کد مطلب:  57263 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بیوگرافی داوید نعلبندیان

بیوگرافی داوید نعلبندیان

رشته تنیس، رشته ای اروپایی است و اگر ورزشکاران ایالات متحده مثل پیت سمپراس و آندری آغاسی را از جمع بزرگان این رشته کنار بگذاریم، تقریبا تمامی بزرگان این رشته،
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مردی که هرگز قهرمان گرند اسلم ها نشد!

اختصاصی آسمونی

نوشته مهدی زارعی

رشته تنیس، رشته ای اروپایی است و اگر ورزشکاران ایالات متحده مثل پیت سمپراس و آندری آغاسی را از جمع بزرگان این رشته کنار بگذاریم، تقریبا تمامی بزرگان این رشته، اروپایی هستند.

در بین تنیسورهایی که در دهه های اخیر، در جمع بزرگان قرار گرفتند، داوید نعلبندیان یک استثناست. تنیسور آرژانتینی که در ژانویه 1982 متولد شده است، فرزند نوربرتو و آلدا نعلبندیان بود؛ والدینی با اصالت ایتالیایی و ارمنستانی.

او در 18 سالگی تنیس حرفه ای را آغاز کرد و کمتر از سه سال بعد، در سال 2002 به فینال مسابقات ویمبلدون رسید. هرچند او دیدار نهایی را مقابل «لیتون هویت» استرالیایی باخت، اما این نتیجه، نویدبخش دورانی درخشان در زندگی نعلبندیان بود.

داوید نعلبندیان
داوید نعلبندیان

یک سال بعد نعلبندیان به نیمه نهایی رقابتهای یو.اس. اوپن رسید و در سال 2004 هم در رقابتهای اوپن فرانسه تا نیمه نهایی صعود کرد. اما ظاهرا قرار نبود که دوباره طعم حضور تو فینال را بچشد. در سال 2006 او دو بار دیگر به نیمه نهایی گرند اسلم های تنیس رسید. هم در مسابقات اوپن استرالیا و هم در رقابت های فرانسه. او هر دو رقابت را باخت تا یک بار دیگر از رسیدن به فینال باز ماند. اما همین نتایج هم کافی بود تا او را به بهترین رتبه زندگی خود در بین تنیسورهای جهان برساند؛ رتبه سوم رده بندی جهانی.

نعلبندیان در زندگی حرفه ای خود 11 عنوان قهرمانی کسب کرد. اما اگر در کشوری دیگر بود، قطعا این عناوین بیشتر می شد. مثل سه فینالی که با تیم آرژانتین در جام دیویس در سالهای 2006، 2008 و 2011 تجربه کرد و در حالی آرژانتین دو بار به اسپانیا و یک بار به روسیه باخت که نعلبندیان در سه مسابقه انفرادی خود در این فینالها برنده شد، اما نتوانست مانع از شکست هم تیمی های خود شود.

به پاس افتخاراتی که نعلبندیان در تنیس به دست آورد، در روز 28 سپتامبر 2008 تابعیت ارمنستان به او داده شد. اما مصدومیت قرار بود مانعی جدی در برابر او باشد. چندین بار مصدومیت، او را به کل از گرند اسلم ها دور کرد؛ به گونه ای که تا رتبه 231 رده بندی جهانی سقوط کرد.

داوید نعلبندیان
داوید نعلبندیان

بالاخره در سال 2013 و در شرایطی که او 31 ساله بود، مجبور شد کتف راست خود را زیر تیغ جراحان قرار دهد.

بعد از عمل، او در مصاحبه ای گفت: کتفم دیگر توان ضربه زدن و رقابت را ندارد و مجبورم از رقابتها کناره گیری کنم. این امر برای من، خیلی ناراحت کننده هست.

به این ترتیب او در دیداری نمایشی در دوم نوامبر همان سال مقابل رافائل نادال به میدان رفت و بعد از آن، برای همیشه از میادین تنیس کناره گیری کرد.

نظر خود را درباره «بیوگرافی داوید نعلبندیان» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید