مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  826 
3 نظر
3 نظر
زمان مطالعه: 7 دقیقه
نکاتی برای دکوراسیون خانه کوچک

نکاتی برای دکوراسیون خانه کوچک

دکوراسیون خانه های کوچک تا حدودی دشوار است؛ زیرا در این مدل خانه ها...
زمان مطالعه: 7 دقیقه

چیدمان منازل کوچک معمولا کار سختی است؛ چرا که در این خانه ‌ها فضای کافی برای تغییر دکوراسیون یا قرار دادن وسایل اضافی نخواهید داشت. همین موضوع سبب می‌شود در بسیاری از مواقع برای دکوراسیون داخلی منزل کوچک به مشکل بخورید. در چنین مواقعی، استفاده از هر سانتی‌ متر فضای خانه اهمیت پیدا می‌کند. شما باید بتوانید از یک خانه کوچک نهایت استفاده را ببرید. استفاده از راهکارهای زیر برای تبدیل کردن آپارتمان یا خانه کوچک شما به یک مکان مجلل، زیبا و جادار کمک می کند. پس اگر خانه کوچکی دارید و می‌خواهید تغییری در فضای آن بدهید، این مطلب آسمونی را مطالعه کنید.

1.همیشه فضای خانه را مرتب نگه دارید

مرتب بودن خانه
مرتب بودن خانه

یکی از مهم‌ترین نکات دکوراسیون خانه کوچک مرتب بودن آن است. علاوه بر این که مرتب بودن خانه یکی از اصول فنگ شویی است، این کار کمک خواهد کرد فضای بیشتری برای مانور دادن داشته باشید. به‌ ویژه در خانه‌ های کوچک، هر چه اتاق‌ ها مرتب ‌تر و خلوت‌ تر باشند، فضای خانه شما بزرگتر به نظر خواهد رسید.

2. از دیوارها برای دکوراسیون داخلی منزل کوچک کمک بگیرید

استفاده از دیوارها در دکوراسیون خانه
استفاده از دیوارها در دکوراسیون خانه

بسیاری از افراد فقط از فضای کف خانه برای چیدمان و دکوراسیون استفاده می‌کنند، این در حالی است که دیوارها نیز فضای کافی برای وسایلی همچون قفسه کتاب یا قفسه لوازم خانگی دارند. حتی در اتاق ‌هایی که در کنار دیوار نیز مبلمان چیده شده است، از طاقچه‌های چوبی برای قرار گرفتن وسایل تزیینی استفاده می‌کنند. دیوارها در دکوراسیون داخلی منزل کوچک نقش بسیار پر اهمیتی دارند. این را هم یادتان باشد که ضرورتی ندارد حتما از قفسه ‌های گران قیمت استفاده کنید؛ بلکه با کمی خلاقیت خودتان هم می‌توانید قفسه دیواری بسازید و دکور خانه‌تان را نو نوار کنید.

3. پرده اتاق‌ها را هر چه می‌توانید بالاتر نصب کنید

استفاده از پرده در دکوراسیون خانه کوچک
استفاده از پرده در دکوراسیون خانه کوچک

یکی از مهم‌ترین رازها و نکات دکوراسیون خانه کوچک این است که هرچه پرده را به سقف نزدیک ‌تر بزنید، سقف خانه بلند تر به نظر می‌رسد. این نکته مهم را هنگام خرید پرده اتاق پذیرایی یا نصب پرده در نظر بگیرید. چرا که بزرگتر نشان دادن اتاق پذیرایی که جای پر رفت و آمدتری نسبت به سایر نقاط خانه است، از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود.

4. روی وسایل هوشمند هزینه کنید

تخت خواب دارای کشو در دکوراسیون منزل
تخت خواب دارای کشو در دکوراسیون منزل

منظور از وسایل هوشمند وسایلی نظیر مبل یا تخت خواب است که فضایی پنهان برای وسایل شما خواهند داشت. یک تختخواب که زیر آن کشو یا کمدی پنهان و کوچک دارد، می‌تواند نیاز به تهیه یک کمد دیواری در یک اتاق خواب کوچک را از بین ببرد یا یک مبلمان که دسته آن کشویی است و شما می‌توانید برخی وسایل نظیر پیش دستی یا قاشق ‌ها را در آن قرار دهید، در دکوراسیون داخلی منزل کوچک بسیار هوشمندانه خواهد بود.

5. آینه، فضای خانه را بزرگ جلوه می‌دهد

تاثیر آینه در بزرگتر شدن فضای خانه
تاثیر آینه در بزرگتر شدن فضای خانه

انعکاسی که آینه ایجاد می‌کند باعث می‌شود خانه شما بزرگتر به نظر برسد. علاوه بر این، آینه تاثیر زیادی در نور پردازی منزل نیز دارد. بنابراین برای دکوراسیون داخلی منزل کوچک تا می‌توانید از آینه استفاده کنید. مثلا یک آینه بزرگ در راهروی ورودی به دیوار بزنید یا از آینه ‌های کوچک طرح‌ دار به عنوان دکور استفاده کنید یا یک دیوار را با آینه تزیین کنید.

6. نهایت استفاده را از فضای داخل کمدتان ببرید

قرار دادن کفش ها در کمد
قرار دادن کفش ها در کمد

بیشتر زمان ها کفش‌ ها فضای زیادی از شما می‌گیرند؛ به‌ ویژه اگر در ورودی خانه، فضای کافی برای یک جاکفشی مناسب و بزرگ نداشته باشید. اما شما همچنان می‌توانید از فضای داخل کمد اتاق خوابتان بیشترین استفاده را ببرید. طبقه پایین کمد را به قفسه‌ هایی برای قرار دادن کفش ‌ها تبدیل کنید یا روی در کمد جایی برای آویختن لباس، کیف یا سایر لوازمتان در نظر بگیرید. شما می‌توانید بدون اینکه فضای داخل کمدتان شلوغ شده و نظم خود را از دست بدهد، استفاده بیشتری از آن ببرید.

7. تقارن را در دکوراسیون داخلی منزل کوچک رعایت کنید

تقارن در مبلها در خانه
تقارن در مبلها در خانه

تغییر دکوراسیون و نحوه چیدمان خانه‌ های کوچک یک بازی سرگرم کننده است، البته اگر به آن علاقه داشته باشید. یکی از بازی‌ های شما در راستای دکوراسیون منزل کوچکتان، می‌تواند قرینه‌ سازی باشد. برای این کار، کافیست وسایل هم ‌شکل را روبه‌روی هم قرار دهید. به‌ عنوان مثال، در یک اتاق پذیرایی که دو مبل بزرگ وجود دارد، هر دو را روبه‌روی هم قرار دهید. این قرینه شدن، انعکاس هماهنگی در فضا ایجاد می‌کند که موجب بزرگتر به نظر رسیدن خانه می‌شود. علاوه بر این، باعث تقارن نظمی در اتاق می شود که تماشای آن ذهن را آرام خواهد کرد.

8. از وسایل رنگی استفاده کنید

کوسنهای رنگی روی مبل قرار دهید
کوسنهای رنگی روی مبل قرار دهید

از این که بخواهید در دکوراسیون خانه ‌های کوچک از وسایل رنگی و طرح های متنوع استفاده کنید، نترسید. کوسن ‌های رنگی روی مبل بگذارید یا روتختی اتاق خوابتان را از طرح های رنگارنگ انتخاب کنید. رنگ‌ های شاد و جذاب می‌توانند یک خانه کوچک و گرفته را شاداب و سر زنده کنند. یک ایده عجیب اما خلاقانه این است که سقف اتاق را رنگی متفاوت از دیوارها بزنید. فراموش نکنید که هر چه رنگ ‌های به کار رفته در دکوراسیون یک خانه کوچک روشن ‌تر باشد، فضا بزرگتر جلوه می‌کند، البته به شرط آنکه هماهنگی رنگ ‌ها نیز رعایت شود.

9. از نور طبیعی استقبال کنید

روشن کردن خانه با نور طبیعی
روشن کردن خانه با نور طبیعی

می‌توانید از کوچک‌ترین پنجره خانه نیز برای بزرگ‌ تر نشان دادن خانه کوچک خود استفاده کنید. مثلا می‌توانید پرده‌ های شفاف ‌تری برای اتاق خود تهیه کنید که نور طبیعی از آن عبور کند و فضای خانه با نور طبیعی خورشید روشن شود یا در طول روز پرده را کنار بزنید و بگذارید کمی پنجره‌ ها در دکوراسیون داخلی منزل کوچک شما نقشی ایفا کنند.

10. رنگ سفید به دیوارها بزنید

رنگ سفید دیوارها به بزرگتر دیده شدن خانه کمک می کند
رنگ سفید دیوارها به بزرگتر دیده شدن خانه کمک می کند

یکی دیگر از نکات دکوراسیون خانه کوچک انتخاب رنگ سفید برای دیوار هاست. رنگ سفید برای دیوار های خانه، ایده‌ ای بسیار کلاسیک و کاربردی است. این کار دلیل خاصی دارد. رنگ سفید باعث می‌شود فضای خانه شما روشن ‌تر و در نتیجه بزرگتر دیده شود.

11. استفاده از فضاهای دور از دسترس در دکوراسیون خانه کوچک

استفاده از فضاهای پنهانی خانه های کوچک
استفاده از فضاهای پنهانی خانه های کوچک

در دکوراسیون خانه های کوچک فضاهای پنهانی که بالای درهای اتاق ها، و بالای کابینت های آشپزخانه ها در  وجود دارند، محیط مناسبی برای تعبیه قفسه ها، کمدها و طبقات مختلف می باشند. استفاده از قفسه های باز در اتاق ها، بسیار کاربردی و شیک خواهد بود و می تواند به عنوان کتابخانه هایی از کف تا سقف اتاق، برای قرار دادن کتاب ها، وسایل تزئینی و کلکسیونی ساخته شوند.همچنین اگر می خواهید فضای اتاق را به دو بخش مجزا تقسیم کنید، و در یک طرف آن برای خودتان فضای بیشتری ایجاد نمایید، می توانید از قفسه کتاب ها استفاده کنید و به این ترتیب از کاربری دوگانه آنها سود ببرید. به این ترتیب علاوه بر آنکه حجم زیادی از کتاب ها و وسایل را در این قفسه ها جای خواهید داد، می توانید از فضای اتاق بیشترین استفاده را ببرید.

نکات مهم در چیدمان مبلمان و طراحی دکوراسیون خانه های کوچک

چیدمان مبلمان و طراحی دکوراسیون خانه های کوچک نیاز به کمی ظرافت و دقت نظر بیشتری دارد. در طراحی دکوراسیون آپارتمان کوچک باید از فضاها به بهترین نحو استفاده کرد تا حس کوچکی و خفه‌گی به مخاطب القا نکند.در ادامه به بررسی نکات مهم در چیدمان مبلمان خانه های کوچک می‌پردازیم.

مبل ال گزینه مناسب در چیدمان خانه های کوچک

مبل ال برای دکوراسیون خانه های کوچک
مبل ال برای دکوراسیون خانه های کوچک

یکی از نکات مهمی که در چیدمان مبلمان در خانه و آپارتمان های کوچک باید به آن توجه کرد، پر کردن فضاهای حاشیه‌ای است. مبل راحتی ال برای این منظور بهترین گزینه است. این مبل در بازار با تنوع بسیار زیادی عرضه می‌شود. مبل‌های ال به دلیل اینکه بسیار خوب در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و فضاهای اضافی را می پوشانند، معمولاً طرفداران زیادی دارند. توجه داشته باشید تا به رنگ و خطوط در طرح مبلمان نیز دقت کنید. معمولاً رنگ‌های روشن علاوه بر اینکه ظاهر مدرن به دکوراسیون منزل شما می‌دهند، بسیار چشم‌نواز بوده و فضای خانه را بزرگتر جلوه می‌دهند.

استفاده از میزهای دایره ای در چیدمانه آپارتمان کوچک

میز دایره ای بهترین گزینه برای خانه های کوچک
میز دایره ای بهترین گزینه برای خانه های کوچک

اگر قصد خرید میز مجزا برای دکوراسیون داخلی خانه کوچک خود را دارید، بهتر است میز دایره‌ای را در لیست اول گزینه‌های خود قرار دهید. میزهای دایره‌ای به دلیل لبه گرد، فضای بیشتری از اتاق را در اختیار شما قرار می‌دهد. شکل دایره‌ای میزها باعث می‌شود تا فضای کمتری از کف اتاق پوشیده شود. همچنین تعداد افراد بیشتری می‌توانند دور میز دایره‌ای بنشیند. اما اگر میزهای دایره‌ای را برای چیدمان مبلمان خانه نمی‌پسندید، می‌توانید به گزینه میزهای مکعبی با قفسه‌های زیاد فکر کنید. حسن این قفسه‌ها فضای زیادی است که برای قرار دادن وسایل ریز و درشت در اختیار شما قرار می‌دهند. میز های شیشه‌ای و دایره‌ای بهترین پیشنهاد در چیدمان مبلمان خانه و آپارتمان کوچک است.

و نکته آخر برای داشتن دکوراسیون خانه کوچکتان ……………….

لازم به توضیح نیست که فضاهای کوچک همیشه باید مرتب و به دور از شلوغی و به هم ریختگی باشند. بنابراین سعی کنید هر وسیله ای که به آن نیاز دارید را نگاه دارید و مابقی لوازم بلا استفاده را بی درنگ کنار بگذارید. این مسئله یکی از چالش برانگیزترین نکاتی است که در خانه های کوچک با اتاق های محدود با آن مواجه هستیم. به این ترتیب با وجود تمام سختی و دشواری دل کندن از برخی وسایل و اثاثیه، می توانید آنها را از فضای محدود خانه حذف کنید و چیدمان و نظم محیط زندگی خود را بهتر حفظ نمایید.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره نکاتی برای دکوراسیون خانه کوچک فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «نکاتی برای دکوراسیون خانه کوچک» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید