کد مطلب:  6362 
24 نظر
24 نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ و محل تولد امام زمان

تاریخ و محل تولد امام زمان

امام زمان (عج) در نيمه شعبان 255 قمری در سامرا متولد شدند. شیخ مفید معتقد است که از ابتدای تولد، غیبتشان شروع شده ولی برخی دیگر اعتقاد دیگری دارند.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]

امام زمان (عج) با نام محمد بن الحسن المهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف و کنیه ‏اش ابوالقاسم شناخته شده است. ایشان از فرزندان حضرت زهرا (س) و از اولاد امام حسین (ع) و فرزند بلافصل امام حسن عسکری (ع) است. مادرش کنیزی به نام نرجس، صیقل و سوسن است. یک سال و یک ماه پس از ازدواج امام حسن عسکری (ع) و نرجس خاتون امام زمان به دنیا می آیند. تاریخ تولد امام زمان (عج) در نیمه شعبان سال 255 هجری قمری بوده است. جالب است بدانیم او پیش از آفتاب چشم به این جهان گشود، تا همیشه آفتاب را پشت سر قرار دهد. در ادامه مطلب آسمونی درباره تولد امام زمان (عج) بیشتر می پردازیم.

شب برات

شب میلاد امام زمان (عج) را «شب برات» ‌و «شب مبارک» و «شب رحمت» می خوانند. محل تولد امام زمان (عج) شهر سامرا می باشد. شیخ صدوق درکمال الدین نقل میکند نرجس خاتون روزی مشاهده میکند که نوری وارد بدن او میشود و به امام حسن عسکری موضوع را گزارش میکند و امام او را نوید به بارداری امام زمان میدهد و میفرماید: «پسری می آوری که نامش محمد است و پس از من، جانشین من خواهد بود».

چون پدرش وفات کرد او 5 ساله بود و مشهور بین علماء نیز همین تاریخ است و کسی در این جهت اعتراضی نکرده مگر کلینی در کافی و صدوق در کمال الدین و شیخ طوسی در الغیبه که این سه بزرگوار یک مرتبه سال 255 و بار دیگر 256 نوشته اند. اما هرسه بیشتر سال 255 هجری را قبول دارند برای ولادت ایشان تاریخهای دیگری هم ذکر شده است.

نیمه شعبان

چراغانی کردن خیابان ها در نیمه شعبان
چراغانی کردن خیابان ها در نیمه شعبان

در محل تولد امام زمان، یعنی شهر سامرا، چهار تن ازجمله مادر ایشان، حکیمه خاتون، امام حسن عسکری (ع) و امام علی نقی (ع) دفن شده اند. در ماه تولد امام زمان تولد چندین عزیز ازجمله امام حسین (ع)، حضرت ابوالفضل (ع)، ولادت امام سجاد (ع)، ولادت حضرت علی اکبر (ع) وجود دارد. تاریخ تولد امام مهدی (عج) را با نام نیمه شعبان می گویند و کمتری کسی 15 شعبان را به زبان می آورد.

در روز تولد امام زمان (عج) مسلمانان جشن می گیرند، با شربت و شیرینی از یکدیگر پذیرایی می کنند. در خیابان ها انواع خوراکی ها را پخش می کنند و مراسم های شادی در خانه هایشان برگزار می کنند.

علت اینکه در تاریخ تولد ایشان عده ای اختلاف دارند ممکن است به دلیل پنهان نگه داشتن تولد آن امام بوده باشد بنابر این اصل ولادت مهدی جزء مسلّمات تاریخ است و در این تاریخ بین علما و محدثان و علمای فریقین هیچگونه اختلافی نیست.

شهید اول درکتاب دروس از امام جعفر صادق روایت کرده که آن حضرت فرموده اند: «در شبی که قائم آل محمد (ع) متولد گردد هر مولودی متولد شود با ایمان است و اگر در زمین شرک متولد گردد، خداوند به برکت وجود امام، او را به سرزمین ایمان منتقل خواهد کرد.»

پس بنا بر مشهور حضرت پس از شهادت جد گرامیش، امام هادی (ع) حدود یکسال بعد، متولد شده است یعنی حدود یکماه از حکومت مهتدی عباسی گذشته، زیرا مهتدی یک شب به آخرماه رجب مانده به حکومت رسید و تولد امام (ع) نیمه شعبان است.

امام زمان (عج) دارای دو غیبت صغرا و کبرا است. غیبت کبرا آن حضرت آن قدر طولانی می‏شود که بسیاری از مردم نسبت به اصل وجود آن حضرت شک می‏کنند.

سرانجام مهدی موعود (عج) ظهور می‏کند و آغاز دعوت و محل ظهورش مکه است. ایشان مشرکان و ستمکاران را به فتل میرساند و در این میان، تمام اهل‏ کتاب و مسلمین تسلیم‏ش می‏شوند و یک دولت اسلامی و جهانی در سرتاسر سرزمین تشکیل می‏دهد و ظلم و بیدادگری را ریشه کن نموده و جهان را از عدالت سیراب می‏کند.

نظر خود را درباره «تاریخ و محل تولد امام زمان» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید