کد مطلب: 56641 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
جشن مردگان، عجیب ترین فستیوال مکزیکی ها

جشن مردگان، عجیب ترین فستیوال مکزیکی ها

مکزیکی ها فرهنگ خاص و متفاوتی برای احترام گذاشتن به درگذشتگان دارند که شاید با بسیاری از کشورهای دنیا متفاوت باشد. این جشن هرساله در ماه اکتبر یا نوامبر برگزار می شود.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

روز مردگان یک جشن سنتی در مکزیک و برخی از کشورهای آمریکای لاتین مانند بولیوی، پرو، اکوادور و گواتمالا است که در روز 1 و 2 نوامبر برگزار می شود. مکزیکی ها اعتقاد دارند که در این روز روح مردگانشان از دنیایی دیگر به آن ها سر می زند. در سال 2008، یونسکو این جشنواره را به عنوان میراث فرهنگی مکزیک به ثبت رسانده است. با آسمونی همراه باشید.

تاریخچه

مردم روستای تئوتیوآکان همواره پیشکش هایی را برای گرامیداشت مردگان خود تقدیم می کردند تا مردگان به سلامت به یکی از چهار بهشت با توجه به نحوه مرگشان راه پیدا کنند. این پیشکش ها حاوی مواد غذایی، ظزوف، سنگ، چاقو و... می شد. هم چنین آن ها سگ هایی را در کنار مردگانشان قربانی و دفن می کردند که راهنمای آن ها در جهان برزخ باشند و در راه رسیدن به بهشت گم نشوند. برای بومیان ساکن آمریکای جنوبی ایده بهشت و جهنم مفهوم اخلاقی دین مسیحی، که افراد متناسب با رفتار خوب و بدشان به آنجا می روند را نداشت. برعکس، آن ها معتقد بودند که جهت های تعیین شده برای روح مردگان با توجه به نوع مرگی که متحمل شده اند تعیین می شود و نه با رفتارشان در زندگی.

جشن مردگان

جشن مردگان امروزی

هنگامی که اسپانیایی ها در قرن شانزدهم به آمریکا رسیدند، جشن مسیحی خود به نام روز تمام ارواح مقدس را با خود به آمریکای جنوبی آوردند. در این روز کلیسا برای همه درگذشتگان که با عبور از برزخ کاملا مقدس شده اند جشنی برپا می کند، به همین دلیل این روز، "روز همه مقدسین نامیده" می شود. با تبدیل بومیان آمریکای جنوبی به ساکنان جدید، سنت های قدیمی پیش از ورود اسپانیایی ها با هم درآمیخت و باعث شد جشن کاتولیک تمام ارواح مقدس با جشن مشابه ساکنان پیشین آمریکای جنوبی همزمان شود و روز مردگان فعلی را پدید آورد.

جشن مردگان

رسومات جشن مردگان

در این روز مردم در کنار آرامگاه های یادبود یا قبر مردگان چیزهایی مانند نان مرگ، شیرینی گل، پارچ های آب، میوه ها و سبزیجات، اسباب بازی برای روح کودکان و ... می گذارند.

جشن مردگان

برای هزاران سال درخت زندگی یکی از مهم ترین بازنمایی ها در جهان به شمار می رود. معنای درخت زندگی بازنمایی ذات وجود فرد است که قدرت زیادی را منتقل می کند. به طور کلی، درخت زندگی یکی از نشان های مهم در روز مردگان است.

انیمیشن کوکو، برنده اسکار بهترین انیمشین 2018 داستان پسربچه ای یتیم به نام میکل را روایت می کند که آرزو دارد به یک نوازنده خوش صدا تبدیل شود اما مشکلات زیادی در زندگی او وجود دارد که راه رسیدن به این آرزو را برای او دشوار می کند.

جشن مردگان

شما می توانید برای آشنایی بیشتر با این جشن سالانه این انیمیشن زیبا را ببینید. سفارت مکزیک در ایران هرساله روز یک و دو نوامبر روز مردگان را جشن می گیرد.

معرفی نویسنده:

کارشناس ارشد زبان و ادبیات انگلیسی هستم. اگه به دنیای هنر و ادبیات و آموزش زبان علاقه دارید، با من همراه باشید. تو آسمونی قراره چیزای زیادی یاد بگیریم.

ثبت نظر درباره «جشن مردگان، عجیب ترین فستیوال مکزیکی ها»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 * 7 = ?