کد مطلب: 35924 درج نظر
سامانه درخواست گواهی فوت الکترونیکی

سامانه درخواست گواهی فوت الکترونیکی

افرادی که قصد دارند گواهی فوت دریافت کنند، باید وارد سامانه درخواست گواهی فوت شوند و مراحل ثبت درخواست گواهی فوت را انجام دهند.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

برای دریافت گواهی فوت با مراجعه به مراکز سازمان ثبت احوال کشور امکانپذیر است و افراد مراحل مربوط به دریافت گواهی فوت اطرافیان خود را به صورت حضوری دریافت می کنند. در حال حاضر برای کاهش مراجعات حضوری به سازمان ثبت احوال کشور، این سازمان اقدام به راه اندازی سامانه ای به نام سامانه گواهی فوت کرده است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهی فوت

برای صدور گواهی وفات در داخل کشور به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

  • شناسنامه متوفی و کارت شناسایی ملی (در صورت صدور کارت)
  • گواهی پزشک یا بیمارستان یا مسئولین گورستان یا معرفی و حضور دو نفر گواه با ارائه مدرک شناسایی در اداره ثبت احوال محل وقوع یا محل سکونت

مراحل درخواست گواهی فوت

چنانچه مراتب ثبت وفات شخص فوت شده در ادارات ثبت احوال کشور به ثبت نرسیده است لطفا قبل از درخواست گواهی وفات نسبت به ثبت فوت اقدام فرمایید. در صورت عدم ثبت وفات در ادارات ثبت احوال این سامانه قادر به صدور گواهی وفات نخواهد بود.

1- برای ورود به سامانه درخواست گواهی فوت، ابتدا باید وارد سایت سازمان ثبت احوال کشور به نشانی sabteahval.ir شوید. پس از ورود به سایت، بر روی گزینه میز خدمت الکترونیکی کلیک کنید تا خدمات مربوط به این سازمان به شما نشان داده شود.

سامانه درخواست گواهی فوت الکترونیکی
سامانه درخواست گواهی فوت الکترونیکی

2- از میان خدمات نشان داده شده، بر روی گزینه گواهی فوت کلیک کنید تا به سایت درخواست گواهی فوت وارد شوید.

death-sabteahval
death-sabteahval

3- فرم مربوط به دریافت گواهی فوت را به دقت تکمیل کنند.

4- دقت داشته باشید که برای ثبت درخواست گواهی فوت به صورت اینترنتی می بایست که مبلغی را به عنوان تعرفه صدور گواهی فوت به صورت آنلاین پرداخت کنید.

5- پس از تکمیل فرم باید هزینه مربوط به صدور گواهی فوت را بر اساس تعرفه موجود پرداخت کنید.

6- اگر مراحل ثبت نام در سامانه تکمیل شود، یک کد رهگیری دریافت می کنید که می توانید با آن، مراحل پیگیری درخواست گواهی فوت را انجام دهید.

7- بعد از ثبت درخواست گواهی فوت در سامانه ثبت احوال، گواهی فوت درخواست شده از سوی سازمان ثبت احوال با پست به نشانی مندرج در فرم تکمیل درخواست صدور گواهی فوت ارسال خواهد شد. در وارد کردن اطلاعات خود در فرم گواهی فوت دقت کنید.

برابر ماده 22 قانون ثبت احوال کشور، وفات هر کس اعم از ایرانی یا خارجی باید به یکی از ادارات ثبت احوال سراسر کشور اعلام شود. هر یک از اشخاص زیر می توانند به اعلام وفات و اخذ گواهی فوت اقدام نمایند:

  • نزدیکترین خویشاوند متوفی یا هر شخصی که در موقع وفات حاضر بوده است با ارائه مدرک شناسائی
  • مأموران انتظامی متصدی یا صاحب مکانی که وفات در آن رخ داده است
  • متصدیان گورستان ها
  • مقامات قضایی و نظامی
  • گروه های امدادی

در صورت نیاز به مشاوره یا تبلیغات درباره موضوع فوق از طریق تلفن ثابت با شماره  02170705154 تماس بگیرید

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «سامانه درخواست گواهی فوت الکترونیکی»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 7 = ?