مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  392 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
مهمترین نکات انتخاب پرده

مهمترین نکات انتخاب پرده

دکوراسیون پرده یکی از مهم‌ترین نکات کاربردی در زیبایی خانه است که با کمی سلیقه می‌توان محیطی شیک را به وجود آورد.
زمان مطالعه: 5 دقیقه

انتخاب پرده در زیبایی خانه تاثیر زیادی دارد. برخی پرده را لباس خانه می‌دانند پس دانستن نکته‌های ظریف اما مهم درباره انتخاب پرده می‌تواند شما را در تهیه پرده مناسب کمک کند. در هر خانه پنجره‌های زیادی با اندازه و شکل‌های مختلف وجود دارند که هر یک باید با پرده‌ای متناسب با ویژگی‌های خاص خود پوشانده شوند. با آسمونی همراه باشید.

مهمترین نکات انتخاب پرده را بدانید
انتخاب پرده

انتخاب پرده

هنگامی که قصد دارید پرده‌ای برای یک پنجره انتخاب کنید باید مدلی را برگزینید که هم به لحاظ زیبایی و هم از نظر کاربردی برای آن پنجره و دکوراسیون اطرافش مناسب باشد. مدل پنجره، خود یکی از عوامل متعددی است که در انتخاب پرده باید در نظر داشت.

بلندی یا کوتاهی، عریض بودن یا باریکی پنجره، نحوه باز و بسته شدن آن و چگونگی و محل قرار گرفتن آن در دیوار، برخی از اطلاعاتی هستند که تصمیم گیری ما درباره مدل پرده را تحت تأثیر قرار می دهند. مدل انتخابی شما برای پرده باید امکان باز و بسته شدن راحت پنجره‌ها و درهای شیشه‌ای را فراهم کند و مدل پرده نباید موجب ایجاد اشکال و مزاحمت در این امر شود. مثلا برای پنجره‌هایی که رو به داخل باز می‌شوند، باید چوب پرده‌ای بلندتر از عرض پنجره در نظر گرفت تا بتوان هنگام نیاز به باز کردن پنجره، پرده ها را کاملا به دو طرف پنجره هدایت کرده و جمع کرد. به این ترتیب پنجره آزادانه باز و بسته می‌شود؛ از طرفی هم انتخاب اشتباه رنگ، طرح، جنس یا دوخت بد می تواند تأثیر منفی روی دکوراسیون، روشنایی، نور محل سکونت، دمای محیط و … بگذارد.

4 نکته مهم که باید در مورد دوخت پرده ها بدانید

1- بهترین جنس برای پرده ساده

پرده‌های مختلف دارای جنس‌های متنوعی هم هستند. اما برای دوخت یک پرده ساده شما باید بدانید که از چه جنسی استفاده کنید چرا که جنس پرده می تواند علاوه بر میزان نور و روشنایی محیط، بر میزان دمای محیط هم تأثیرگذار باشد.

برای مثال پرده‌های ساده ضخیم معمولا برای محیط‌های سرد و پرده‌های ساده نازک برای فضاهای گرم مورد استفاده هستند. بنابراین در ادامه به عنوان اولین نکته در دوخت پرده‌های ساده، این آیتم دکوراسیون را از لحاظ جنس بررسی می کنیم:

  • پرده های کتان: این نوع الیاف اغلب مناسب دوخت پرده‌های ساده و غیر رسمی برای اتاق پذیرایی هستند. جنس کتان اغلب نازک و سبک است و باعث می‌شود از میزان نور اتاق پذیرایی هم کاسته نشود.
  • پرده های حریر و ابریشم: دوخت پرده‌های ساده و کلاسیک حریر و ابریشم، معمولا مورد توجه افراد زیادی قرار می‌گیرد. هزینه کمتر نسبت به سایر پرده ها، تامین میزان نور و روشنایی و ست شدن راحت با سایر دکوراسیون از عمده ویژگی های مرتبط با دوخت این نوع پرده هستند. اما اگر حریم خصوصی برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است، دوخت این نوع از پرده های ساده و شیک باعث دیده شدن فضای داخلی از بیرون می شود. بنابراین بهتر است این نوع از پرده به همراه آستری یا دو لایه دوخته شوند.
  • پرده نخی: این جنس از پرده نسبت به سایر پرده ها حالت خشک تری دارد. بنابراین دوخت این نوع پرده راحت تر خواهد بود. از طرفی از جنس نخی را می توان با هر رنگ و طرحی هماهنگ کرد که این موضوع نکته حائز اهمیتی برای انتخاب پرده در دکوراسیون داخلی شما است. از ویژگی های دیگر این جنس از پرده می توان به سریعتر تمیز شدن و انتخاب برای محیط های رسمی و غیر رسمی اشاره کرد که می تواند امتیاز مثبت دیگری برای دوخت پرده های با جنس نخی باشد.
  • پرده مخمل: این پرده، برخلاف مدل های قبلی که ساده تر بودند، سنگین و رسمی است. از پرده های مخمل بیشتر برای اتاق های دارای اجناس دکوری و لوکس استفاده می شود که زرق و برق زیادی دارند. این پرده به دلیل ضخامت خود بهتر است در محیط هایی که نور و روشنایی زیاد مورد نظر نیست، استفاده شود.
curtains-tips
پرده شیک

2- راهنمای انتخاب طرح و رنگ در دوخت پرده‌های ساده

اگر هنوز نمی دانید که چه رنگی مناسب دکوراسیون شما است، بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

برای انتخاب رنگ پرده‌های ساده بهتر است از رنگ های مکمل کمک بگیرید. به این صورت که با توجه به رنگ دیوار، کاغذ دیواری، فرش ها یا سایر دکوراسیون، رنگی را برای دوخت پرده‌های ساده انتخاب کنید که روی رنگ سایر وسایل قرار بگیرد. این موضوع می‌تواند باعث جلب توجه بیشتر پرده در دکوراسیون شما شود.

اگر خیلی اهل رنگ‌های گوناگون نیستید، بهترین گزینه برای انتخاب رنگ پرده ساده، رنگ های خنثی هستند. این رنگ ها معمولا با هر دکوراسیونی ست می شوند. فرقی نمی کند دکوراسیون شما چه رنگی است، سفید، خاکستری، کرم از جمله رنگ هایی هستند که به راحتی جلوه ای زیبا و هماهنگ به دکوراسیون شما می‌بخشند.

اگر می‌خواهید از پرده های تک رنگ ولی متناسب با دکوراسیون خود برای دوخت پرده ساده بهره بگیرید، بهتر است این رنگ یک درجه تیره تر از دکوراسیون شما باشد.

اگر می خواهید پرده دکوراسیون شما نسبت به سایر دکوراسیون بیشتر به چشم بیاید، بهتر است از رنگی متفاوت از دکوراسیون خود برای دوخت پرده استفاده کنید.

مهمترین نکات انتخاب پرده را بدانید
انتخاب پرده شیک

3- نکاتی در مورد سایز و اندازه پرده‌ها

در بین نکات مربوط به دوخت پرده‌های ساده، یکی از گزینه های مهم سایز و اندازه پرده است. اندازه گیری دقیق عرض و طول پنجره از اهمیت بالایی برخوردار است.

اگر دو طرف پرده دیوار بود، ابتدا با متر از یک دیوار تا دیوار بعدی را اندازه گیری می کنیم. سپس ارتفاع از سقف تا زمین باید اندازه گیری شود.

اگر طول و عرض پرده ها کوتاه بود، لازم است از سمت چپ و راست به اندازه 10 سانتی متر و از پایین پنجره به اندازه 10 تا 20 سانتی متر به متراژ پرده انتخابی اضافه کنیم

اگر قصد دارید پرده مورد نظرتان را از چوب پرده معمولی آویزان کنید بهتر است از بلندی پرده 5 سانتیمتر را کم کنید. اما اگر می خواهید چوب پرده مشخص نباشد و جلوه بهتری به پرده داده شود، بهتر است قد پرده را دستکاری نکنید و گیره ها را به سوراخ نوار پرده وصل کنید.

همچنین نکته دیگری که باید به یاد داشته باشید این است که اگر از میل پرده های حلقه دار استفاده می کنید، از بلندی پرده به اندازه 8 سانتی متر کم کنید تا دوخت پرده به خوبی انجام شود.

curtains-tips
پرده ساده

4- پرده‌های ساده و نکات مربوط به دوخت آن‌ها

در هنگام دوخت پرده‌های ساده به یاد داشته باشید که متراژ موجود در بازار معمولا سه یا دو متر عرض دارند. پارچه های با عرض 3 متر معمولاً با متراژ بلندی پرده همخوانی دارند. به بیان دیگر بهتر است برای طول پرده، طول پنجره را با 10 تا 20 سانتی متر اضافه و برای عرض پرده نیز سه برابر میل پرده به اضافه 20 سانتی متر (10 سانتی متر برای هر طرف پرده) را اندازه گیری و برش دهید.

دوخت پرده‌های ساده با وجود سادگی و مقرون به صرفه بودن می تواند تأثیر شگفت انگیزی در دکوراسیون داخلی محیط سکونت شما داشته باشند. با رعایت نکات ذکر شده در این مقاله می‌توانید به زیبایی و شکیل بودن هرچه بیشتر این نوع از دکوراسیون کمک کنید.

هرکسی دوست دارد که مکان سکونت یا زندگی او بهترین دکوراسیون و زیبایی را داشته باشد. پرده هم یکی از مهمترین و کاربردی ترین آیتم های این دکوراسیون شیک و زیبا است.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره مهمترین نکات انتخاب پرده فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «مهمترین نکات انتخاب پرده» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید