کد مطلب: 8372 درج نظر
زمان مطالعه: 8 دقیقه
آداب سلام دادن در گوشه و کنار جهان

آداب سلام دادن در گوشه و کنار جهان

اگر اهل گشت و گذار باشید و به کشورهای دیگر سفر کرده باشید، حتما متوجه تفاوت فرهنگی در کشورهای مختلف شده اید. تفاوتی که در زوایای گوناگون زندگی مردم دیده می شود
زمان مطالعه: 8 دقیقه

تفاوت فرهنگ ها در کشورهای مختلف آن گونه است که گاهی شیوه معاشرت و رفتار مردم در کشوری خاص برای اهالی سایر مناطق عجیب و حتی غیرقابل قبول به نظر می رسد. در این مطلب آسمونی به معرفی آداب سلام دادن در گوشه و کنار جهان پرداخته ایم.

روسیه ⇐ دست دادن های سفت و محکم 

یکی از مشخص ترین ویژگی های روس ها روحیه سرد و خشک شان است. بنابراین هیچ وقت نباید از یک فرد روس توقع داشته باشید در اولین برخورد با گرمی و محبت شما را بپذیرد و هنگام ملاقات روی لبش لبخندی دوستانه و گرم نقش ببندد.

در روسیه معمولامردم هنگام ملاقات با یکدیگر چنان محکم دست می دهند که تصور می شود با این فشار می خواهند انگشت های طرف مقابل را بشکنند! در تمام مدت دست دادن هم حتما باید در چشم هم نگاه کنند تا نسبت به فرد مقابل بی احترامی نکرده باشند. البته زمانی که یک مرد با یک زن دست می دهد، مسلما بیشتر رعایت می کند و چندان فشاری به دست های او وارد نخواهد کرد.

در ضمن، روس ها باور دارند هنگام دست دادن حتما باید دستکش ها را از دست تان در بیاورید و هر قدر هم که هوا سرد و گزنده باشد، نباید با دستکش دست بدهید.

کامبوج ⇐ دست های بالاتر، احترام بیشتر

اگر کسی در برابر شما دست هایش را در حالتی که کف آنها را به هم چسبانده است، مقابل قفسه سینه اش بگیرد، چه فکری می کنید؟

حتما با خودتان می گویید در حال دعا کردن است یا درخواستی از شما دارد. اما اگر در کامبوج باشید، باید بدانید که این کار نشانه سلام کردن است. مردم کامبوج وقتی می خواهند با یکدیگر سلام و احوالپرسی کنند، بدن شان را در چنین وضعی قرار می دهند.

نکته جالب دیگر این است که هر چه دست های فرد بالاتر باشد، نشان دهنده احترام بیشتری است که او نسبت به طرف مقابل ابراز می کند. برای همین مردم کامبوج سعی می کنند هنگام سلام دادن، دستشان را خیلی پایین نگیرند.

هند ⇐ دست تکان دادن سلام یا خداحافظ

در بیشتر کشورهای دنیا، دست تکان دادن به معنای سلام کردن یا خداحافظی است. اما در کشورهای شرق آسیا این کار بیشتر نمایشی به حساب می آید و در بعضی کشورها مانند ژاپن یا آمریکای لاتین به معنای «نه» یا به طور کلی پاسخ منفی است.

در هندوستان هم دست تکان دادن به معنای این است که از طرف مقابل بخواهیم به طرف ما بیاید. بنابراین مشخص است که اگر کاری را بدون آگاهی از فرهنگ و سنت کشورهای دیگر انجام دهیم، گاه حتی ممکن است آنچه منظورمان بوده به اشتباه به طرف مقابل منتقل شود و نتوانیم نظر خود را بیان کنیم.

اینها فقط گوشه ای از تفاوت های فرهنگی مردم دنیا در مورد آداب معاشرت و یک سلام و احوالپرسی ساده است. پس اگر قصد سفر دارید، داستان مفصل اختلاف های فرهنگی را از این مجمل بخوانید.

آلمان ⇐ بلند صحبت نکنید

صحبت کردن در حالی که دست های فرد در جیبش است، از نظر خیلی ها پسندیده نیست اما آلمانی ها این کار را بشدت بد می دانند و آن را بی احترامی بزرگی به حساب می آورند.

آنها مردمی قانونمند هستند که بیشتر از سایر مردم دنیا برای خودشان قانون و مقررات دارند. بنابراین وقتی قرار است با یکی از اهالی این کشور ملاقات کنید، باید حواستان خیلی جمع باشد. بلند صحبت کردن یا آدامس جویدن در جمع از نظر آنها کار خوبی نیست و انتظار هم ندارند کسی برای کار اداری به خانه آنها تلفن بزند؛ مگر در مواقع اضطراری.

چینی ⇐ سلام کردن فقط با یک حرکت

در چین هم مانند بسیاری دیگر از نقاط دنیا، دست دادن شیوه معمول و مرسوم ملاقات هاست اما گاهی مردان چینی ترجیح می دهند حرکات سر را هم به دست دادن شان اضافه کنند. خانم ها هم معمولافقط با هم دست می دهند. در این کشور پهناور گاهی حتی فرصت سلام کردن هم چنان محدود است که آنها ناچار می شوند فقط به حرکت دادن سر اکتفا کنند.

اما هنگامی که با یک گروه چینی آشنا می شوید، ممکن است آنها با دست زدن به شما خوشامد بگویند که انتظار می رود شما هم با آنها دست بزنید و جوابشان را بدهید. خوب است بدانید اگر با چینی ها ملاقات می کنید، همیشه باید آنها را با نام خانوادگی شان صدا بزنید و تا زمانی که خودشان از شما نخواسته اند، به هیچ وجه اسم کوچک شان را به کار نبرید.

البته اگر روزی به چین سفر کردید و با کسی همصحبت شدید، یادتان باشد چینی ها اغلب خیلی رک و مستقیم حرف نمی زنند.

ایتالیا ⇐ حرکات بدن به جای کلام

ایتالیایی ها بیشتر از این که منظورشان را با کلمات و جملات بیان کنند، از زبان بدن کمک می گیرند. آنها به نگاه چشم در چشم اهمیت زیادی می دهند و هنگام صحبت حتما باید به صورتشان نگاه کنید. زمانی که فرد بزرگ تری وارد می شود، حتما باید از جای خود بلند شوید و به او احترام بگذارید.

همچنین هنگام ورود به ساختمان، مردها باید کلاه خود را در بیاورند ولی از نظر ایتالیایی ها در آوردن کفش کاری ناپسند است.

استرالیا ⇐ فقط صندلی جلوی تاکسی

استرالیایی ها آدم های خوش قولی هستند و برای همین اگر قرار ملاقاتی با آنها داشته باشید حتما باید حدود 15 دقیقه زودتر از ساعت تعیین شده در محل ملاقات حاضر شوید؛ در غیراین صورت، آنها رفتار شما را بی احترامی به حساب می آورند. در ضمن اگر آنها بخواهند سوار تاکسی شوند حتما در صندلی جلوی ماشین خواهند نشست؛ چون کسی که به تنهایی روی صندلی عقب می نشیند از نظر آنها آدمی مغرور است و با این کار می خواهد ژست بگیرد.

سنگاپور ⇐ آدامس جویدن ممنوع!

در سنگاپور هیچ وقت نباید سر کسی را لمس کنید؛ حتی بچه ها. در این کشور قوانین خاصی هم وجود دارد که بی توجهی به آنها می تواند مشکلات زیادی را برای فرد ایجاد کند، مثلاسیگار کشیدن در مکان های عمومی یا جویدن آدامس ممنوع است.

همچنین خوب است بدانید در این کشور هیچ شهروندی نباید در خیابان آب دهان بریزد؛ در غیر این صورت پلیس حتما با او برخورد خواهد کرد.

فرانسه ⇐ خمیازه نکشید

خمیازه کشیدن و خاراندن بدن و همچنین جویدن آدامس در محیط های عمومی در کشور فرانسه اصلاپذیرفته شده نیست و فرانسوی ها این کار را بسیار بی ادبانه می دانند. در این کشور برخلاف بسیاری دیگر از نقاط دنیا، اگر مهمان کسی شدید حتما باید صبر کنید تا میزبان غذایش را شروع کند .

یونان ⇐ فریادهای دوست داشتنی

مردان یونانی وقتی به هم می رسند، اگر آشنا و صمیمی نباشند فقط با یکدیگر دست می دهند و البته سعی می کنند هنگام دست دادن چشم در چشم طرف مقابل داشته باشند.
اما دوستان صمیمی و اعضای خانواده، شیوه دیگری دارند؛ آنها وقتی همدیگر را می بینند به آرامی به پشت هم ضربه می زنند و یکدیگر را در آغوش می گیرند و با این کار علاقه خود را به دیگری نشان می دهند. این قضیه در مورد خانم ها فرق می کند و آنها اغلب وقتی دوستی را می بینند، گونه همدیگر را می بوسند. زمانی که خانم ها برای اولین بار با یکدیگر ملاقات می کنند نیز دست دادن تنها راه برقراری ارتباط است.

در ضمن باید بدانید یونانی ها معمولابا صدای بسیار بلند و با هیجان زیادی صحبت می کنند که شاید برای مردم دیگر نقاط دنیا عجیب و غیرمعمول باشد. گاهی ممکن است به اشتباه تصور شود که آنها در حال فریاد کشیدن هستند یا دعوایی میانشان رخ داده است، در حالی که این شیوه معمول صحبت کردن مردم یونان با یکدیگر است. آنها هنگامی که با هم صحبت می کنند ترجیح می دهند نزدیک به هم بایستند و حتی دور بودن از فرد گوینده را بی احترامی تلقی می کنند.

سوئیس  ⇐ مراقب دست ها باشید

سوئیسی ها هم قوانین جالبی دارند. آنها بیشتر از بقیه مردم دنیا به وقت شناسی اهمیت می دهند و اصلاخوششان نمی آید مهمانان شان دیر برسند. نکته جالب دیگر این است که هنگام صرف غذا در ملاقات های رسمی باید دست ها را روی میز بگذارید و نه روی پاهایتان؛ البته در تمام این مدت هم باید مراقب باشید که آرنج ها روی میز نباشد.

کوتاه و مرتب کردن ناخن ها در حضور فردی دیگر نیز از نظر آنها کاری بی ادبانه است.

تونس ⇐ دست دادن های گرم و طولانی

تونسی ها هنگامی که یکدیگر را ملاقات می کنند، به گرمی با هم دست می دهند و البته مدت زمانی به نسبت طولانی، این کار را ادامه می دهند. آنها با انجام چنین کاری می خواهند محبت و صمیمیت بیشتری را بین خودشان و طرف مقابل ایجاد کنند. البته در صورتی که فردی را اصلانشناسند یا برای اولین بار با او ملاقات کنند، یک دست دادن کوتاه یا تکان دادن سر هم کافی خواهد بود. خانم های تونسی هم وقتی به یکدیگر می رسند، همدیگر را یک بار می بوسند.

عربستان ⇐ دست دادن های طولانی

در کشورهای عربی مردها معمولابا هم دست می دهند و یکدیگر را در آغوش می گیرند اما دست دادن عرب ها معمولا طولانی تر از اروپایی هاست ولی نه به محکمی دست دادن آنها. زن ها و مردها نیز به طور معمول در اجتماع تماسی با یکدیگر ندارند و با هم دست نمی دهند.

هندوستان ⇐ تعظیم قبل از دست دادن

هندی ها وقتی به یکدیگر می رسند، در حالی که کف دست هایشان را به هم چسبانده اند کمی خم می شوند و سرشان را پایین می آورند. این کار معمولاقبل از دست دادن در ملاقات های رسمی انجام می شود. خانم های هندی معمولاچندان تمایلی ندارند که با مردها دست بدهند و به همین دلیل فقط همان رسم دیرین را انجام می دهند.

زمانی که هندی ها با بزرگ ترها ملاقات می کنند ابتدا باید با دست راست شان پای فرد بزرگ تر را لمس کنند و پس از آن، دستشان را به قفسه سینه خود بزنند و بعد می توانند کف دست ها را به هم بچسبانند و سلام کنند.

موضوع جالب توجه در هندوستان این است که آنها چندان تمایلی به در آغوش گرفتن یکدیگر یا بوسیدن ندارند و از این کار خودداری می کنند.

موزامبیک ⇐ دست زدن قبل از سلام

مردم موزامبیک به سلام کردن خیلی اهمیت می دهند. در این کشور زمانی که دیگران را می بینید و مدتی با آنها همراه هستید، حتما باید سلام و احوالپرسی کنید؛ حتی اگر آنها را نشناسید. در بعضی از مناطق این کشور مردم قبل از سلام کردن و دست دادن، سه مرتبه دماغ شان را با دست لمس می کنند و پس از آن دستشان را به طرف فرد مقابل دراز خواهند کرد.

نکته قابل توجه این است که در موزامبیک اگر دو مرد در حالی که دست های یکدیگر را در دست گرفته اند، در خیابان قدم بزنند و راه بروند اصلاجای تعجب ندارد و از نظر آنها کار عجیبی انجام نشده است. آنها با گرفتن دست یکدیگر فقط محبت و صمیمیت شان را نشان می دهند.

ژاپن ⇐ تعظیم به جای دست دادن

در سرزمین خورشید تابان، زمانی که مردم با یکدیگر ملاقات می کنند یا هنگام خروج از منزل، تعظیم کردن را به دست دادن و در آغوش گرفتن ترجیح می دهند. هنگام تعظیم هم هرقدر بیشتر خم شوند و مدت بیشتری را در این وضع بمانند، احترام بیشتری به فرد مقابل گذاشته اند.

البته با این که دست دادن در فرهنگ سنتی ژاپنی ها جایی ندارد ولی برای کسانی که اهل سایر کشورها هستند یا در ملاقات های رسمی و کاری معمولاتعظیم کردن جای خود را به دست دادن می دهد.

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «آداب سلام دادن در گوشه و کنار جهان»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 * 6 = ?