ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  19385 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
نکات داغ دکوراسیون در فصل سرما

نکات داغ دکوراسیون در فصل سرما

بسیاری از افراد با فرا رسیدن فصل زمستان هم زمان با تغییر کمد لباس ها، به فکر تغییراتی در دکوراسیون خانه خود...
زمان مطالعه: 6 دقیقه

hot-cut-decoration-winter
hot-cut-decoration-winter

بسیاری از افراد با فرا رسیدن فصل زمستان هم زمان با تغییر کمد لباس ها، به فکر تغییراتی در دکوراسیون خانه خود بوده و خانه ای زمستانی و دلچسب را ایجاد می کنند. در صورتی که شما هم دوست دارید در فصل زمستان تغییراتی در دکوراسیون منزل خود ایجاد نمایید، پیشنهاد می کنیم تا به نکات و ایده های ارائه شده در این بخش آسمونی توجه کنید.

تعویض رنگ‌های گرم با رنگ‌های سرد :

مسلما” برای همه ما این امکان وجود ندارد که با تغییر فصل بتوانیم رنگ دیوارهای منزل را تغییر دهیم تا با استفاده از این رنگ ها به گرمای خانه و ایجاد فضایی گرم و نرم کمک کنیم. اما در عوض می توانید با ایجاد تغییراتی کوچک در رنگ آمیزی اشیای کوچک‌ تر خانه از میزان سردی فضای خانه کم کنیم. اولین پیشنهاد ما این است که در فصل سرما تا حد امکان از پرده‌های ضخیم با رنگ‌های نارنجی، کرم، قهوه‌ای استفاده کنید. اما اگر امکان تغییر دادن پرده های منزل را ندارید، می توانید پشت شیشه‌ها را با ملحفه‌های قدیمی بپوشانید. یک تغییر کوچک اما کارساز این است که رنگ کوسن‌ها را گرم و شاداب کنید و حتی وجود گل‌ها و گیاهان قرمز و نارنجی در خانه بسیار به این تغییرات کمک می کند. شما می توانید در اتاق نشیمن یا ناهارخوری از یک تابلو یا مضمون روز آفتابی و گرم استفاده کنید. وجود همه این ایده ها در کنار هم به شما کمک می کند تا در روزهای سرد زمستان کمتر احساس سرما، دلتنگی و کم ‌تحرکی داشته باشید.

تغییر در دکوراسیون اتاق خواب :

اتاق خواب شما از مهم ترین بخش هایی است که در فصل زمستان دچار تغییرات فراوانی می شود. همان طور که روز های گرم تابستان سپری شده و وارد روزهای سرد زمستان می شوید، بهتر است روتختی، ملحفه‌های پنبه‌ای و خنک و پتوهای تابستانی را با روتختی و ملحفه‌های پشمی و پتوهای مناسب فصل زمستان عوض کنید. در صورتی که این کار را انجام ندهید مجبور می شوید که برای گرم شدن در تمام مدت شب بیش از حد مجاز از گرمای وسایل گرمایشی استفاده کنید. البته بهتر است بدانید که انجام این کار در دراز مدت باعث به وجود آمدن ضررهای زیادی برای شما می شود. بنابراین بهتر است علاوه بر تعویض پرده‌ها و ضخیم کردن آن‌ها به تختخواب خود نیز توجه کنید.

وجود شمع و عطر در فصل سرما :

یکی دیگر از مواردی که در فصل زمستان به فضای خانه شما گرما می بخشد، استفاده از نورشمع یا نورهای زرد رنگ در خانه است. استفاده از این نورها باعث تداعی شدن نور گرم خورشید در روزهای زمستانی می‌شوند که آفتاب بیشتر ساعات روز را پشت ابرها پنهان می‌ماند. شما می توانید با استفاده از شمع در بخش‌های مختلف خانه مانند روی اپن آشپزخانه، میز ناهار خوری، اتاق خواب و اتاق نشیمن و… می‌توانید به ایجاد فضایی گرم و صمیمانه در روزهای زمستانی کمک  کنید. حتی شما می توانید از طریق عطرهای گیاهی با طبع گرم مانند بوی گرم دارچین و قهوه در روزهای زمستانی فضای دلچسبی در خانه خود ایجاد نمایید. بهتر است کمی از عطر یا اسانس این 2 گیاه خوشبو را در بخشی از خانه خود بگذارید تا فضای خانه را آغشته کند.

پوشاندن کفپوش ها :

در صورتی که کف منزل را با کف پوش تزئین نموده اید، بهتر است که در فصل زمستان بخشی از آن را بپوشانید. چندان اهمیتی ندارد که از چه نوع کفپوشی برای کف استفاده کرده اید. زیرا آنچه اهمیت دارد این است که بخشی از آن را که پررفت‌ وآمدترین محل برای اعضای خانواده محسوب می‌شود را با فرش، موکت یا یک قالیچه کوچک بپوشانید. البته بهتر است که این قالیچه یا فرش از رنگ‌های گرم نظیر قهوه‌ای، کرم، شکلاتی، نارنجی، زرد یا قرمز تشکیل شده باشد. زیرا نه تنها به خانه شما جلوه می‌بخشد، بلکه موجب افزایش میزان گرمای خانه می شود.

چیدمان خانه در فصل سرد

به عنوان مثال اساسی‌ترین نیاز افراد یک خانه در فصل سرما حداکثر بهره‌گیری از گرمای حاصل از لوازم گرمایشی است و همین موضوع می‌تواند انگیزه‌ای برای جابه جایی‌های چیدمانی در خانه باشد. البته در این شرایط بیشترین تغییرات دکوراسیونی به اتاق‌های خواب و فضای نشیمن و پذیرایی محدود می‌شود.

 در اتاق‌های خواب با وجود کلیه تمهیداتی که همواره در آغاز فصول سرد برای جلوگیری از نفوذ سرما از منافذ در و پنجره انجام می‌پذیرد ولی در صورت امکان تغییر محل خواب می‌تواند از سرماخوردگی‌های هنگام خواب به خصوص برای بچه‌ها جلوگیری کند. بنابراین با جابه جایی و قرار دادن تختخواب در فاصله دورتری از پنجره و نزدیک‌تر به منبع گرمازای موجود در اتاق دیگر لوازم دکوراسیونی و کاربردی موجود نیز به ناچار جابه جا شده و نحوه چیدمان برای روزها و شب‌های سرد سال تغییر می‌یابد. البته انجام چنین تغییراتی می‌بایست با رعایت نکات ایمنی به خصوص برای بچه‌ها همراه باشد زیرا با هدف گرم‌تر شدن ممکن است خطرات جبران ناپذیری پدید آید. حال پیش از هرگونه ارائه راهکار دیگری برای تغییر چیدمان فصل سرد به معرفی منابع گرمازا می‌پردازیم:

به‌طور کلی منابع گرمازا به دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند. لوازم گرمایشی غیرمتمرکز شامل یک منبع اصلی تولیدکننده انرژی و چندین انشعاب است که هر یک در یکی از فضاهای داخلی خانه قرار می‌گیرد در نتیجه به این طریق گرما به کلیه فضاها به طور یکنواخت انتقال می‌یابد. مانند سیستم‌های رادیاتوری، لوازم گرمایشی متمرکز نیز منابعی هستند که دارای انشعاباتی نبوده و منبع تولیدکننده همان وسیله انتقال گرما است لذا تنها اطراف آن و فقط در فضایی که این نوع منابع مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان از گرمای حاصله به طور مستقیم بهره‌مند شد. این نوع منابع نیز به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم می‌شوند. مهمترین و رایج‌ترین منبع گرمازای متمرکز ثابت، شومینه است که در واقع جزیی از معماری ساختمان بوده و قابل انتقال از نقطه‌ای به نقطه دیگر نیست. درحالی که نوع متحرک منابع گرمازا مانند انواع بخاری‌ها را می‌توان در فضای گوناگون مورد استفاده قرار داده و از محلی به محل دیگر منتقل کرد. در ضمن در پایان فصول سرد سال نیز امکان حذف آنها از بین لوازم کاربردی و جایگزینی توسط لوازم دیگر دکوراسیونی یا کاربردی مخصوص فصل جدید وجود دارد.

البته به جز بخاری برقی و برخی از انواع نفتی مابقی به لوله کشی گاز و دودکش نیازمندند ولی به طور کلی این عوامل در تغییر چیدمان فصلی از اهمیت خاصی برخوردار هستند. البته برای رهایی از سرمای طاقت فرسای زمستانی تلفیق منابع گرمازای متمرکز و غیرمتمرکز از جمله راهکارهای بسیار رایج آپارتمان‌های امروزی است. در این میان متداول‌ترین این روش‌ها به کارگیری سیستم رادیاتورها در کلیه فضاهای یک خانه و کاربرد شومینه در اتاق نشیمن و یا پذیرایی است.

در واقع می‌توان گفت به طور کلی منابع گرمازای متمرکز مانند شومینه و بخاری‌ها در ساختمان‌هایی که از لوازم گرمازای غیرمتمرکز دیگری بهره‌مند هستند، نقش مکمل گرمایی را ایفا می‌کنند. بنابراین اگر در فضای نشیمن و پذیرایی تنها منبع غیرمتمرکز رادیاتور وجود داشته باشد به جهت تعداد آنها در محیط و پراکنده بودنشان در فضاهای مختلف تغییر چیدمانی چندانی را به این بهانه نمی‌توان صورت داد ولی اگر منبع متمرکزی مانند بخاری و به خصوص شومینه وجود داشته باشد، معمولاً چیدمان مبلمان به صورتی انجام می‌گیرد که در نزدیک‌ترین فاصله با آن بوده و افراد خانواده بتوانند پس از برگشت از محیط سرد بیرون با نشستن در کنار منبع گرمایشی نه تنها سرما و خستگی را از تن بیرون کنند، بلکه از همنشینی و مصاحبت با یکدیگر لذت برند و این یکی از مزایای منابع گرمازای متمرکز به خصوص شومینه است که در قدیم این نقش را کرسی‌ها ایفا می‌کردند.

به طور کلی در مقایسه با شومینه، بخاری‌ها کمتر در مرکز و هدف چیدمان قرار می‌گیرند زیرا علاوه بر استفاده گرمایی از شومینه، نشستن در مقابل آن و نظاره کردن رقص شعله‌های آتش، خود حکایتی ناگفتنی است. البته این روزها بخاری‌های گازی جدیدی با طرح شومینه به بازار آمده است که نمای آتش را به صورت مصنوعی تداعی می‌کند. لذا در هر دوی این موارد چیدمان یک سویه از کلیه اجزای ترکیب مبلمان موجود در جهت منبع گرمازا (شومینه، بخاری شومینه‌ای و یا حتی بخاری‌های معمولی) و به صورتی که آن منبع، تکمیل کننده وجهی از شکل هندسی حاصل شود، فرم پیشنهادی برای حداکثر بهره گیری گرمایی است.

 البته لازم به ذکر است در واقع محل قرارگیری شومینه در ساختمان عامل تعیین کننده چنین تغییرات چیدمانی است زیرا ممکن است با توجه به موقعیت آن دست برای انجام هرگونه تغییری باز نباشد.

ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره نکات داغ دکوراسیون در فصل سرما فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «نکات داغ دکوراسیون در فصل سرما» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید