کد مطلب:  11872 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
عامل بیماری‌زای آب معدنی دماوند اعلام شد

عامل بیماری‌زای آب معدنی دماوند اعلام شد

1394/07/13به گزارش آسمونی به نقل از همشهری آنلاین ، روزگذشته وزير بهداشت علت پلمب كارخانه توليد آب معدني را...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

damavand-mineral-water-pathogens
damavand-mineral-water-pathogens

1394/07/13

به گزارش آسمونی به نقل از همشهری آنلاین ، روزگذشته وزیر بهداشت علت پلمب کارخانه تولید آب معدنی را آلودگی آب معدنی دماوند به این میکروب اعلام کرد و گفت: 11تولید‌کننده آب معدنی و آشامیدنی دیگر اگر تا 3‌ماه آینده مشکلات را اصلاح نکنند، اسامی آنها نیز اعلام می‌شود.

سیدحسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت با اشاره به اینکه نظارت بر شرکت‌های تولید‌کننده آب معدنی و آشامیدنی وظیفه ذاتی این وزارتخانه است، گفت: این بار نیز پس از بررسی کیفیت آب‌های بسته‌بندی تولیدی در داخل، مشخص شد که 12شرکت کیفیت لازم را ندارند و به آنان تذکرات لازم برای اصلاح فرایند تولید و رفع مشکلات داده شد.

اغلب این شرکت‌ها تذکرات وزارت بهداشت را جدی گرفتند و با توقف روند تولید، اصلاح مشکلات را آغاز کردند. فقط یک شرکت بر تخلف خود اصرار داشت و توزیع محصولات آلوده را متوقف نکرد که نام آن در رسانه‌ها اعلام شد.

به گفته وی بقیه شرکت‌های تولید‌کننده نیز مطمئن باشند که اگر تخلفات آنها ادامه یابد از 3‌ماه بعد اسامی همه آنها را در بدو تشخیص تخلف، در رسانه‌ها اعلام می‌کنیم، تا همه مردم بدانند.

شرکتی که نامش رسانه‌ای شد فعلا حق توزیع آب بسته‌بندی شده را در بازار ندارد، البته این ممنوعیت دائمی نیست و اگر خط تولید محصولات آن از آلودگی پاک شود، طبیعی است که به‌سرعت تولید آن از سرگرفته می‌شود.

اختلاف علامت استاندارد و سیب سبز

حدود 2ماه پیش بود که وزیر بهداشت به ایرنا اعلام کرد که به سازمان غذا و دارو یک‌ماه فرصت داده تا وضعیت همه آب‌های معدنی و آشامیدنی بسته‌بندی شده در کشور را مجدد بررسی کرده و مشخص کند که کدام‌ها واقعا آب‌معدنی هستند و کدام‌ها آب‌های دیگری هستند که به نام آب‌معدنی به مردم عرضه می‌شوند. وقتی سازمان غذا و دارو که متولی این امر است به‌صراحت اعلام کرد که کارخانه دماوند محصول ناسالمی تولید می‌کند، مسئولان این کارخانه گفتند که علامت استاندارد موجود روی بطری‌ها، نشانه سلامت این کالاست.

سازمان ملی استاندارد نیز مدعی شد که وزارت بهداشت آب آشامیدنی «دماوند» را با فاکتورهای آب معدنی بررسی کرده است. وحید مرندی‌مقدم، معاون این سازمان گفت: وزارت بهداشت باید هرگونه تغییر در فاکتورهای مورد بررسی را ابتدا به سازمان استاندارد اعلام کند.

متولی تأیید سلامت محصولات غذایی هم استاندارد است و هم وزارت بهداشت و در زمینه سلامت آب بسته‌بندی«دماوند»، استنباط ما این است که وزارت بهداشت، آب آشامیدنی «دماوند» را با فاکتورهای آب‌معدنی بررسی کرده است. مسئولان سازمان استاندارد معتقدند که محصولات کارخانه تعطیل شده براساس استانداردهای ملی آزموده شده‌ است. هر چند این سازمان با وزارت بهداشت تفاهمنامه‌ای امضا کرده است که براساس آن تدوین استانداردهای محصولات غذایی در یک کمیته فنی انجام شود.

این در حالی است که علاوه بر رئیس سازمان غذا و دارو، نمایندگان عضو کمیسیون بهداشت و قضایی مجلس نیز معتقدند که اقلام خوراکی باید توسط سازمان غذا و دارو سنجیده و نظارت شوند. عابد فتاحی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس در گفت‌وگو با همشهری اظهار داشت: یکی از معضلات کشور فراوانی زیاد شرکت‌های تولید آب‌معدنی است که یکباره تعدادشان زیاد شده است.

به‌نظر کمیسیون، سازمان غذا و دارو تجهیزات بهتر و دقیق‌تری دارد و می‌تواند نظارت بهتری بر این شرکت‌ها داشته باشد. البته نباید توانمندی سازمان استاندارد را که در بخش سخت‌افزار بسیار کارآمد‌ است، نادیده گرفت.

حمید‌رضا طباطبایی، عضو کمیسیون قضایی مجلس نیز گفته عضو کمیسیون بهداشت مجلس را تأیید کرد و به همشهری گفت: در مورد مسائل بهداشتی، قانون مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی وجود دارد و براساس آن وزارت بهداشت صلاحیت رسیدگی دارد.

سازمان غذا و دارو که روی تمام محصولات خوراکی و بهداشتی سالم علامت سیب سبز را درج می‌کند نیز اعلام کرد که متولی سلامت فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی، سازمان غذا و دارو است و استاندارد بودن یک فرآورده برای سالم بودن آن کفایت نمی‌کند.

خط و نشان کشیدن وزیر بهداشت برای 11تولیدکننده آب‌معدنی و رسانه‌ای کردن تخلف پرفروش‌ترین شرکت در این حوزه نشان می‌دهد که متولیان این‌بار نیز عزم جدی برای رفع مشکل اعتماد مردم به آب‌های معدنی دارند.

سودوموناس چیست؟

«سودوموناس آئروژینوزا» نوعی باکتری است که در خاک، آب و دیگر محیط‌های مرطوب یافت می‌شود. آئروژینوزا یک پاتوژن (بیماری‌زای) فرصت طلب است. این باکتری از سیستم ایمنی ضعیف افراد سوءاستفاده کرده و در آنها باعث ایجاد عفونت‌های مجاری ادراری، سیستم تنفسی، التهاب پوست، عفونت‌های بافت‌های نرم، باکتریمی (وجود باکتری در خون) عفونت‌های استخوان و مفاصل، عفونت‌های معدوی، روده‌ای و عفونت‌های سیستمیک متنوع به‌ویژه در بیماران با سوختگی‌های شدید، بیماران مبتلا به سرطان و ایدز که سیستم ایمنی آنها سرکوب شده است، می‌شود.

: برای دریافت مشاوره درباره عامل بیماری‌زای آب معدنی دماوند اعلام شد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «عامل بیماری‌زای آب معدنی دماوند اعلام شد» در کادر زیر بنویسید :

4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید