کد مطلب:  6158 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
12 فروردین؛ روز جمهوری اسلامی ایران

12 فروردین؛ روز جمهوری اسلامی ایران

12 فروردین، روز جمهوری اسلامی ایران است. روزی که در آن ملت ایران با قاطعیت به نظام جمهوری اسلامی رأی آری دادند.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

دوازدهم فروردین؛ روز جمهوری اسلامی

دوازدهم فروردین 1358، روز اعلام نتایج همه‌پرسی در مورد نوع حکومت پس از انقلاب اسلامی بود که طی آن 98/2 درصد مردم ایران به "جمهوری اسلامی" رای آری دادند. مردم ایران اسلامی اگر چه در طول مبارزات انقلابی خود شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی را در سرلوحه شعارهای خود قرار داده بودند و به این ترتیب با فریادهای خود اجماع قاطع خود را در مورد جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند اما جهت تثبیت ثمره مبارزات اسلامی خود در روزهای دهم و یازدهم فروردین 58 با حضور در پای صندوق‌های رأی به "جمهوری اسلامی" رأی قاطعی دادند.

پیش از آن، برخی گروه‌ها و جریانات سیاسی ناهمسو با جریان عمومی مردم پیشنهادهای مختلفی مانند جمهوری (بدون قید اسلامی) یا جمهوری دمکراتیک و ... را جهت نوع و شکل حکومت آینده مطرح می‌کردند. در این روز 98/2 درصد مردم با لبیک به ندای رهبر خود پایه‌های نظام اسلامی را تثبیت کردند و خواستار حاکمیت اسلام ناب و مترقی در حکومتی بر پایه مشارکت و حضور مردم در سرنوشت خویش شدند.

شرکت امام خمینی(ره) در همه پرسی فروردین سال 1358
شرکت امام خمینی (ره) در همه‌پرسی فروردین سال 1358

پیام امام راحل به مناسبت این روز چنین بود: "صبحگاه 12 فروردین که روز نخستین حکومت الله است از بزرگ‌ترین اعیاد ملی و مذهبی ماست و ملت ما باید این روز بزرگ را عید بگیرند و زنده نگه دارند. روزی که کنگره‌های قصر 2500 ساله حکومت طاغوتی فرود ریخت و سلطه شیطانی برای همیشه رخت بربست و حکومت مستضعفین جانشین آن گردید."

12 فروردین از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران، روز جمهوری اسلامی نام گرفت و تعطیل عمومی اعلام شد.

: برای دریافت مشاوره درباره 12 فروردین؛ روز جمهوری اسلامی ایران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «12 فروردین؛ روز جمهوری اسلامی ایران» در کادر زیر بنویسید :
4 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید