کد مطلب:  9016 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
14 بهمن؛ روز فناوری فضایی

14 بهمن؛ روز فناوری فضایی

پس از پرتاب نخستین ماهواره ایرانی تحت عنوان امید در 14 بهمن 1387، این روز به عنوان روز بزرگداشت فناوری فضایی نام گرفت و در تقویم ملی ثبت شد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

روز ملی فناوری فضایی روزی است که در آن ایران با پرتاب موفقیت آمیز ماهواره امید در 14 بهمن سال 1387 به کشورهای دارای توانایی پرتاب ماهواره پیوست پس از این ایران هرسال در این روز سالگرد پرتاب این ماهواره را جشن می‌گیرد که این جشن همراه با رونمایی و پرتاب محموله‌های مختلف می‌باشد:

14 بهمن؛ روز ملی فناوری فضایی
14 بهمن؛ روز ملی فناوری فضایی

 

از جمله مهمترین فعالیت ها و رویداد هایی که هر ساله در روز ملی فناوری فضایی در کشورمان انجام شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

روز ملی فناوری فضایی سال 88

در این روزخبر پرتاب موفقیت‌آمیز راکت کاوشگر 3 حامل محموله‌ای زیستی شامل لاک پشت، کرم، موش و نمونه‌های سلولی اعلام شد. رونمایی از ماهواره «طلوع»، نمونه مهندسی ماهواره «مصباح دو»، نمونه مهندسی ماهواره دانشجویی « نوید علم و صنعت»، نمونه مدل اولیه ماهواره‌بر سیمرغ و موتور ماهواره‌بر آن و افتتاح نخستین مرکز پردازش تصاویر ماهواره‌ای ایران و آزمایشگاه سه بعدی مجازی ماهواره‌ای

روز ملی فناوری فضایی سال 89

در این روز از نمونه‌های مهندسی چهار ماهواره ظفر، رصد، فجر، دانشجویی امیر کبیر و همچنین نمونه مهندسی موتور ماهواره بر سفیر و کپسول زیستی کاوشگر 4 رونمایی شد.

روز ملی فناوری فضایی سال 90

در این روز ماهواره نوید با موفقیت در مدار قرار گرفت .

روز ملی فناوری فضایی سال 91

روز دوشنبه 16 بهمن‌ماه، 91 مراسم ویژه روز فناوری فضایی در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد. در این روز مدل مهندسی ماهواره ناهید و مدل توسعه‌ای ماهواره زهره رونمایی شد همچنین در حاشیه این رونمایی نخستین میمون پرتاب شده به فضا ،پیشگام، که زنده به زمین بازگشت در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت.

روز ملی فناوری فضایی سال 92

از دو ماهواره تدبیر و خلیج فارس نیز رونمایی شد. البته در مهرماه سال 92 و در هفته جهانی فضا، دومین میمون فضانورد ایرانی با نام فرگام با کاوشگر پژوهش و با گاز مایع به فضا پرتاب شد که این محموله زیستی سالم به زمین بازگشت.
روز ملی فناوری فضایی سال 93

ماهواره ملی فجر با ماهواره بر سفیر با موفقیت به فضا پرتاب شد و در مدار زمین قرار گرفت. مراسم روز ملی فناوری فضایی دو هفته پس از پرتاب ماهواره فجر برگزار شد. در این روز نمایشگاهی از دستاوردهای چند سال اخیر ایران در عرصه فناوری فضایی پرپا شد و ماک آپ فضاپیمای سرنشین دار ایرانی به نمایش درآمد.

روز ملی فناوری فضایی سال 94

پژوهشگاه فضایی ایران فاز نخست مرکز آزمون و یکپارچه سازی سامانه های فضایی با هدف پشتیبانی از توسعه محصول های فضایی را راه اندازی کرد، طراحی محموله مخابراتی باند KU، طراحی و ساخت چرخ عکس‌العملی و سازه ساندویچی لانه زنبوری مورد استفاده در ماهواره ها

روز ملی فناوری فضایی سال 95

رونمایی ماهواره مخابراتی ناهید 1 ،

: برای دریافت مشاوره درباره 14 بهمن؛ روز فناوری فضایی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «14 بهمن؛ روز فناوری فضایی» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید