کد مطلب: 10649 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
نصب مجسمه کوروش بزرگ در تنگه هرمز، شایعه یا واقعیت

نصب مجسمه کوروش بزرگ در تنگه هرمز، شایعه یا واقعیت

1394/04/24به گزارش آسمونی به نقل از فارس: «نصب مجسمه کوروش در خلیج فارس‌» ادعای عجیبی است که اخیراً در شبکه‌های...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

cyrus-the-great-statue-installed-in-the-strait-of-hormuz-flock(1)

1394/04/24

به گزارش آسمونی به نقل از فارس: «نصب مجسمه کوروش در خلیج فارس‌» ادعای عجیبی است که اخیراً در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده آنهم توسط نیروی دریایی ارتش؛ متن و تصویر فوق مربوط می‌شود به شایعه اخیر در شبکه‌های اجتماعی که در ادامه می‌آید:

**شایعه مجسمه کوروش در تنگه هرمز**

"صبح امروز تندیس کوروش بزرگ به اهتمام نیروی دریایی ارتش در تنگه هرمز بروی پایه بتنی و در سطح آب نصب شد تا اقتدار و عظمت ایران و همچنین مالکیت نام فارسی آن برخلیج همیشه نیلگون فارس به کشتی‌های بین‌المللی که وارد این گستره آبی می‌شوند گوشزد گردد تا هیچگاه نام ایران و ایرانی را از خاطر نبرند".

cyrus-the-great-statue-installed-in-the-strait-of-hormuz-flock

** واقعیت قضیه مجسمه **

گفتنی است مطلب فوق از سوی هیچ یک از منابع خبری نقل و تأیید نشده است؛ ضمن اینکه خبرهای مربوط به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران باید از سوی مسئولان ذیربط نقل و تأیید شود که تاکنون مطلب فوق از سوی هیچ یک از مسئولان مرتبط مطرح نشده است.

همچنین طبق نظر محمد علی امینی‌فر، طراح و مجسمه‌ساز ساکن جزیره کیش، 3 مجسمه که از سوی 3 مجسمه ساز و طراح ایرانی طراحی و ساخته شده و شامل طرح هایی با اشکال انسانی و از جنس فایبرگلاس هستند سال گذشته با هدف حفاظت از کلونی‌های مرجانی و به همت سازمان محیط زیست در زیر دریا و در مسیر گردشگری غواصی نصب شدند.

وی درباره شکل این مجسمه ها عنوان کرد که این مجسمه‌ها با نگاهی به موضوعات مختلف فرهنگی چون انسان و نادانی، تبیض نژادی و خلیج فارس ساخته شدند همان طور که پیشتر در سال 91، سه مجسمه با طرح های صیاد در حال صید، تمثالی از طبیعت و دلفین و کره زمین در زیر آب نصب شده بود.

بر همین اساس می توان نتیجه گرفت:

1- عملیات نصب مجسمه ها به همت سازمان محیط زیست انجام گرفته نه ارتش جمهوری اسلامی.

2- هدف حفاظت از طراحی و ساخت این آثار حفاظت از کلونی‌های مرجانی بوده نه برای نشان دادن اقتدار و عظمت ایران در آب‌های خلیج فارس.

3- مجسمه ها روی سطح آب قرار نگرفته‌اند بلکه در زیر آب نصب شدند.

4- هیچ کدام یک از مجسمه ها تندیس کوروش بزرگ نیستند.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «نصب مجسمه کوروش بزرگ در تنگه هرمز، شایعه یا واقعیت»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 3 = ?