
کوه دنا


رشته کوه دنا ، بلندترین و بزرگ‌ترین چین‌خوردگی رشته‌کوه بزرگ زاگرس محسوب می‌شود و دارای خط‌الرأسی به طول تقریبی 90 کیلومتر است که بین استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان واقع شده‌است. اگر می خواهید با کوه دنا بیشتر آشنا شوید این بخش را تا پایان دنبال کنید چرا که به معرفی کامل کوه دنا می پردازیم.

معرفی کوه دنا

رشته‌کوه دنا 49 قله بالای 4000 متر دارد و بیشترین مجموعه قله‌های بالاتر از 4000 متر در ایران به این رشته‌کوه تعلق دارد.

بر خلاف تصور رایج و عامیانه، کوه دنا یک قله نیست؛ بلکه رشته‌کوهی در زاگرس است که از شمال غربی تا جنوب شرقی کشیده شده‌است و به سه رشته اصلی و یک رشته فرعی عمودی توسط سه گردنه بیژن، مورگل غربی و پوتک تقسیم می‌گردد.

دنا از 20 کیلومتری شرق یاسوج آغاز شده و تا 70 کیلومتری شمال غرب آن ادامه می‌یابد. این کوه از شمال غرب (روستای کتا) آغاز و به سمت جنوب شرق (منطقه کاکان) امتداد یافته‌است که بیش از 80 کیلومتر طول دارد و دارای 15 کیلومتر پهنای متوسط است. بلندترین قلهٔ رشته‌کوه دنا، قله ب‍یژن3 (قاش‌مستان)، 4409 متر ارتفاع دارد و در 35 کیلومتری شمال غربی یاسوج قرار دارد. شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا در دامن این کوه جای گرفته‌است. با توجه به طول زیاد و ارتفاعات گوناگون، بارش سالانه در این کوه از 600 تا 1800 میلی‌متر متغیراست و رودهای چندی از آن سرچشمه می‌گیرند.

از میان رودخانه‌هایی که از این قله سرچشمه می‌گیرند می‌توان از بشار، خرسان، ریگان، ماربر، مهریان، کوه گل، دیاشم، سریز، تیزاب و دژکرد نام برد.

منطقهٔ حفاظت‌شده کوه دنا

مرز شرقی منطقه حفاظت شده دنا از شمال شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا شروع می‌شود. از مهم‌ترین پاسگاه‌های محیط بانی می‌توان محیط بانی خاریدون، محیط بانی روستای کره محیط بانی اب سپاه و میمند را نام برد. منطقه حفاظت‌شده دنا همچنین به‌عنوان یک ذخیره‌گاه زیست‌کره با وسعتی معادل 93 هزار و 821 هکتار در جنوب غربی کشور در شمال استان کهگیلویه و بویراحمد و جنوب استان اصفهان قرار گرفته‌است. از سوی دیگر در دامنه‌های دنا دره‌های متعددی وجود دارد که پر از چشمه کوچک و بزرگ است. بسیاری از این چشمه‌ها از زیر برف می‌جوشند و از دامنه‌های پرشیب دنا سرازیر می‌شوند و پس از پیوستن به یکدیگر رودخانه‌های سرد، شیرین و زلال بشار و خرسان را تشکیل می‌دهند.
: برای دریافت مشاوره درباره کوه دنا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «کوه دنا» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید