کد مطلب:  40136 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
مرگ زن جوان در بیمارستان رشت / از شایعه تا واقعیتِ کورتاژ 3 قلوها

مرگ زن جوان در بیمارستان رشت / از شایعه تا واقعیتِ کورتاژ 3 قلوها

به گزارش آسمونی:کاربران از مرگ زن جوان براثر اشتباه پزشکی دریکی از معروف‌ترین بیمارستان‌های خصوصی رشت...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

مرگ زن جوان در بیمارستان رشت / از شایعه تا واقعیتِ کورتاژ 3 قلوها
مرگ زن جوان در بیمارستان رشت / از شایعه تا واقعیتِ کورتاژ 3 قلوها

به گزارش آسمونی:کاربران از مرگ زن جوان براثر اشتباه پزشکی دریکی از معروف‌ترین بیمارستان‌های خصوصی رشت خبر داده بودند.

«مرگ مشکوک، اشتباه پزشکی، مرگ تازه‌عروس، فوت زن جوانی که 3 قلو باردار بود» این‌ها کلیدواژه‌های مورداستفاده بسیاری از کاربران فضای مجازی طی یک هفته گذشته در گیلان و به‌ویژه مردم انزلی بوده است.

طبق روال بسیاری از خبرهای همه‌گیر شده‌ی اخیر در ایران، همه‌چیز با یک عکس و چند کلمه کوتاه آغاز شد و در فاصله کمتر از 24 ساعت اینستاگرام و تلگرام تعداد زیادی از کاربران گیلانی مزین به‌عکس دختر جوان خوش‌سیمایی شد که لبخند بر لب داشت.

این کاربران از مرگ این زن جوان براثر اشتباه پزشکی دریکی از معروف‌ترین بیمارستان‌های خصوصی رشت خبر داده بودند.ماجرای مرگ نوعروس چه بود؟

نگیسا رخ فروز زن 35 ساله‌ای که اردیبهشت‌ماه گذشته مراسم عروسی‌اش را در انزلی برپا کرده بود دهم آبان ماه با تست حاملگی مثبت به مطب یکی از پزشکان متخصص زنان و زایمان در انزلی مراجعه می‌کند.

بر اساس اخبار رسمی منتشرشده از این ماجرا، پس از سونوگرافی اولیه مشخص می‌شود که در رحم این زن جوان سه ساک حاملگی فاقد جنین است.

با هماهنگی پزشک و بیمار او چهارشنبه هفته گذشته 27دی ساعت 11 صبح به‌صورت الکتیو (غیر فوریتی) به بیمارستان ... مراجعه و کاندیدای هیستروسکوپی و کورتاژ می‌شود.

جراحی آشنا و معمول برای بسیاری از زنان درگیر با مشکلات حاملگی که معمولا فرایند انجام آن برای تعدادی از آن‌ها به کمتر از نیم ساعت زمان نیاز دارد.

اما ماجرا برای نگیسا که از دانشگاه کاشان لیسانس هنر گرفته بود تا پیش از ازدواجش در آزمایشگاه ابریشمی انزلی مشغول فعالیت بود این‌گونه رقم نخورد. به گفته یکی از اطرافیانش از زمان حضور او در اتاق عمل تا پایان شب بیش از 15 ساعت زمان به طول انجامید و به گفته مادر نگیسا در طی این زمان رفت‌وآمدهای دائمی به‌طرف اتاق مریض در حال انجام بود. اما به آن‌ها خبر نگران‌کننده‌ای از وضعیت بیمار گزارش نشده بود.داروی بیهوشی چینی متهم مرگ زن جوان

طبق اظهارات کاربران فضای مجازی به نقل از منابع نامعلوم، این زن جوان براثر داروی بیهوشی تاریخ‌مصرف گذشته جانش را ازدست‌داده بود. آن‌ها برای مستدل نشان دادن اظهاراتشان به اخبار سال‌های گذشته درباره آنتی‌بیوتیک‌های تاریخ‌مصرف گذشته استناد می‌کردند.

همسر بهت‌زده نگیسا هم به‌واسطه‌ی روشن شدن «مرگ مشکوک» همسر جوانش بعد از گرفتن پیکر بی‌جان نگیسا از بیمارستان ... او را به پزشکی قانونی انزلی تحویل می‌دهد تا با کالبدشکافی روشن شود که دلیل اصلی مرگ در اتاق عمل به‌جز ایست قلبی چه بوده و به‌عبارت‌دیگر به چه دلیل تاب‌آوری همسرش در اتاق عمل برای عمل جراحی سبکی مانند کورتاژ در چند هفته اول بارداری آن‌قدر کم بوده که منجر به مرگش شده است.

گفته‌شده است که دست‌کم 2 تا 3 ماه باید برای روشن شدن بررسی‌های پزشکی قانونی صبر کرد.

منابعی دیگر هم به خانواده بیمار گفته‌اند دستگاه لیزر اتاق عمل ایراد فنی داشته است و رحم بیمار را بیشتر از حد معمول برش داده است. برشی که باعث خونریزی شدید بیمار می‌شود و 5 واحد خون هم به او تزریق می‌شود. اما بدن او جواب نمی‌دهد و در میان بهت اطرافیان، آن‌ها به‌جای نگیسایی که بعد از کورتاژ بر تخت بیمارستان به آن‌ها لبخند می‌زند، با ملحفه‌ی سفید روی صورتش به نشانه مرگ مواجه شده‌اند.

در همان شبکه‌های اجتماعی موبایل محور گفته شد که اطرافیان بیمارِ فوت شده، شیشه‌های بیمارستان را شکسته حتی با شکایت از پزشک مربوطه باعث بازداشتش شده‌اند.

دو موردی که طبق بررسی‌ها، تائید نشده است. اما از هفته گذشته پزشک مشهور ماجرا در مطبش حضور ندارد و گفته می‌شود به اطلاع بیمارانش رسانده شده که او تا اطلاع ثانوی به مسافرت رفته است. تماس با شماره تلفن مطبش در انزلی هم بی‌فایده بود و کسی پاسخگوی تماس‌های چندباره تلفن خبرنگار عصر ایران نبود.استفاده از داروی تاریخ مصرف گذشته؟

با گذشت 5 روز از دفن نگیسا در قطعه یک گورستان لاله‌زار انزلی و با اوج گرفتن اخبار ضدونقیض در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های محلی گیلان از طرف بیمارستان ... رشت پاسخی به شایعات داده نشد . تنها متنی به نام علی دادخواه که ظاهرا یکی از پرستاران این بیمارستان است در برخی پایگاه‌های خبری استان گیلان منتشر شد.

بر اساس نوشته این پرستار ماجرای استفاده از داروی بیهوشی تاریخ‌مصرف گذشته «به‌قدری غیرمستدل و غیرعلمی بوده که فرد مدعی مرگ جنین‌های سه‌قلو به همراه مادر، علت مرگ را تزریق داروی تاریخ‌مصرف گذشته بیهوشی عنوان می‌کند، درحالی‌که این دارو برای تمام مادران و بیماران دیگر در آن روز استفاده‌شده و هیچ مشکل و یا عارضه‌ای گزارش نشده است.‎

او در ادامه نوشته است؛ البته بیمارستان با قدمت... و کادر پزشکی و پرستاران دلسوز آن ازاین‌گونه فقدان‌ها بسیار متاسف شده و با خانواده آن مادر جوان ابراز همدردی کامل می‌کنند، ولی در فرایند جراحی آن مادر، تیم کامل پزشکی و متخصص قلب و بیهوشی حضورداشته‌اند و پس از ناموفق بودن تلاش‌ها برای جان مادر نتیجه را طی جلسه سه‌ساعته به معاونت درمان گزارش داده‌اند که این خود جای تقدیر دارد، زیرا در همین مراکز دولتی استان گیلان گاها پیش می‌آید که موارد مرگ‌ومیر پنهان نگه ‌داشته می‌شود.این پرستار،رقبای بیمارستان...را متهم بازتاب زیاد خبر مرگ زن جوان معرفی کرده و نوشته؛ اینکه بعضی مراکز خصوصی و البته برخی مدیران، بیمارستان...را یک نوع تهدید برای مراکز تازه تاسیس خود می‌دانند و سعی می‌کنند با داغ کردن این‌گونه شایعات نان مراد خویش را کسب کنند از دید گیرندگان خدمت و مردم شریف رشت و حومه و البته استان پنهان نخواهد ماند.روایت رسمی ماجرای تراژیک مرگ زن جوان

اما این ماجرای تراژیک یک راوی رسمی هم دارد؛ دکتر اسماعیل نور صالحی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان امروز در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به مرگ این زن جوان گفته است؛ بیمار در دقایق اولیه عمل، دچار افت شدید ضربان قلب و فشارخون می‌شود که بلافاصله با تلاش تیم درمانی عملیات احیاء برای وی انجام می‌شود و سپس مادر جهت انجام مراقبت‌های ویژه به  آی سی یو منتقل می‌شود. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، ضمن اظهار تاسف از مرگ مادر باردار، ادامه داد: علی‌رغم تمامی اقدامات درمانی تخصصی و فوق تخصصی، متاسفانه در ساعات اولیه بامداد 28 دی‌ماه سال جاری، بیمار دچار ایست قلبی می‌شود که پس از 45 دقیقه عملیات احیاء مجدد توسط تیم احیاء، عملیات ناموفق و فوت مادر اعلام می‌گردد.

هرچند این روایت از سوی برخی اطرافیان دختر جوان پذیرفته نمی‌شود اما این مقام دانشگاه علوم پزشکی گیلان می‌گوید؛ پس از سونوگرافی سه ساک حاملگی فاقد جنین برای این بیمار تشخیص داده شده بود که بر اساس پروتکل‌های درمانی و به‌منظور حفظ سلامتی مادر، ساک‌های حاملگی پوچ و فاقد جنین باید دفع می‌شد. اما علی‌رغم همه تلاش‌های به‌عمل‌آمده و تجویز دارو از سوی پزشک معالج، فرآیند دفع کامل بقایای حاملگی اتفاق نیافتاد.

نور صالحی توضیح داد؛ پزشک معالج با توجه به خونریزی و عدم دفع کامل بقایای ساک‌های حاملگی، روش درمانی هیستروسکوپی و کورتاژ را مدنظر قرار می‌دهد که در این خصوص بیمار برای دریافت اقدامات درمانی، در تاریخ 27 دی‌ماه به‌صورت الکتیو به بیمارستان ... رشت مراجعه و کاندیدا هیستروسکوپی و کورتاژ می‌شود..زمان و مرگ نگیسا

این توضیحات البته هنوز نتوانسته است آبی بر آتش اطلاع‌رسانی قطره‌چکانی ماجرای تراژیک مرگ زن جوان انزلیچی باشد. این‌که مانند موارد ازاین‌دست مرگ نگیسا هم مدتی بعد به فراموشی سپرده می‌شود یا از سوی خانواده‌اش سویه‌های مختلف آن پیگیری می‌شود را زمان روشن می‌کند.

منبع: عصرایران

: برای دریافت مشاوره درباره مرگ زن جوان در بیمارستان رشت / از شایعه تا واقعیتِ کورتاژ 3 قلوها فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «مرگ زن جوان در بیمارستان رشت / از شایعه تا واقعیتِ کورتاژ 3 قلوها» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید