ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  298 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
با مزایای بی شمار شکلات سیاه آشنا شوید

با مزایای بی شمار شکلات سیاه آشنا شوید

شکلات سیاه یکی از خوشمزه‌ ترین و پرطرفدارترین مواد غذایی موجود محسوب می‌شود که در عین حال خواص زیادی نیز دارد.
زمان مطالعه: 6 دقیقه

با این حال توجه داشته باشید نباید در مصرف آن دچار افراط شوید زیرا این ماده غذایی سرشار از قند و چربی است.

6 دلیل خوب برای خوردن شکلات سیاه

1- شکلات سیاه سرشار از آنتی اکسیدان است

با مزایای بی شمار شکلات سیاه آشنا شوید
با مزایای بی شمار شکلات سیاه آشنا شوید

شکلات سیاه سرشار از فلاوونوئیدها است. این میوه‌ها و سبزیجات نیز وجود دارد با بسیاری از بیماری‌ها مقابله می‌کند. در واقع به نظر می‌رسد که شکلات سیاه بیشتر از مواد غذایی دیگر حاوی این آنتی اکسیدان‌ها می‌باشد.

2- شکلات سیاه می‌تواند میزان کلسترول را پایین بیاورد

dark-chocolate-benefits
dark-chocolate-benefits

نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مصرف شکلات سیاه میزان کلسترول مفید (HDL) خون را افزایش و میزان کلسترول مضر (LDL) را کاهش می‌دهد.

کاکائو سرشار از پولیفنول است و این آنتی اکسیدان باعث جریان بهتر خون می‌شود، رگ‌های خونی را گشاد می‌کند و مانع از اکسایش کلسترول مضر خون می‌شود.

3- شکلات سیاه از اختلالات دوره‌ی بارداری پیشگیری می‌کند

با مزایای بی شمار شکلات سیاه آشنا شوید
با مزایای بی شمار شکلات سیاه آشنا شوید

نتایج پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد شکلات سیاه حاوی ماده‌ی شیمیایی به نام تئوبرومین است که می‌تواند احتمال اکلامپسی، یکی از اختلالات دوره‌ی بارداری، را کاهش ‌دهد. توجه داشته باشید هرچه شکلات تیره‌تر باشد یعنی کاکائوی آن بیشتر باشد مفیدتر است. اکلامپسی اختلالی است که فشار خون زنان باردار را بالا می‌برد. محققان مشاهده کردند مصرف شکلات سیاه می‌تواند باعث کاهش 69 درصدی این بیماری شود. البته باید بگوییم که محققان همچنان در خصوص ارتباط بین مصرف شکلات و کاهش احتمال ابتلا به اکلامپسی مشغول مطالعه و بررسی هستند.

4- شکلات سیاه خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد

dark-chocolate-benefits
dark-chocolate-benefits

محققان با بررسی اثرات شکلات سیاه حاوی کاکائوی زیاد و همچنین شکلات‌هایی که درصد کاکائوی آن‌ها ناچیز است به این نتیجه رسیدند که مصرف منظم روزانه 20 گرم شکلات سیاه 70 درصد باعث بهبود جریان خون می‌شود. به نظر می‌رسد خواص مفید و مثبت شکلات سیاه مربوط به خواص پولیفنول موجود در آن است. این مواد باعث آزاد شدن اکسید نیتریت می‌شود که رگ‌های خونی را گشاد می‌کند و برای همین خون به راحتی در رگ‌ها جریان پیدا می‌کند و احتمال ایجاد جرم در جداره های رگ‌ها کاهش می‌یابد.

البته باید بگوییم که نتایج پژوهش‌های دیگر نشان می‌دهد شیر مانع از جذب پُلی‌فنول‌های موجود در شکلات سیاه می‌شود و برای همین خواص آن‌ها را نیز خنثی می‌کند. توصیه می‌کنیم شکلات را با شیر میل نکنید.

5- شکلات سیاه دوستدار پوست است

با مزایای بی شمار شکلات سیاه آشنا شوید
با مزایای بی شمار شکلات سیاه آشنا شوید

محققان آلمانی داوطلبان شرکت کننده در پژوهش را به دو دسته تقسیم کردند و به مدت 6 دقیقه آن‌ها را در معرض اشعه های ماورای بنفش قرار دادند. محققان مشاهده کردند که بعد از این مدت پوست افرادی که عادت به مصرف شکلات دارند در مقایسه با افرادی که عادت به مصرف آن ندارند کمتر قرمز می‌شود.

محققان این پژوهش معتقدند که برخی از ترکیبات شکلات مانند پوست خوش آب و رنگ‌تری دارند. در مورد این که شایع شده است شکلات باعث پیدایش آکنه می‌شود باید بگوییم که محققان استرالیایی بعد از انجام پژوهش‌های متعدد هیچ ارتباطی بین شکلات و آکنه پیدا نکردند.

6- شکلات سیاه باعث تسکین درد می‌شود

dark-chocolate-benefits
dark-chocolate-benefits

نتایج یک پژوهش جدیدی که در Journal of Neuroscience به چاپ رسیده نشان می‌دهد موش‌هایی که شکلات می‌خورند دیرتر به درد، عکس‌العمل نشان می‌دهند. یعنی این که آستانه‌ی درد این موش‌ها بالا می‌رود.

البته توجه داشته باشید نباید به این دلیل شروع به مصرف بی رویه شکلات بکنید. لازم است که در مصرف این ماده‌ی غذایی احتیاط کنید زیرا زیاده‌روی در مصرف آن می‌تواند باعث چاقی شود.

گفتنی است که در طول این پژوهش محققان به این نتیجه رسیدند که آب نیز می‌تواند درد را تسکین دهد.

مصرف شکلات سیاه

با مزایای بی شمار شکلات سیاه آشنا شوید
با مزایای بی شمار شکلات سیاه آشنا شوید

در مصرف شکلات، سلیقۀ فرانسوی ها متفاوت از مردم بقیۀ کشورهاست چرا که 30% از شکلات مصرفی فرانسوی ها، شکلات سیاه است، در حالی که مصرف این نوع شکلات در سایر کشورها تنها 5% است.

علاوه بر علاقه به مصرف شکلات سیاه، شکلات ورقه ای چهارمین خوراکی عمده در بازار مواد غذایی فرانسه محسوب می شود. مصرف متوسط روزانه، فقط در مورد شکلات ورقه ای، برای کودکان 5/3 گرم و برای بزرگسالان 6/5 گرم است.

می دانیم که شکلات سیاه از خمیر کاکائو، کره کاکائو، شکر و عموما لسیتین ( که قابل جایگزینی با کره کاکائو است) تهیه می شود.

ارزش غذایی شکلات سیاه

dark-chocolate-benefits
dark-chocolate-benefits

می توان با مطالعۀ درشت مغذی های تشکیل دهندۀ شکلات و مقدارشان در چارچوب تغذیۀ روزانه، محتوای شکلات و نقشی را که می تواند در عملکرد بدن ما بازی کند، مشخص کرد.

پروتئین شکلات در خمیر کاکائو یافت می شود، با این که مقدارش بسیار ناچیز است، در تأمین سهم پروتئین روزانه نقش دارد.

لیپیدها در ماده چرب شکلات وجود دارند. آنها از کرۀ کاکائو که در خمیر کاکائو وجود دارد، حاصل شده اند. کیفیت لیپیدها و ترکیب اسیدهای چربشان بسته به درصد کاکائو و وجود داشتن یا وجود نداشتن شیر متفاوت است. کلسترول که در چربی های حیوانی به مقدار فراوانی وجود دارد، در کرۀ کاکائو میزانش بسیار اندک است.

در شکلات سیاه، مقدار چربی بسیار کمتر است زیرا شیر ندارد. در بین دیگر چربی های شکلات، فیتُسترول یافت می شود که در کاهش میزان کلسترول خون نقش دارد.

کربوهیدرات های شکلات سیاه ناشی از شکر اضافه شده به آن است (شکلات سیاه با 70% کاکائو، حاوی 30% شکر است) و در خمیر کاکائو نیز اندکی شکر وجود دارد.

غالباً انواع شکلات میزان قند اندکی دارند، اما در شکلات سیاه این میزان بازهم کمتر است.

ضمناً، شکلات ها تعادل دیابت را برهم نمی زند. اگر به میزان منطقی مصرف شود، می تواند با اندازۀ شکر مجازش احساس لذت از شیرینی را بعد از غذا به افراد دیابتی بدهد.

فیبر، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها....

شکلات سیاه که حاوی خمیر کاکائوست، از نظر وجود مواد مغذی نیز غنی است، از جمله: پلی فنول، منیزیم (206 میلی گرم/100 گرم)، فیبر (11 گرم/100 گرم)، فنیلتیلامین...

ضمناً شکلات سیاه سرشار از فیبر است زیرا در هر 100 گرمش به طور متوسط 5/7 تا 11 گرم فیبر وجود دارد، بر خلاف شکلات شیری که این مقدار 1/2 و شکلات سفید که 0.4 گرم است. خوب است بدانیم که میزان توصیه شدۀ فیبرها، 30 تا 35 گرم در روز است.

مواد معدنی

با مزایای بی شمار شکلات سیاه آشنا شوید
با مزایای بی شمار شکلات سیاه آشنا شوید

میزیم در عملکرد خوب سیستم های عصبی و انقباض ماهیچه ها مشارکت دارد. شکلات سیاه با 70% کاکائو سرشار از منیزیم است چرا که در 100 گرم شکلات سیاه 206 میلی گرم منیزیم وجود دارد و این میزان حداقل 30% از میزان توصیه شدۀ مواد مغذی را در برمی گیرد.

مقدار بیش از اندازۀ نمک باعث افزایش فشار خون می شود، بنابراین مصرفش را باید به 6 گرم در روز محدود کرد. مقدار نمک موجود درشکلات ها ناچیز است زیرا در 20 گرم شکلات با 70% کاکائو، 6/3 میلی گرم سدیم و در همین میزان شکلات با 40% کاکائو، به 6/8 گرم می رسد.

مس در ساختار هموگلوبین و سیستم ایمنی و ضد عفونی دخالت دارد و نقش یک آنتی اکسیدان را بازی می کند. مقدار قابل توجهی مس در شکلات سیاه با 70% کاکائو وجود دارد، در 20 گرم از این شکلات، 14% از میزان توصیه شدۀ سدیم برای بدن، تأمین می شود.

شکلات سرشار از پتاسیم هم هست، پتاسیم هم در پیشگیری از ابتلا به فشارخون بالا و حملات مغزی عروقی و هم پیشگیری از پوکی استخوان نقش دارد.

خواص شکلات سیاه تمام نشدنی است! شکلات سیاه با 70% کاکائو حاوی آهن، روی و سلنیوم است و در سهم غذایی توصیه شده مشارکت دارد اما ریزمغذی های نام برده شده مقدار تقریباً کمتری دارند.

آنتی اکسیدان ها

dark-chocolate-benefits
dark-chocolate-benefits

بنابراین از دیدگاه تغذیه ای، شکلات قابل توجه است، خصوصاً اگر حاوی خمیر کاکائو هم باشد زیرا در خمیر کاکائو مقدار زیادی پلی فنول وجود دارد؛ ضمناً از قدرت آنتی اکسیدانی بالایی هم برخوردار است.

شکلات سیاه حاوی تانین هم هست، تانین جزئی از پلی فنول ها خصوصاً فلاون است. آنها مولکول هایی هستند که اثر آنتی اکسیدانی دارند: آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد مقابله می کنند، رادیکال های آزادی که به بافت ها آسیب می زنند و در نتیجه باعث عوارض قلبی می شوند. شکلات سیاه با تأمین 13 تا 20 درصدی سهم روزانۀ پلی فنول، محافظت از سیستم قلب عروقی را تضمین می کند.

فواید شکلات سیاه در زمینۀ روانی هم شناخته شده است، این خوراکی استثنایی که تمام شور و هیجانات را برمی انگیزد، به خاطر آثار مثبتش بر سلامتی حسابی معرف شده!

ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره با مزایای بی شمار شکلات سیاه آشنا شوید فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «با مزایای بی شمار شکلات سیاه آشنا شوید» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید