کد مطلب:  77 
5 نظر
5 نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
تغییر ساعت رسمی کشور

تغییر ساعت رسمی کشور

ساعت رسمی کشور، این تغییر معمولاً در ابتدای بهار هر سال انجام و در پاییز نیز به حالت عادی بازگردانده می شود. اما امسال چطور؟!
زمان مطالعه: 1 دقیقه

تغییر ساعت تابستانی یا صرفه‌جویی در زمان نور روز (DST) در بیشتر کشورها با نام ساعت تابستانی شناخته می‌شود، با آسمونی همراه باشید تا با زمان تغییر ساعت رسمی ایران آشنا شوید.

آیا تغییر ساعت در سال 1401 لغو می شود؟

خیر، بعد از تصویب لغو قانون تغییر ساعت برای سال 1401 در مجلس، با توجه به اینکه هنوز در شورای نگهبان تایید نشده است، قانون ساعت رسمی کشور کماکان اجرا می شود.
کاهش مصرف انرژی، بهره برداری از زمان و کاهش جرم از دلایل موافقان برای اجرای تغییر ساعت بود. اما در ادامه تحقیقات نشان داد که نه تنها تاثیری بر کاهش مصرف انرژی نداشته است بلکه حتی در مواردی به افزایش مصرف انرژی منجر شده است. پژوهش ها نشان می دهد تاثیر مخرب بر سلامت مردم و افزایش تصادفات از دیگر نتایج تغییر ساعت بوده است.

ساعت رسمی کشور کی تغییر می‌کند؟ 

ساعت رسمی ایران هر سال در ساعت 24 روز اول فروردین یک ساعت به جلو کشیده می‌ شود و در ساعت 24 روز سی‌‌ شهریور ماه به حالت قبلی برگردانده می‌شود.در سال 1401 نیز این تغییر ساعت وجود خواهد داشت.

تاریخچه تغییر ساعت

در ایران برای نخستین بار، پیش از انقلاب سال 1357، ساعت رسمی کشور به ساعات تابستانی و زمستانی تقسیم شد. پس از آن به حالت تعلیق درآمد و سپس این قانون در سال 1370 بر اساس محاسباتی وضع شد که طی آن ساعت رسمی کشور همه ساله در اول مهر یک ساعت عقب کشیده شود و در اول فروردین به حالت اول بازگردد.

علت تغییر ساعت

هدف ابتدایی تغییر ساعت تابستانی کاستن مصرف انرژی در ساعات اوج مصرف و کاهش استفاده از لامپ رشته‌ای بوده‌ است اما شیوه‌ های گرمایش و سرمایش مدرن تا حدود زیادی متفاوت است و به همین دلیل نتیجه در مورد چگونگی تأثیر این شیوه بر مصرف انرژی اغلب محدود و متناقض است.
 
بسیاری از کشورها برای بهینه سازی مصرف انرژی، در فصل بهار و تابستان ساعت رسمی کشورشان را قدری (معمولاً یک ساعت) به جلو می کشند، تا ساعات بیشتری از روز با ساعات کاری هم خوانی داشته باشد، و در ساعات کمتری از روز، نیاز به مصرف انرژی برای تامین روشنایی وجود داشته باشد.
: برای دریافت مشاوره درباره تغییر ساعت رسمی کشور فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «تغییر ساعت رسمی کشور» در کادر زیر بنویسید :

3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید