کد مطلب:  31779  درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
برد شماره 85 اینتر در دلا مدونینا ؛ پایان رویای دوگانه برای میلان و استفانو پیولی

برد شماره 85 اینتر در دلا مدونینا ؛ پایان رویای دوگانه برای میلان و استفانو پیولی

دلا مدونینا ؛ دربی شهر میلان /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعیبه گزارش آسمونی ، دو تیم فوتبال میلان و...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

دلا مدونینا ؛ دربی شهر میلان /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

به گزارش آسمونی ، دو تیم فوتبال میلان و اینتر یک بار دیگر به مصاف هم رفتند. دو تیمی که از 10 ژانویه 1909 تا امروز حساس ترین دیدار تیمهای همشهری را در باشگاههای ایتالیا با یکدیگر برگزار کرده اند،

این بار در نیمه نهایی جام حذفی ایتالیا ( کوپا ایتالیا) در حالی حریف یکدیگر شدند که در رقابت های سری آ نیز رقابت اصلی قهرمانی بین همین دو تیم است. به این ترتیب پس از تساوی( 0-0) دو تیم در روز اول مارچ در دیدار رفت، دو تیم در شرایطی مسابقه برگشت را برابر هم برگزار کردند که تیم بازنده این مسابقه با رویای دوگانه در فصل جاری فوتبال ایتالیا خداحافظی می کرد. اینتر خیلی زود و در دقیقه چهارم روی پاس متئو دارمیان و ضربه نهایی لائوتارو مارتینز از حریف پیش افتاد و در انتهای نیمه اول و در دقیقه 40 مارتینز یک بار دیگر دروازه میلان را گشود؛ این بار روی پاس خواکین کوره آ.

 

میلان در نیمه دوم یک بار دروازه اینتر را گشود اما VAR   به کمک اینتر آمد تا گل میلانی ها مردود اعلام شود. در 20 دقیقه پایانی مسابقه، آرتورو ویدال، دانیلو د آمبروسیو و رابین گوزنس برای اینتر وارد میدان شدند و این گوزنس بود که تنها سه دقیقه بعد از ورود به میدان دروازه حریف را در دقیقه 82 گشود و برتری(3-0) اینتر را رقم زد.

اینتر در مسیر صعود به فینال بازی ها ابتدا امپولی را در وقتهای اضافی(3-2) شکست داد، آن گاه رم را (2-0) برد و سرانجام با برتری مقابل میلان، یک بار دیگر به فینال جام حذفی ایتالیا صعود کرد.

اما در مجموع رقابتهای دو تیم چه اتفاقاتی تاکنون رخ داده است؟

della-madonnina
della-madonnina

در یک نگاه

به گزارش آسمونی ، از مجموع رقابت های دو تیم 232مسابقه رسمی بوده و 71 رقابت نیز دیدارهایی غیر رسمی به شمار رفته اند. اما در نبردهای رسمی دو تیم، اینتر با 85 برد، بیشتر از رقیب خود صاحب برد شده است. با این حال بهترین نتیجه دو تیم در دربی دلا مادونینا از آن میلان بوده که در 11 می 2001 رقم خورد و این تیم موفق شد با 6 گل نراتزوری را در هم بکوبد. میلان همچنین در مسابقات غیر رسمی عملکرد بهتری داشته و 36 بار صاحب برد شده است.

دلا مدونینا ؛ دربی شهر میلان بین آث میلان و اینتر
دلا مدونینا ؛ دربی شهر میلان بین آث میلان و اینتر

دو باشگاه با ریشه ای مشترک

به گزارش آسمونی ، باشگاه میلان در 16 دسامبر 1899 با نام «باشگاه کریکت میلان» به وسیلهٔ آلفرد ادواردز و هربرت کیلپین انگلیسی تأسیس شد و به دلیل انگلیسی بودن مؤسسان، اسم باشگاه به جای عبارت ایتالیایی میلانو، «میلان» نام گرفت. میلان تا سال 1908 توانست سه بار قهرمانی ایتالیا را جشن بگیرد اما در این سال، بین سران اصلی باشگاه بر سر استفاده از بازیکنان خارجی اختلاف افتاد تا اینکه طی یک جلسه رسمی، گروهی که اعتقاد به استفاده از بازیکنان خارجی داشتند از این باشگاه جدا شده و نام اینترناتزیوناله را برای باشگاه خود انتخاب کردند که به معنای بین المللی بود. اینتر با کنار گذاشتن محدودیت های استفاده یا عدم استفاده از بازیکنان غیر ایتالیایی، به سرعت اوج گرفت و دو سال بعد نخستین قهرمانی خود را در لیگ جشن گرفت.

della-madonnina
della-madonnina
della-madonnina

سالهایی به رنگ قرمز

اما تا فصل 13-1912 اغلب نتایج به سود میلانی ها بود. به جز برد (3-2) در نخستین مسابقه تاریخ دو تیم، میلان از 1910 تا 1913 در شش مسابقه پیاپی برنده شد؛ از جمله برد (6-3) در روز 30 آوریل 1911. پس از آن، نوبت به بردهای اینتر رسید؛ اینتر که در فوریه 1910 دو بار با نتایج(5-0) و (5-1) حریف خود را در هم کوبیده بود، تا قبل از جنگ جهانی اول، در سه مسابقه، سه بار صاحب برد برابر میلان شد؛ از جمله برتری(5-2) در 22 فوریه 1914. جنگ جهانی اول بیش از 5 سال در مسابقات دو تیم وقفه ایجاد کرد.

della-madonnina
della-madonnina
della-madonnina

تساوی های تکراری

به گزارش آسمونی ، روز 19 دسامبر 1920 نخستین نبرد دو تیم بعد از جنگ جهانی اول برگزار شد و برای اولین بار مسابقه دل مادونینا بدون گل تمام شد. دیدار برگشت در روز 30 ژانویه 1921 نیز مساوی تمام شد؛ این بار با نتیجه (1-1). پس از آن و طی ماههای سپتامبر 1935 تا فوریه 1937 چهار مسابقه با تساوی خاتمه یافت که به جز تساوی دو بر دو 2 فوریه 1936، سایر رقابت ها(1-1) خاتمه یافت؛ آمار 4 تساوی پیاپی تا امروز هرگز تکرار نشده است.

della-madonnina
della-madonnina

توقف قهرمان اروپا مقابل میلان

اینتری ها زودتر از همشهری خود، قهرمان اروپا شدند. سالهای ابتدایی دهه 60، سالهای مربیگری هلنیو هررا در اینتر بود و نراتزوری تمامی عناوین ممکن از جمله لیگ، کوپا ایتالیا و جام قهرمانان اروپا را تصاحب کرد. اما دلامادونینا شرایطی متفاوت داشت و اینتر طی سالهای 1960 تا 1964 تنها یک بار مقابل روسونری به برتری دست یافت؛ 4 فوریه 1962 با نتیجه (2-0). در مقابل، میلانی ها 4 بار بردند و 3 بار مساوی کردند. اما از 28 مارس 1965 بود که هشت مسابقه بدون شکست اینتر مقابل میلان آغاز شد و نراتزوری صاحب 4 برد و 4 تساوی مقابل همشهری خود شد.

دلا مدونینا ؛ دربی شهر میلان بین آث میلان و اینتر
دلا مدونینا ؛ دربی شهر میلان بین آث میلان و اینتر

نبرد نیمه تمام

پس از برد(1-0) روز 3 مارس 2002 اینتر در برابر میلان، اینتری ها 10 دیدار پیاپی در برابر رقیب خود ناکام ماندند. در این دوران تساوی های اینتر در برابر میلان نیز رنگ و بوی شکست داشت. در می 2003 بود که دو تیم در نیمه نهایی لیگ قهرمانان مقابل هم ایستادند. هر دو دیدار در ورزشگاه سن سیرو برگزار شد اما به قید قرعه میلان در دیدار رفت میزبان اعلام شد و مسابقه را (0-0) به پایان رساند. اما در دیدار برگشت که (1-1) تمام شد اینتر میزبان بود و به همین سادگی شانس حضور در فینال لیگ قهرمانان را از دست داد.

 

دلا مدونینا ؛ دربی شهر میلان بین آث میلان و اینتر
دلا مدونینا ؛ دربی شهر میلان بین آث میلان و اینتر

دو سال بعد در ماه آوریل، میلان در دیداری که میزبان اعلام شد حریف خود را (2-0) برد. در دیدار برگشت، تماشاگران اینتر که بخت صعود را از دست رفته دیدند، با پرتاب مواد آتشزا به داخل میدان، مانع از آن شدند که بازی تا پایان انجام گیرد و چنین شد که یوفا اینتر را (3-0) بازنده اعلام کرد.

della-madonnina
della-madonnina

دو گلزن اسطوره ای

به گزارش آسمونی ، آندری شوچنکو بهترین گلزن تاریخ دربی است. او 14 بار با پیراهن میلان، دروازه اینتر را گشوده است. جوزپه مه آتزا اسطوره اینتر هم 13 بار گلزنی کرده است. با این تفاوت که 12 گل او با پیراهن اینتر و یک گل او با پیراهن میلان بوده است. منبع: اختصاصی آسمونی

: برای دریافت مشاوره درباره برد شماره 85 اینتر در دلا مدونینا ؛ پایان رویای دوگانه برای میلان و استفانو پیولی فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «برد شماره 85 اینتر در دلا مدونینا ؛ پایان رویای دوگانه برای میلان و استفانو پیولی» در کادر زیر بنویسید :

9 - 3 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید