مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  8478 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
25 آذر؛ روز تجلیل از شهید تندگویان

25 آذر؛ روز تجلیل از شهید تندگویان

25 آذر ماه، روز تجليل از شهيد تندگويان، وزير نفت پيشين جمهورى اسلامى ايران در دولت شهيد رجائي نام...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آسمونی : 25 آذر ماه، روز تجلیل از شهید تندگویان، وزیر نفت پیشین جمهوری اسلامی ایران در دولت شهید رجائی نام گرفته است، در چنین روزی در سال 1369 تندگویان در زندان‌های بعثی عراق به شهادت رسید.

به همین مناسبت، هر سال در این روز یاد این وزیر بسیجی را که با رشادت در اسارت، حماسه‌ای بزرگ آفرید، گرامی می‌داریم.

شهید محمد جواد تند گویان در 26 خرداد 1329 خورشیدی در محله‌ خانی‌آباد جنوب تهران، متولد شد. قبل از اینکه به مدرسه برود پدرش او را به مسجد برد و با قرآن آشنا کرد. پدرش از حامیان آیت الله کاشانی بود.

جوانی شهید محمد جواد تندگویان
جوانی شهید محمد جواد تندگویان

 

تندگویان با وجود اینکه امتیاز لازم را برای اعزام به خارج به عنوان سهمیه بانک ملی به دست آورده بود به دلیل مصاحبه ای که انجام داد، کنار گذاشته شد. وی در سال 1354 خورشیدی برای ادامه تحصیل به دانشکده نفت آبادان رفت و پس از فارغ‌التحصیلی و پایان دوره آموزشی نظام وظیفه در پالایشگاه نفت تهران مشغول به کار شد.

شهید محمد جواد تندگویان
شهید محمد جواد تندگویان

 

تندگویان در 1357 خورشیدی مدرک کارشناسی ارشد مدیریت را از مرکز مطالعات مدیریت ایران دریافت کرد و پس از پیروزی انقلاب به وزارت نفت دعوت شد. نمایندگی وزیر نفت در مناطق جنوبی ایران و مدیریت شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب از فعالیت‌های تندگویان تا نخست وزیری محمدعلی رجایی محسوب می شود.

مهندس تندگویان 9 آبان 1359 خورشیدی در حالی که برای بازدید از پالایشگاه نفت آبادان در جنوب کشور بود در جاده ماهشهر آبادان همراه معاونش و چند مهندس شرکت نفت به اسارت نیروهای ارتش رژیم بعث درآمدند.

بازدید شهید تندگویان از مناطق نفت خیز جنوب کشور
بازدید شهید تندگویان از مناطق نفت خیز جنوب کشور

 

خانواده شهید تندگویان و مسوولان جمهوری اسلامی ایران تلاش زیادی کردند تا از طریق مجامع بین المللی به خصوص صلیب سرخ و مقامات بعثی موضوع را دنبال کنند. اما این تلاش ها به نتیجه ای نرسید.

با پیگیری هایی که ایران از طریق سازمان ملل انجام داد در سال 1364 خورشیدی صلیب سرخ به طور متناوب خواستار ملاقات با مهندس تندگویان شد.

مقامات بعثی در پاسخ به تقاضای ملاقات اعلام کردند که وی اظهار داشته است که با کسی ملاقات نمی کند و تهدید می کند که اگر فردی با وی ملاقات کند، دست به خودکشی خواهد زد.

25 آذر؛ روز تجلیل از شهید تندگویان
تصویری از سریالی با محوریت زندگی نامه شهید تندگویان

 

در 13 آذر 1370خورشیدی هیات پیگیری که شامل 2 تن از اعضای خانواده مهندس تندگویان یعنی پدر و برادر خانم ایشان، مهندس یحیوی و اعتمادی دندانپزشک مهندس تندگویان برای روشن شدن کامل وضعیت مهندس تندگویان برای مدت 11 روز عازم بغداد شدند.

بعثی ها ادعا کردند پس از نگهداری جسد به مدت چهار سال در سردخانه به علت متوقف نشدن جنگ دفن شده است با نبش قبر و کالبد شکافی پزشکان ایرانی به این نتیجه رسیدند که اطلاعات موجود با جسد ارایه شده مطابقت ندارد.

سپس جسد دوم در قبرستان الکرخ واقع در 60 کیلومتری جاده بغداد ورمادی نبش قبر شد. یک جسد مومیای در تابوت فلزی در آنجا قرار داشت. معاینه طرف های سه گانه یعنی ایران،  عراق و صلیب سرخ نشان داد که جسد مذکور متعلق به شهید تندگویان است.

day-memorial-shahid-tondgooyan
ورود پیکر شهید تندگویان به کشور

 

پزشکی قانونی علت شهادت نامبرده را به احتمال قریب به یقین خفه شدگی به وسیله رشته طناب اعلام کرد و سن ایشان در هنگام شهادت را در حدود  31 تا 37 سال ذکر کردند. پیکر شهید تندگویان در 25آذر در عتبات عالیات نجف، کربلا و کاظمین با حضور اعضا هیات و کاردار سفارت ایران و خانواده شان با احترام طواف داده شد و در 29 آذر1370 خورشیدی در مرز منظریه ـ خسروی به وسیله صلیب سرخ و هیات بعثی تحویل هیات ایرانی شد.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره 25 آذر؛ روز تجلیل از شهید تندگویان فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «25 آذر؛ روز تجلیل از شهید تندگویان» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید