کد مطلب:  2740 
9 نظر
9 نظر
زمان مطالعه: 7 دقیقه
آداب و رسوم کشور و مردم اسپانیا

آداب و رسوم کشور و مردم اسپانیا

کشور پادشاهي اسپانيا با مساحت 505955 کيلومتر مربع، پنجاه و دومين کشور جهان و دومين کشور اتحاديه اروپائي بعد از...
زمان مطالعه: 7 دقیقه
کشور پادشاهی اسپانیا با مساحت 505955 کیلومتر مربع، پنجاه و دومین کشور جهان و دومین کشور اتحادیه اروپائی بعد از فرانسه به لحاظ مساحت به شمار می‌آید.

پایتخت اسپانیا شهر مادرید، زبان رسمی این کشور اسپانیائی و شهرهای مهم آن بارسلونا، سویا، مالاگا، گرانادا، زاراگوزا، تولدو، سن سباستیان، والنسیا و بیلبائو است. بر اساس قانون اساسی اسپانیا هیچ مذهبی دین رسمی این کشور نیست ولی آزادی مذهبی تا حدودی که نظم اجتماعی شناخته شده در این قانون را به خطر نیاندازد تضمین شده است. بیش از 96% از مردم این کشور کاتولیک هستند.

customs-of-spain
customs-of-spain


این کشور در کناره‌های دریای «کانتابریا» (در شمال) اقیانوس اطلس (در غرب) و دریای مدیترانه (در شرق و جنوب) واقع شده و مجموعا 5755 کیلومتر مربع ساحل دارد و با کشورهای پرتغال و فرانسه هم مرز است.

آب و هوا در شمال اسپانیا معتدل و در بخشهای مرکزی؛ جنوبی و شرقی هوای مدیترانه‌ای است.

اسپانیا با 40 میلیون نفر، پنجاه و ششمین کشور جهان و پنجمین کشور اتحادیه اروپا است.

این کشور به موجب قانون اساسی به 17 ایالت خود مختار تقسیم می‌شود. هریک از ایالتهای هفده‌‌گانه مذکور دارای مجلس ایالتی و دولت محلی است. 

1- اسپانیا از جمله کشورهای اروپائی است که در سالهای اخیر از حملات گروههای تندرو در امان نمانده است. یکی از شدیدترین انفجارها در 11 مارس 2004 در قطار شهری مادرید اتفاق افتاد و منجر به 192 نفر کشته و 1400 نفر زخمی شد.

به دنبال این گونه حملات دولت اسپانیا تدابیر شدید امنیتی را در این کشور اعمال کرده و بر این اساس تمامی رفت‌و‌آمدها در مبادی ورودی شدیدا مورد کنترل قرار می‌گیرد. علیرغم موارد فوق و وجود جرائم مختلف در این کشور، اسپانیا در مجموع کشوری با امنیت قابل قبول است.

2- وقوع جرایم خیابانی در تعدادی از شهرهای این کشور گزارش شده و بر این اساس توصیه می‌شود شهروندان ایرانی در صورت سفر به این کشور از مدارک مسافرتی، اقلام ارزشمند و قیمتی خود از جمله دوربین، جواهرآلات و . . . مراقبت کرده و از به نمایش گذاشتن آن در انظار عمومی اجتناب کنند.

3- اقدامات امنیتی در این کشور در سیستم حمل و نقل در حال افزایش است و جهانگردان باید این اقدامات را پذیرا باشند.

4- از نزدیکی به افراد بیگانه چنانچه از شما درخواست راهنمائی کنند پرهیز کنید.

customs-of-spain(2)
customs-of-spain(2)


5- جرایم خیابانی مشکلی جدی در بعضی از شهرهای اسپانیا به شمار می‌آید خصوصا در مادرید و بارسلونا، به این صورت که گروه‌های خلافکار با قصد فریب جهانگردان و با اجرای نمایشهای دروغین به دنبال طعمه می‌گردند.

6- از قدم زدن تنها در تاریکی شب و مراکز آرام و ساکت اکیدا خودداری کنید. به خصوص در خیابانهایی که در اطراف شهرهای قدیمی واقع شده است.

7- رواج بلیطهای بخت آزمایی در این کشور گاهی منجر به خسران و یا حتی کلاهبرداری از اتباع خارجی شده است.

8- در بزرگراههای این کشور سارقین به بهانه اینکه ماشین آنها خراب یا پنجر است از افراد درخواست کمک کرده و با پیاده شدن قربانی مدارک وی را به سرقت برده‌اند و گاهی نیز پس از پنچر کردن وسائل نقلیه افراد تحت عنوان کمک، اقدام به سرقت اموال و مدارک موجود در ماشین کرده‌اند.

9- سارقان حرفه‌ای تحت پوشش پلیس و نیروی امنیتی در مبادی ورودی و خروجی و به‌ویژه مرکز شهرهای بزرگ مانند مادرید مترصد فرصت سرقت از مسافران خارجی هستند.

10- گروههای مافیایی در فرودگاه با ظاهری آراسته و خودروهای گران قیمت به مسافران پیشنهاد جابجایی بجای تاکسی را مطرح می‌کنند. در این کشور فقط از تاکسیهای رسمی هر شهر استفاده کنید.

قوانین اسپانیا

1- طبق قوانین این کشور حمل و استفاده از مواد مخدر حتی به صورت تفریحی، عملی غیر قانونی است و به طور کلی قوانین این کشور در خصوص مواد مخدر بسیار سختگیرانه است و چنین جرائمی محکومیت زندان را به دنبال خواهد داشت.

2- برای رانندگی در این کشور باید گواهینامه ملی آن کشور یا یک گواهینامه بین المللی (I D P) در اختیار داشته باشید. (I D P) مجوز بین‌المللی برای رانندگی است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دوره‌های آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از 160 کشور جهان رانندگی کنند، مضاف بر اینکه این مجوز به عنوان یک سند معتبر بین‌المللی، می‌تواند تعیین و تأیید کننده هویت دارنده آن به شمار آید. اضافه می‌شود متقاضیان این نوع گواهینامه می‌توانند در داخل کشور با مراجعه به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران معاونت راهنمایی و رانندگی و با ارائه گواهینامه ایرانی معتبر خود، نسبت به دریافت آن اقدام کنند. در ضمن گواهینامه بین‌المللی برای افرادی که روادید جهانگردی دارند تا شش ماه معتبر و قابل قبول است.

3- به علت عدم وجود قرارداد انتقال محکومین به حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، باید دوران محکومیت خود را در زندانهای محلی سپری کند.

4- چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده 36 کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محلی را نمی‌دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری کنید. باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و مقررات محلی بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور اسپانیا نیست.

5- اسپانیا دارای قوانین سخت مهاجرتی است. درصورت سفر به این کشور نباید بیش از مدت تعیین شده در ویزای این کشور، در این کشور اقامت داشته باشید.

روادید اسپانیا

1- در کشورهای عضو پیمان شنگن و از جمله اسپانیا، قانون شنگن حاکم است و بر این اساس صدور روادید خصوصا برای اتباع کشورهای آسیائی با تاخیر و حساسیت بیشتری انجام می‌پذیرد

2- صدور و تحصیل روادید به دو صورت انجام می‌شود:

الف: دریافت دعوت‌نامه از سوی اقوام فرد متقاضی روادید که به صورت قانونی در این کشور اقامت دارند و در صورت لزوم وی را از نظر مالی پشتیبانی خواهند کرد.

ب: فرد تقاضای خود را شخصا یا از طریق آژانسهای مسافرتی به نمایندگی این کشور در تهران ارائه کرده و نمایندگی اسپانیا پس از احراز شرایط عمومی، تمکن مالی و عدم سوء پیشینه متقاضی در بانک اطلاعات اتحادیه اروپا در این زمینه و با اخذ گرو (سند منزل و...) برای فرد روادید مورد درخواست را صادر خواهد کرد.

3- هموطنان در صورت تحصیل روادید شنگن می‌توانند به تمام کشورهای عضو اتحادیه مسافرت کنند و در این خصوص با مشکل مواجه نخواهند شد. لازم به ذکر است چنانچه دولت اسپانیا با صدور روادید شنگن فردی مخالفت کند یا فرد را پس از ورود به این کشور به دلائلی اخراج کند، فرد مذکور با توجه به همکاریهای اطلاعاتی دول عضو اتحادیه اروپا در قالب سیستم Euro Doc از سفر به دیگر کشورهای عضو این پیمان محروم خواهد بود.

4- صدور روادید جعلی برای سفر به اتحادیه اروپا از جمله مواردی است که در حال حاضر رایج است و بر این اساس ضروری است حتما در انتخاب شرکت مسافرتی با سفارت این کشور در تهران مشورت کنید.

5- حداقل زمان لازم برای تحصیل روادید دو ماه است که ضروری است مدت تعیین شده در برنامه ریزی مورد توجه قرار گیرد.

توضیح:

شنگن عنوان توافقات میان تعدادی از کشورهای اروپایی است که با هدف کنترل بهتر مرزی و همکاری در این رابطه به امضا رسیده است این کشورها عبارتند از آلمان، اتریش، اسپانیا، ایسلند، ایتالیا، بلژیک، پرتغال، دانمارک، سوئد، فرانسه، فنلاند، لوکزامبورگ، نروژ، هلند و یونان. دولتهای نروژ و ایسلند بدون اینکه در عضویت اتحادیه اروپایی باشند از مقررات شنگن تبعیت می‌کنند و بالعکس انگلستان علیرغم عضویت در اتحادیه اروپایی متعهد به مقررات شنگن نیست. این دولتها بر اساس مقررات شنگن ضمن تسهیل تردد اتباع خود در محدوده شنگن، ورود و خروج اتباع خارجی را نیز به این محدوده به صورت مشترک مدیریت می‌کند.

علاوه بر کشورهای فوق، ده کشور استونی، اسلواکی، اسلوونی، چک، قبرس، لتونی، لهستان، لیتوانی، مالت و مجارستان که در می 2004 به عضویت اتحادیه در آمده اند موظف هستند مقررات شنگن را در قوانین ورود و خروج خود وارد کنند.

آداب و رسوم کشور و مردم اسپانیا
آداب و رسوم کشور و مردم اسپانیا


1- بنابر اعلام سازمان بهداشت جهانی امکان ابتلا به بیماریهای زیر در این کشور وجود دارد

هپاتیت A

انسفالیت (تورم مغزی)

2- امکانات بهداشتی، تجهیزات بیمارستانی، دارو و درمان در کشور اسپانیا مناسب و در دسترس است. مشکل اساسی در این زمینه هزینه بالای دارو و مراحل مختلف درمان است که در این خصوص توصیه می‌شود در صورت سفر به این کشور از تسهیلات مربوط به بیمه مسافر استفاده کنید. البته باید گفت بیمه‌های موجود تنها برای موارد پیش بینی نشده بوده و نمی‌توان از تسهیلات آن برای درمان بیماریهای خاص بهره برد.

3- لازم است قبل از سفر به این کشور کنترل کنید واکسنهای چهارگانه (کزاز، دیفتری، فلج اطفال و سرخک) خصوصا اطفال را در تاریخ مقرر زده باشید. همچنین بهتر است قبل از مسافرت خود را در برابر بیماریهای تب زرد، تب تیفوئید و هپاتیت نوع A و B واکسینه کنید.

4- با توجه به وجود بیماریهای مسری نظیر هپاتیت B و ایدز، لازم است ضمن رعایت نکات بهداشتی، از هرگونه ارتباطات غیر مطمئن پرهیز کنید.

5- سعی کنید در تهیه خوراک و آب مناسب ( آب بسته بندی) دقت کنید.

customs-of-spain(4)
customs-of-spain(4)


رفتار مردم

1- خرید کالا و استفاده از سرویسهای عمومی با یورو انجام می‌گیرد، البته می‌توان دلار و یا دیگر ارزهای موجود را در بانکها، صرافیها یا هتلهای اسپانیا تبدیل کرد. هنگام تبدیل پول باید با هوشیاری عمل کنید.

2- در بدو ورود به این کشور چنانچه در مادرید اقامت کردید، سعی کنید در اولین زمان ممکن آدرس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را که به همین منظور در اختیار شما قرار گرفته است، پیدا کنید تا در صورت وقوع حادثه و یا نیاز به مراجعه، دچار مشکل نشوید.

3- درخصوص خرید از فروشگاههای بزرگ این کشور توصیه می‌شود هنگام خروج نهایی از فروشگاه، رسید خرید را دراختیار داشته باشید تا درصورت کنترل امنیتی و تقاضای رسید بتوانید آن را در اختیار مأمورین فروشگاه قرار دهید.

4- چنانچه در این کشور دچار حوادثی مثل سرقت پول یا مدارک مسافرتی شدید، ضروری است قبل از هر کار موضوع را به اطلاع پلیس محلی برسانید و گزارش پلیس را در این رابطه دریافت کنید. بدیهی است گزارش رسمی پلیس، به شما امکان خواهد داد موضوع را در نهادهای مربوطه به نحو موثرتری پیگیری کنید.

ازدواج در اسپانیا

به این نکات توجه کنید اگر می خواهید در اسپانیا ازدواج کنید : - اگر دوست داما د تکه ای از کروات وی را ببرد او به زودی ازدواج خواهد کرد. - اگر عروس یک لباس آبی به تن داشته باشد وی ازدواج مبارکی خواهد داشت.
: برای دریافت مشاوره درباره آداب و رسوم کشور و مردم اسپانیا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «آداب و رسوم کشور و مردم اسپانیا» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید