ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  6069 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
15 رجب؛ وفات حضرت زینب سلام الله علیها (62 ه ق)

15 رجب؛ وفات حضرت زینب سلام الله علیها (62 ه ق)

حضرت زینب بانویی که نه تنها در زنان، بلکه در مردان عالم، کمتر نظیرش را می‌توان دید.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

 در تاریخ وفات حضرت زینب کبری سومین فرزند امیرمومنان حضرت علی (ع) اختلاف نظر وجود دارد، اما مشهور این است که آن حضرت در 15 رجب سال 62 هجری روز یکشنبه وفات کرده است.

در خصوص تاریخ دقیق شهادت حضرت زینب (س) بین علمای مختلف اختلاف وجود دارد به گونه ای که علما با استناد به برخی منابع تاریخی سه تاریخ مختلف به عنوان تاریخ وفات ایشان در نظر گرفته اند:

سال 62 هجری قمری: برخی منابع تاریخی تاریخ وفات حضرت زینب را 15 رجب سال 62 هجری قمری و تنها 18 ماه پس از رویداد کربلا می دانند. (جعفر شهیدی ، زندگانی فاطمه، ص 261 – 262 )

سال 63 هجری قمری: برخی دیگر از منابع تاریخ شیعه وفات حضرت زینب را 15 رجب سال 63 هجری قمری و حدود دو سال پس از حادثه کربلا می دانند. (دایرة المعارف تشیّع ، ج 8 ، ص 603 )

سال 65 هجری قمری: بر اساس تعدادی از منابع تاریخی و به نقل از تاریخ نگاران هم عصر با ایشان، 15 رجب 65 هجری قمری سالروز وفات حضرت زینب (س ) می باشد. (جواد محدّثی، فرهنگ عاشورا، ص 216 – 217 )

15 رجب؛ شهادت حضرت فاطمه(س) 
15 رجب؛ شهادت حضرت فاطمه(س) 

براساس برخی از نوشته‌ها آن حضرت مریض شد و به طور طبیعی وفات کرد و این احتمال طبیعی‌تر به نظر می‌رسد چون آن حضرت آن همه سختی و مصیبت دید و در سایه آن‌ها بیمار شد.

برخی از تاریخ نگاران اما نظر دیگری دارند و عنوان کرده اند که حضرت زینب کبری توسط عوامل یزید مسموم شد و به شهادت رسید که این احتمال هم دور نیست چون حضرت زینب همه وقایع کربلا را دیده و وجود او یادآور مصائب کربلا و یادآور فجایع حکومت یزید است و یزید نمی‌تواند او را تحمل کند. البته دشمن در انجام این کارها سند به دست کسی نمی‌دهد و در خفا و پنهانی دست به این اعمال می‌زنند.

15 رجب؛ شهادت حضرت زینب(س)
15 رجب؛ شهادت حضرت زینب(س)

پیام عاشورا که توسط حضرت زینب به تمام زنان روزگار ابلاغ می شود، شناخت رسالت سیاسی و پشتیبانی از مبارزه شهیدان،تلاش اجتماعی همراه با عفاف و پاکدامنی و شهید پروری و تربیت نسلی شهادت طلب است.

نظر خود را درباره «15 رجب؛ وفات حضرت زینب سلام الله علیها (62 ه ق)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره 15 رجب؛ وفات حضرت زینب سلام الله علیها (62 ه ق) فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید