کد مطلب: 9416 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
آشنایی با عمیق ترین حفره جهان که توسط بشر کنده شد

آشنایی با عمیق ترین حفره جهان که توسط بشر کنده شد

آسمونی : تاریخ شروع این حفاری بسیار قدیمی است. در سال 1962 پیشنهاد حفر این چاه مطالعاتی مطرح شد و در همان سال...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

Watering Plants(1)

آسمونی : تاریخ شروع این حفاری بسیار قدیمی است. در سال 1962 پیشنهاد حفر این چاه مطالعاتی مطرح شد و در همان سال با تصویب مجلس نمایندگان شوروی اجازه حفاری فوق عمیق داده شد.

بعد از مطالعات اولیه موقعیت حفاری در شبه جزیره کولا و در ده کیلومتری شهر زاپولیارنی انتخاب شد.

با وجود همه همه پنهان کاری ها بالاخره معلوم شد که روس ها در این منطقه دست به حفاری زده اند و جنجال ها بر سر حفر این چاه بالا گرفت. آمریکایی ها ادعا می کردند که حفر این چاه باعث ایجاد ترک در پوسته زمین شده و مشکلات بسیاری را به وجود می اورد، که بعد ها با حفر چاه نفت الشاهین قطر به عمق 12282 متر و چاه نفت شاخالین در روسیه، درست نبون این نظریه ثابت شد.

اما 12 کیلومتر حدودا چقدر است؟

می توان گفت که از عمیق ترین نقطه اقیانوس بیشتر است و در واقع عمیق ترین حفره ای است که تا به حال در زمین حفاری شده است. نام این حفره سوراخ حفاری شده بسیار عمیق کولا و از نادر سوراخ هایی است که برای رسیدن به نفت یا گاز حفر نشده و هدف حفاری آن کاملا علمی است.

وقتی که شوروی در سال دهه 1970 شروع به کندن این حفره کرد، بیشتر این هدف مد نظر بود که از محتویات پوسته زمین اطلاعات بیشتری گردآوری شود.

با اینکه در 24 سال پس از شروع پروژه دانشمندان به آن اندازه که فکر می کردند در اعماق زمین پیش نرفته بودند، اما موفق شدند که سوراخی 12 کیلومتری در زمین ایجاد کنند. این رکوردیست که تاکنون شکسته نشده است!

اما ما از این تلاش عظیم چه یاد گرفتیم؟

در درجه اول متوجه شدیم که در عمق 12 کیلومتری در پوسته زمین آب وجود دارد، چیزی که دانشمندان حتی آن را ممکن نمی دانستند چه برسد که به چشم ببینند. علاوه بر این، در 7 کیلومتر پایین تر از سطح زمین نیز، فسیل های میکروسکوپی از 24 گونه ارگانیسم تک سلولی منقرض شده یافت شد.

همچنین دانشمندان به سنگ هایی رسیدند که 2.7 میلیارد سال عمر داشتند و با این که این موضوع خیلی شگفت انگیز بود، اما همین سنگ ها برای دانشمدان تبدیل به یک چالش غیر قابل رفع نیز شدند. چرا؟

برای اینکه دما در حدود 180 درجه سلسیوس، در واقع 80 درجه بیشتر از آن چه دانشمندان پیش بینی کرده بودند، بود.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «آشنایی با عمیق ترین حفره جهان که توسط بشر کنده شد»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 3 = ?