کد مطلب:  7240 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
بحران بی سابقه کم آبی در تهران

بحران بی سابقه کم آبی در تهران

به گزارش آسمونی  محسن پیرهادی عضو عضو شورای شهر تهران با اشاره به گزارش‌هایی که شرکت آبفای تهران به تازگی...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

به گزارش آسمونی  محسن پیرهادی عضو عضو شورای شهر تهران با اشاره به گزارش‌هایی که شرکت آبفای تهران به تازگی ارائه کرده و نشان می‌دهد که ذخیره آبی سدهای لار و لتیان به مهرماه نیز نمی‌رسد گفت: به عبارت ساده تر باید بیان کرد که تهرانی‌ها تنها تا 40 روز دیگر می‌توانند از آخرین ذخایر آب این سدها برای مصارف خود استفاده کنند. این هشدار جدی است و این بحران شهر تهران را در حالت اضطرار قرار داده است. اگر فکری به حال کم آبی تهران آن هم با جمعیت ساکن 10میلیون نفری نشود، معلوم نیست که باید شاهد چه پیش آمدی باشیم .

پیرهادی در روزنامه ابتکار تاکید کرد: طبق گزارشی که شرکت آبفای تهران ارائه کرده است؛ ‌نیازآبی شهر تهران درسال 93، یک میلیارد و 35 میلیون مترمکعب است. این در حالی است که هر سال مسئولان آبفای تهران با همکاری آب منطقه ای از سدلار آب را به لتیان انتقال داده اند که البته امسال نیز با این مشکلات رو به رو هستند .

ازابتدای سال تا امروز 26 میلیون مترمکعب کاهش برداشت آب از سد لتیان وجود داشته است. درحال حاضرحجم آب لتیان به 50 میلیون مترمکعب رسیده است. این در حالی است که تا امروز 375 میلیون مترمکعب آب در استان از ابتدای سال تولید شده است و کمترین برداشت آب ازسد لتیان بوده است. همچنین درحال حاضر سد لار 50 میلیون متر مکعب و سد لتیان 48 میلیون مترمکعب آب دارد. وی با بیان این که تهرانی‌ها در شهریور ماه با بحران کمبود آب روبه رو می‌شوند، گفت: بحران کمبود آب می‌تواند در شرایط کنونی از بحران‌هایی مانند سیل و زلزله مدیریت به مراتب سخت تری را داشته باشد.

آب مایه حیات است و تحمل کم آبی برای شهر پر جمعیتی مانند تهران واقعا سخت و طاقت فرساست. این عضو شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: تا امروز با کاهش فشار آب سعی شده است تا مشکل کم آبی در تهران کنترل شود اما با توجه به مصرف بالای سرانه آب در کشور و به ویژه در تهران و احتمال نبود بارش باران در فصل پاییز می‌توان به این مساله اشاره کرد که تهران تا شهریور ماه آب دارد و بعد از آن با بحران بزرگ بی آبی رو به رو می‌شود چرا که دیگر امکان برداشت آب از دو سد لار و لتیان وجود ندارد.

 

پیرهادی با بیان این که نمی‌توان پهنه‌های بحران کم آبی را در تهران مشخص کرد اما به نظر می‌رسد که این بحران در پهنه غرب و جنوب غربی تهران بیشتر است، گفت: اگر پروژه بزرگ آبی منطقه بعثت تا دو ماه آینده افتتاح شود، بار تصفیه خانه 3 و 4 جنوب شرقی تهران کمتر شده و می‌توان آب را به غرب تهران انتقال داد. اما باید به این مساله نیز اشاره کرد که شمال شرق تهران نیز با مشکل بزرگ کم آبی روبه رو خواهد شد .

این عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: اگرصرفه‌ جویی 25 درصدی نداشته باشیم دچار جیره‌بندی آب و مشکلات خواهیم شد. همه باید دست به دست هم بدهیم تا از این بحران خارج شویم. پیرهادی با اشاره به این که 3 میلیون و 800 هزار مشترک آب درتهران داریم گفت: از این تعداد 400 هزار مشترک غیر مسکونی و 3میلیون و 400 هزارمشترک مسکونی هستند.

ازمیان مشترکان مسکونی دومیلیون و 700 هزارنفر زیر 20 میلیون مترمکعب یا همان حد استاندارد مصرف دارند این در حالی است که 700 هزار نفر بیش از حد استاندارد و تا 42 درصد آب تهران را مصرف می‌کنند. وی با اشاره به مشکلات آبی شهروندان مناطق 18 و 19 تهران گفت: کم توجهی سازمانهای مسئول در قبال تامین آب در برخی از مناطق و محله‌های شهر تهران باعث شده تا شهروندان ساکن در این محله‌ها که عموما از اقشار کم درآمد و ضعیف هستند با مشکل مواجه باشند. نمونه آن نیز محله خلیج فارس شمالی در منطقه 18 تهران است که با مشکل قطع مکرر آب و برق دست به گریبان هستند .

این عضو شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: با پیگیریهایی که شورایاری محله خلیج فارس شمالی انجام داد در سال 88 وزارت راه و شهرسازی 12 هزار و 500 متر مربع زمین به سازمان آب و فاضلاب تهران در جنوب غرب تهران واگذار کرد. هرچند کاربری این زمین فضای سبز بود اما برای رفع مشکلات این محله به کاربری تأسیسات تغییر داده شد.

 

در سال 89 زمان شهردار وقت آقای مداحی کلنگ این پروژه را به زمین زد. در طراحی اولیه مخزن آبی که قرار بود برای این محله ساخته شود 20 هزار متر مکعب در نظر گرفته شد این در حالی است که تا الان که نزدیک به 5 سال می‌گذرد تنها 10 هزار متر مکعب از این مخزن ساخته شده است و برای مابقی آن باید تامین بودجه شود . پیرهادی درباره دلیل بهره برداری نشدن از این مخزن آب گفت: دلیل این عدم بهره برداری نیز نصب نشدن تأسیسات پمپاژ مورد نیاز در این مخزن بوده است . برای نصب تاسیسات دستگاه پمپاژ نیاز به 8.5 میلیارد بودجه است که تاکنون تامین اعتبار نشده است.

این عضو شورای شهر تاکید کرد: در بخش علی آباد محله اسماعیل آباد منطقه 19 نیز حدود 30 خانوار و 300 واحد تولیدی وجود دارد که بدون آب شرب هستند. البته خود اهالی چند حلقه چاه برای تامین آب محله خود ایجاد کرده اند اما همچنان کم آبی در این محله نیز بیداد می‌کند. از طرفی وضعیت بهداشتی آب چاه‌های مورد استفاده با توجه به وجود چاههای فاضلاب نگران کننده است .
پیرهادی با بیان این که 30 درصد شبکه آب رسانی پایتخت فرسوده است، گفت: مشکل فرسودگی شبکه آب رسانی پایتخت را می‌توان حاکمیتی حل کرد و دولت، مجلس و شهرداری با کمک هم تجهیزات آب رسانی را نوسازی کنند .

: برای دریافت مشاوره درباره بحران بی سابقه کم آبی در تهران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «بحران بی سابقه کم آبی در تهران» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید