کد مطلب:  4950 
2 نظر
2 نظر
زمان مطالعه: 16 دقیقه
آشنایی با کشور کرواسی

آشنایی با کشور کرواسی

کرواسی یکی از کشورهای منطقه‌ی بالکان، مجموعه‌ای فوق‌العاده از جاذبه‌های گردشگری متنوع است. از هر...
زمان مطالعه: 16 دقیقه
کرواسی یکی از کشورهای منطقه‌ی بالکان، مجموعه‌ای فوق‌العاده از جاذبه‌های گردشگری متنوع است. از هر جاذبه‌ای که تصور کنید نمونه‌ای بی‌نظیر از آن را در این کشور دیدنی پیدا خواهید کرد؛ طبیعت زیبا و نفس‌گیر، تفریحات ساحلی هیجان‌انگیز، تاریخ غنی و باشکوه، آثار معماری بی‌نظیر، غذاهای دریایی لذیذ و هزاران جاذبه‌ی فرهنگی، هنری و تاریخی دیگر. در این کشور زیبا با مهمان‌نوازترین و مهربان‌ترین مردم دنیا روبه‌رو خواهید شد. باآسمونی همراه باشید.

آشنایی با کشور کرواسی
آشنایی با کشور کرواسی


آسمونی : کرواسی بین بالکان و اروپای مرکزی قرار دارد، کشوری که امپرای‌ها و پادشاهی‌های متعددی را در طی هزاران سال تجربه کرده است. آثار تاریخی و میراث فرهنگی به‌جامانده از این دوران تاریخی، گواهی بر تاریخ پرفراز و نشیب کرواسی است. موزه‌های بی‌نظیری در این کشور وجود دارد که هرکدام گوشه‌ای از گنجینه‌های باارزش تاریخی و فرهنگی کرواسی را در دل خود جای داده‌اند.

خطوط ساحلی کرواسی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور هستند. اولین چیزی که در سواحل کرواسی توجه شما را جلب می‌کند، آب‌های زلال است. تماشای این سواحل سفید و زیبا در کنار آب‌های زلال با طیف‌های زیبایی از آبی و سبز زمردین، از جذاب‌ترین بخش‌های سفر به کرواسی است.در این سواحل بی‌نظیر می‌توانید آفتاب بگیرید و از آرامش لذت ببرید. اگر دنبال هیجان و ماجراجویی هستید، هزاران تفریح و ورزش آبی در نواحی ساحلی برای استفاده‌ی گردشگران فراهم شده است. غواصی، قایق‌سواری، موج‌سواری و... هزاران فعالیت تفریحی دیگر در سواحل کرواسی منتظر حضور شماست.

آسمونی : اگر از جاذبه‌های ساحلی و آرامش دریا خسته شدید، می‌توانید بخشی از سفر خود را در کوهستان‌های فوق‌العاده‌ی این کشور زیبا بگذرانید. کارست‌های سنگ آهکی، قله‌های مرتفع، قایق‌سواری در رودخانه، غارهای کوچک و بزرگ، آبشارها و دریاچه‌های شگفت‌انگیز از جاذبه‌های بخش‌های کوهستانی کرواسی هستند. گردشگران فعال و ورزش‌دوست می‌توانند از فعالیت‌های تفریحی مهیجی مانند پیاده‌گردی در طبیعت، کوه‌نوردی، دوچرخه‌سواری کوهستان در مسیرهای زیبای کوهستانی لذت ببرند. اگر هیجان بیشتری می‌خواهید، زیپ‌لاین، صخره‌نوردی و رودگردی را امتحان کنید.

غیر از این جاذبه‌های شگفت‌انگیز طبیعی، هزاران میراث تاریخی و فرهنگی در کرواسی منتظر حضور شماست. غیر از این‌ها، لذیذترین غذاهای دریایی را می‌توانید در این کشور امتحان کنید. در رسان‌های کوچک و بزرگ و کافه‌ها بنشینید، غذای محلی نوش جان کنید و با اهالی مهمان‌نواز و دوست‌داشتنی کرواسی گرم بگیرید.

تاریخ کشور کرواسی

آسمونی : در سال 1918 کرواتها، صربها و اسلوونی‌ها، پادشاهی جنوبی (یوگسلاوی اول) را تشکیل دادند. در جنگ دوم جهانی، مارشال تیتو رئیس جمهور یوگسلاوی سابق با فاشیست‌های ایتالیایی تحت امر موسولینی و نازیسم هیتلری مبارزه‌ای سخت را برای نجات یوگسلاوی دوم آغاز کرد. با مرگ تیتو در سال 1980 به تدریج پایه‌های جمهوری‌های مستقل فدرال بر اساس قانون اساسی 1976 ریخته شد.

croatia
croatia


در سال 1991 انتخابات آزاد برگزار شد و بدنبال آن اسلوونی ومقدونیه بدون جنگ و کرواسی و بوسنی و هرزه‌گوین با درگیری خونین از یوگسلاوی سابق جداشدند. در تاریخ اجتماعی گروهی از کرواتها معتقدند اصالتاً ایرانی هستند و انجمن تحقیق پیرامون هویت کرواتها در این ارتباط فعالیت دارد و کتابهایی نیز منتشر گردیده است.

حکومت و جامعه در کرواسی

آسمونی : روابط بین‌المللی خوبی باکشورها و سازمان‌های بین‌المللی دارند و بر منافع ملی وکاری به خصوص پس از جنگ و مشکلات اقتصادی ناشی از آن تاکید دارند. کرواتها از هم نژادهای خود در کشور بوسنی هرزگووین حمایت جدی دارند. روابط خوب کرواتها و مسلمانان در عرصه‌های فرهنگی سیاسی قابل تحسین است.

دامنه تحولات و ارزش‌های اجتماعی کاملاً آزاد و تمام دین‌ها و مسلک‌ها را در بر می‌گیرد. جمعیت از 000/700/4 نفر ( صد وهفتمین کشور جهان) در سال 1991 به 4282216 نفر در سال 2000 رسیده و علت تقلیل جمعیت وجود جنگ و مهاجرت به کشورهای اطرف بوده است. بر اساس آمار 28/1 درصد تولد و 01/1 درصد مرگ و میر درکرواسی وجود دارد . گروه‌های قومی مهم عبارتند از : کروات 63/89 درصد، صرب 54/4 درصد، مسلمان 9/0 درصد(38539نفر)، آلبانیایی 34/0 درصد، بوسنیایی 47/0 درصد وغیره.

ساختار جمعیت بر اساس اعتقادات دینی بدین قراراست : بر اساس سرشماری سال 1991 جمعیت در جمهوری کرواسی ، 6/75% از مردم دارای مذهب کاتولیک رومی، 1/11درصد مسیحی ارتدوکس ، 2/1 درصد پیرو اسلام ، 4/0 درصد مسیحی پروتستان و 9/0 درصد پیرو مذاهب دیگر یا دارای مذهب مشخصی نیستند (9/3 درصد خود را بدون مذهب اعلام داشتند).

جغرافیای کرواسی

آسمونی : کشور کرواسی تقریباً به شکل نعل اسب از شمال همسایه کشور مجارستان و اتریش، از غرب همسایه اسلوونیا، از سمت شرق و جنوب با کشورهای صربستان و بوسنی هرزگوین و آلبانی هم ‌مرز می‌باشد. دریای آدریاتیک بیشترین مرز غربی کشور کرواسی را تشکیل می‌دهد. مساحت کشور کرواسی 56538 کیلومتر مربع (صد و چهارمین کشور جهان) و جمعیت آن 4282216 نفر است (2000م). پایتخت این جمهوری، زاگرب و جمعیت آن حدود یک میلیون نفر تخمین زده‌ می‌شود.

آشنایی با کشور کرواسی
آشنایی با کشور کرواسی


کرواسی منطقه‌ای است جنگلی و کوهستانی و دارای آب و هوای دلپذیر بهاری. دمای هوا از 5 درجه سانتیگراد زیر صفر در فصل زمستان تا 24 درجه در تابستان در نوسان است. در شمال رودخانه‌های «ساوا» و «دراوا» و مرز غربی آن را دریای آدریاتیک مشروب می‌سازد.

وضعیت آب‌و‌هوایی کرواسی

آسمونی : این کشور دارای آب و هوای مدیترانه‌ای با تابستانی گرم و زمستانی سرد است. طبیعت آن در شمال هموار و جنگلی و در جنوب کوهستانی با ارتفاعات بلند می‌باشد. مرز آبی جمعاً 5790 کیلومتر که از این میزان 1778 کیلومتر مرز ساحلی و 4012 کیلومتر مرز جزیره‌ای دارد. .

شمال کرواسی آب‌و‌هوای معتدل قاره‌ای دارد و مناطق مرکزی و ارتفاعات کرواسی دارای آب‌و‌هوای کوهستانی است. نواحی ساحلی دریای آدریاتیک دارای آب‌و‌هوای مطبوع مدیترانه‌ای هستند. بهار و پاییز در نواحی ساحلی آب‌و‌هوای ملایمی دارد در حالی که در نواحی شمالی و مرکزی، زمستان‌ها سرد و برفی است. میانگین دمای هوا در ژانویه بین منفی 19 تا 5 درجه سانتی‌گراد است و در آگوست 19 تا 39 درجه‌ی سانتی‌گراد است. میانگین دمای هوا در نواحی ساحلی بیشتر است. در ژانویه از 6 تا 11 درجه و در آگوست از 21 تا 39 درجه.

وضعیت فرهنگی کشور کرواسی

آسمونی : اصول سیاست فرهنگی کشور کرواسی به گونه‌ای طراحی شده که قدرت سازماندهی تحت اختیار یک نفر یا یک گروه خاص نباشد. ایدئولوژی سیاست فرهنگی کرواسی را می‌توان برپایه پلورالیزم، خصوصی‌سازی مالکیت، همگون‌سازی خلاقیت‌های فرهنگی و از بین بردن مرکز گرایی استوار دانست. مسئولیت حفظ وارتقای خلاقیت فرهنگی و اجرای اصول آن به طور رسمی به وزارت فرهنگ تفویض شده‌است و شاخص‌های زیر در اولویت قراردارند :
  1. حفظ میراث فرهنگی
  2. نوسازی هویت فرهنگی ملی در قالب فستیوال، چاپ و نشر کتاب بزبان خارجی
  3. جلب گردشگر و ارتقاء صنعت گردشگری فرهنگی
  4. مدرنیز‌ه‌‌‌سازی ابزارهای فرهنگی
  5. تشویق به برقراری هماهنگی و همکاری با مقامات دولتی.
croatia
croatia


آسمونی : همچنین نهاد دیگری بنام « شورای ملی » متشکل از شورای حمایت از کالاهای فرهنگی کرواسی، شورای موزه‌ها، شورای آرشیوها، شورای کتابخانه‌ها، شورای امور تحقیقی، شورای رادیو و تلویزیون به سازماندهی و توسعه برنامه‌های فرهنگی می‌پردازند.

نهادهای فرهنگی دیگری نیز تحت نظارت دولت فعالیت می‌نمایند که می‌توان از انستیتو اطلاع رسانی فرهنگی کرواسی، ‌مرکز اطلاع رسانی فرهنگی ( تهیه و چاپ کتاب‌های عمومی – تخصصی فرهنگی اطلاع رسانی) و شورای امور مهاجرت نام برد.

برخی نهادهای غیر دولتی نظیر ملیت و هویت فرهنگی کرواسی و تحقیق در میراث فرهنگی و کمک به موسسات فرهنگی فعال کرواسی ) و انجمن هنرمندان کرواسی ( حمایت از حقوق اجتماعی و معنوی هنرمندان) در زمینه‌های مختلف فرهنگی کرواسی فعالیت‌دارند.

توسعه فرهنگی کرواسی موضوعی است که طی ده ‌سال گذشته توجّه روزافزونی به آن شده‌است به حدی که کلیه متخصّصین ، اساتید دانشگاه‌ها و وزارتخانه‌های ذیربط گردهم آمدند و پس از بحث و بررسی‌های طولانی توسط دولت تحت عنوان استراتژی توسعه فرهنگی کرواسی در قرن 21 تدوین ودر حال اجرا می‌باشد.

آسمونی : روابط بین‌المللی فرهنگی در حال حاضر بعهده بخش فرهنگ بین الملل وزارت فرهنگ کرواسی نهاده شده‌‌است. اجرای فعالیت‌های فرهنگی بین‌المللی با هماهنگی و همکاری نهادهای داخلی کشور صورت می‌پذیرد. از نظر سطح مناسبات فرهنگی، به ترتیب اولویت در میان کشورهای اروپایی،‌کشورهای ایتالیا، آلمان، فرانسه، انگلیس، اسلونی، لهستان و مجارستان و دیگر کشورها نظیر آمریکا،‌ چین ،‌اسراییل ، ژاپن، استرالیا، برزیل ، آرژانتین، کانادا و ایران را می‌توان نام برد.

آشنایی با کشور کرواسی
آشنایی با کشور کرواسی


برقراری روابط فرهنگی بین‌الملل با سازمان یونسکو، « آیکوم » و « یونی‌آم » مورد توجه مسئولین قرار داشته بطوری که یونسکو در زمان جنگ داخلی کرواسی نقش مهمی را در حفظ وحراست از آثار باستانی شهر دوبرونیک ایفاء نمود وپس از پایان جنگ نسبت به بازسازی آن نقش فعالی داشت.

سینمای کرواسی

آسمونی : در زمینه سینما دو نوع نشریه وجود دارد، یکی مجلات تئوریک با تیراژ کم و دیگری مجلات عامه پسند. کرواسی دارای 147 سینما می‌باشد، بخشی بر اثر جنگ ویران گردیده‌است. شهر زاگرب حدود 12 سینمای فعال دارد.

انجمن فیلمسازان کشور حدود 240 عضو دارد. مرکز فیلم زاگرب باسابقه طولانی به تولید فیلم‌های میهنی و ضد بیگانه مبادرت می‌ورزد.

تئاتر در کرواسی

کرواسی 29 سالن تئاتر دارد،‌برنامه تئاتر عروسکی بین‌المللی است. سابقه تئاتر ملی کرواسی به ژوئن سال1940 باز می‌گردد. در ساختمان آن سه گروه هنری نمایشی : اپرا، ‌درام وباله فعالیت می‌کنند. طبق قانون تئاتر‌های کرواسی به انواع ملی، استانی، شهری و خصوصی تقسیم می‌شود. مدارس حرفه‌ای تئاتر در زاگرب و سایر شهرها فعال هستند.

موسیقی کرواسی

آسمونی : 75 مرکز موسیقی در کرواسی در ابعاد کلاسیک،‌مدرن، سنتی و بین‌المللی فعالیت دارند .فستیوال شبهای موسیقی اوسور،‌ ایسترا،‌ زاگرب ، چاکروتس و پولا بین‌المللی هستند.

امروزه در کرواسی تعداد 37 هنرستان موسیقی و 5 مدرسه موسیقی حین تحصیل وجود دارد، در آموزش بزرگسالان واحدهای موسیقی وجود دارد و از مقطع ابتدایی تا پایان راهنمایی دروس موسیقی را آموزش می‌دهند. فرهنگستان موسیقی کشور نیز هماهنگ با دانشگاه زاگرب فعالیت می‌کند.

انجمن موسیقی کشور ارکسترهای سمفونی کشور را اداره می‌نماید.

کتاب و کتابخانه در کرواسی

آسمونی : مهمترین مراسم ادبی، نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب زاگرب و مدیترانه (شهراسپیلیت) هستند. از میان موسسات انتشاراتی مهم، می‌توان از : اداره فرهنگ و ادبیات کرواسی ،‌ آکادمی علوم و هنر، موسسه « شکولسکا کنیگا » نامبرد. کتابخانه ملی و دانشگاهی، بزرگترین کتابخانه مدرن کرواسی با گنجایش بیش از 2 میلیون کتاب در محل جدید شهر زاگرب در سال 1995 افتتاح گردید.

در سال 1996 کرواسی از 264 کتابخانه عمومی برخوردار بود که از این تعداد 24 کتابخانه ویژه بزرگسالان و دانشگاهیان کشور بود. کتابخانه‌های عمومی کرواسی از 132 بخش ویژه کودکان و 79 اتاق بازی برخوردار می‌باشند.

در سال 1996 انجمن ناشران و فروشندگان کتاب کرواسی تاسیس یافت.

croatia
croatia


اعضای انجمن مذکور درصدد بهبود وضعیت راکد بازار کتاب، برطرف نمودن مشکلات پیش‌روی فروشندگان کتاب ونمایشگاه‌های کتاب وتدوین لوایح می‌باشند. وزارت فرهنگ کرواسی در خلق آثار از ناشرین حمایت می‌کند.

موزه های کرواسی

آسمونی : در کرواسی بالغ بر 151 موزه نمایشگاه و گالری وجود دارد. عمده‌ترین موزه‌های کرواسی عبارتند از : موزه باستان‌شناسی زاگرب و اسپلیت، ‌نمایشگاه دائمی هنرهای مذهبی در زادار،‌گالری مدرن زاگرب، ‌موزة‌ میمارا و موزه‌های منطقه‌ای استان‌ها.

مراکز گردشگری و تفریحی

بطور کلی از شهرهای ساحلی دریای آدریاتیک از جمله شهرهای دوبرونیک ، پولا، اسپیلیت، بورچ ، اماگ، و زاگرب پایتخت کرواسی می‌توان نام برد و آبگرم معدنی واراژدین، استوبیچکه و کراپینسکا جزءٍ مراکز درمانی کرواسی است. همچنین در شهر زاگرب می‌توان از کلیساها بویژه کاتدرال و مارکو، موزه‌ها، گالری‌ها و پارک‌های ماکسیمیر، مدودگراد، بتونیچی، ریبنیاک، مقبره سرباز گمنام، مرکز اسلامی زاگرب، قبرستان میروگو، نمایشگاه بین‌المللی زاگرب،‌باغ وحش، کتابخانه ملی و دانشگاهی زاگرب،‌ پارک « پلیتویچکا یزرا » تحت حمایت یونسکو (حدود 110 کیلومتری جاده زاگرب به اسپیلیت ) نام برد.

مراکز باستانی کرواسی

آسمونی : شهر قدیمی دوبرونیک (شهرزیبا) در جنوب کرواسی و در کنار دریای آدریاتیک تحت نظارت یونسکو قراردارد. از دیگر مراکز قابل ذکرمی‌توان کلیسای جامع زاگرب (کاتدرال ) وبخش قدیمی شهر زاگرب وقلعه‌های تراکوشچان، واراژدین، موزه‌های باستان شناسی زاگرب،‌زادارو پولا در شهر اسپیلیت، موزه مخصوص آثارویا دبودهای باستانی را نام برد.

سیستم و نظام آموزشی کرواسی

سیستم آموزشی در کرواسی شامل :

آسمونی : آموزشی قبل از مدرسه،‌ آموزش ابتدایی، متوسطه و بالاتر از دیپلم است. دوره آموزشی قبل از مدرسه شامل کودکان سنین 1 تا 6 ساله، رایگان است.

مدارس ابتدایی برای کلیه کودکان اجباری و رایگان است، در این مدارس افراد 6 تا 15 ساله تحصیل می‌کنند و دوره‌ آن 8 سال است.

آموزش متوسطه نیز رایگان است. دوره تحصیل بین 2 تا 5 سال متفاوت می‌باشد.

در دوره عالی، تعداد 84 آکادمی و دانشکده مشغول فعالیت می‌باشند، از آن جمله : دانشگاه زاگرب، رییکا،‌ اسپلیت، اوسیک، آکادمی علوم و هنر کرواسی ودیپلماتیک را می‌توان نام برد.

آشنایی با کشور کرواسی
آشنایی با کشور کرواسی


آسمونی : در کرواسی بخشی از هزینه‌های دانشجویان برای کتب درسی ، غذا و مسکن توسط دولت پرداخت می‌شود. بر طبق قانون تحصیلات عالی، موسسات خصوصی مجاز هستند در همه سطوح به فعالیت بپردازند اگر چه بخش اعظم مالکیت آن به دولت تعلق دارد. تحصیل برای شهروندان کرواتی مجانی ا‌ست.

بهترین زمان برای سفر به کرواسی

آسمونی : همان طور که گفتیم، آب‌و‌هوا در کرواسی از دو الگو پیروی می‌کند. آب‌وهوای مدیترانه‌ای با تابستان‌های گرم و زمستان‌ها ملایم در نواحی ساحلی و آب‌و‌هوای قاره‌ای در نواحی داخلی که تابستان‌ها گرم و زمستان‌های آن سرد است. از دسامبر تا فوریه دمای هوا به زیر صفر هم می‌رسد. ماه‌های جولای و آگوست در کرواسی فصل پرگردشگر سال یا اصطلاحا های‌سیزن است. اگر به دنبال سواحل شلوغ و کافه‌های پرهیاهو هستید این زمان بهترین موقعیت برای سفر به کرواسی است.

در این فصل بسیاری از اهالی کرواسی هم به سمت سواحل می‌روند و فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی در نواحی داخلی کم‌رونق‌تر می‌شود. ضمن اینکه دمای هوای روز هم در نواحی ساحلی و هم نواحی داخلی در این فصل بالا است. هتل‌ها و اماکن اقامتی هم به سرعت پر می‌شوند. اگر می‌خواهید سفری آرام را تجربه کنید، ماه ژوئن یا سپتامبر مناسب‌تر است. در این صورت امکانات مختلف گردشگری خلوت‌تر هستند. نواحی ساحلی از ماه اکتبر تا ماه مه بسیار خلوت و آرام هستند البته ممکن است بسیاری از هتل‌ها و جاذبه‌های گردشگری تعطیل باشند.

آسمونی : اگر قصد ندارید به نواحی ساحلی سفر کنید، پاییز فصل مناسبی برای سر زدن به پارک‌های ملی و رود Krka است. در این فصل زیبا، درختان و جنگل‌ها با هزار رنگ زیبای پاییزی جلوه‌گری می‌کنند و درختان همیشه‌ سبز در شاداب‌ترین حالت خود به سر می‌برند. فصل زمستان زمان مناسبی برای سفر به سواحل آدریاتیک و تماشای آثار تاریخی در شهرهایی چون زادار، اسپلیت و دوبرونیک است.

croatia
croatia


آسمونی : فراموش نکنید که در این فصل از سال، هزینه‌ی اقامت در هتل‌های آدریاتیک تا 50 درصد کمتر از فصل شلوغ است. زمستان در نواحی داخلی کاملا متفاوت است. عموما بارش برف وجود دارد و به همین دلیل، رفت‌و‌آمد در مسیرهای کوهستانی دشوار یا غیرممکن می‌شود. با این حال، مناظر شگفت‌انگیزی زمستانی را در پس‌زمینه‌ی جاذبه‌های مختلف خواهید دید.

فصل بهار هم یکی دیگر از فصل‌های ایده‌آل برای سفر به کرواسی است. در این فصل هوا کاملا ملایم و مطبوع و برای فعالیت‌های تفریحی در فضای باز مناسب است. دوچرخه‌سواری، پیاده‌گردی و بازدید از آثار تاریخی و فرهنگی را به راحتی می‌توانید انجام دهید. در جنوب دالماسی هوا از اواسط تا اواخر ماه مه به اندازه‌ی کافی گرم هست که بتوانید شنا کنید.

هزینه‌ها در کرواسی

هزینه اماکن اقامتی در  کرواسی

آسمونی : کرواسی یک مقصد گردشگری جذاب است از این رو گردشگران زیادی دارد. حضور گردشگران باعث شده که کشور کرواسی از نظر اماکن اقامتی محدودیتی نداشته باشد. اماکن اقامتی در این کشور را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد. ارزان، میان‌رده و لوکس.

برای اینکه اقامت ارزانی در کرواسی داشته باشید باید خوابگاه‌های هاستل‌ها را انتخاب کنید. هزینه‌ی اقامت در این هاستل‌ها بین 100 تا 325 کونا است. اگر بخواهید در اردوگاه‌های فضای باز چادر بزنید باید برای دو نفر بین 100 تا 360 کونا بپردازید.

آشنایی با کشور کرواسی
آشنایی با کشور کرواسی


آسمونی : هزینه‌ی اقامت در هتل میان‌رده به ازای اتاق دوتخته، شبی 450 تا 800 کونا است.

برای اینکه یک اقامت لوکس در این کشور زیبا را تجربه کنید، بابت اتاق دوتخته باید شبی 800 کونا و بیشتر پرداخت کنید. این مبلغ بسته به امکاناتی که هتل مورد نظر در اختیار شما می‌گذارد از این مبلغ هم بیشتر می‌شود.

هزینه‌ی غذا در کرواسی

آسمونی : غذا خوردن در رسان‌های کوچک و کافه‌های محلی 60 کونا هزینه دارد. اگر بخواهید در یک رسان خوب غذا بخورید باید بابت هر وعده 120 کونا پرداخت کنید. برای تجربه‌ی غذا خوردن در رسان‌های لوکس بابت هر وعده 300 کونا در نظر بگیرید.

هزینه‌ی حمل و نقل عمومی در کرواسی

آسمونی : اتوبوس، تراموا و قطار، ارزان‌ترین وسایل حمل و نقل عمومی در کرواسی هستند. هزینه‌ی استفاده از آنها بین 10 تا 150 کونا است. با تاکسی هم می‌توانید به گوشه و کنار شهرها سر بزنید که البته گران‌تر است. هزینه‌ی تاکسی برای هر سفر کوتاه در حدود 30 کونا است. اگر در نظر داشته باشید که اتومبیل کرایه کنید باید روزی 450 کونا بپدازید.

هزینه‌ی فعالیت‌های تفریحی در کرواسی

آسمونی : با پرداخت حدود 100 تا 360 کونا می‌توانید در طبیعت چادر بزنید و از امکانات اردوگاه استفاده کنید. های گشت‌و‌گذار در شهر با دوچرخه 175 کونا قیمت دارند. های کروز هم در حدود 1000 کونا هزینه دارند.

توصیه‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها در کرواسی

آسمونی : کرواسی یکی مقصد رویایی گردشگری است چون علاوه بر آب‌و‌هوای خوب و مردم مهمان‌نواز، مناظر طبیعی زیبایی دارد. در ضمن، سفر به کرواسی در مجموع نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی ارزان‌تر است. اما با به کار بستن این نکات می‌توانید این هزینه را تا جایی که امکان دارد کاهش دهید.

استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در کرواسی

آسمونی : در کرواسی، ارزان‌ترین روش برای سفر بین دو نقطه استفاده از اتوبوس است.  خطوط بی‌شمار اتوبوس‌رانی، شهرهای مختلف این کشور را به هم پیوند می‌دهد. اتوبوس‌ها در کرواسی بسیار مدرن و مجهز هستند. پریز برق و وای‌فای رایگان دارند که شما در طول سفر هم آنلاین باشید. تهویه مطبوع، فضای جلوی پای وسیع و صندلی‌های راحت باعث می‌شود که سفر با اتوبوس سفری راحت باشد. بیشتر راننده‌ها هم به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند.

croatia
croatia


آسمونی : اگر بلیط‌های خود را آنلاین رزرو کنید می‌توانید 5 درصد تخفیف بگیرید. علاوه بر ارزان بودن، استفاده از اتوبوس مزایای دیگری هم دارد؛ از جمله اینکه می‌توانید به راحتی زیبایی‌های طبیعی مناطق حومه‌ی شهرها را تماشا کنید و لذت ببرید. اگر دوست ندارید سوار اتوبوس شوید، کرایه‌ی خودروانتخاب دیگری است که اگر زودتر رزرو کنید، ارزان تمام می‌شود.

در کرواسی اقامتگاه ارزان پیدا کنید

آسمونی : یکی از پرهزینه‌ترین بخش‌های سفر، اقامت است. شاید فکر کنید که هتل‌های ارزان انتخاب خوبی باشند اما با کمی تحقیق می‌توانید آپارتمان‌های محلی را با هزینه‌هایی بسیار پایین‌تر کرایه کنید. برای این کار می‌توانید از وب‌سایت Airbnb استفاده کنید.

اگر می‌خواهید در هتل اقامت کنید می‌توانید از تخفیف‌های ویژه‌ای که سایت‌های رزرو آنلاین در اختیار گردشگران می‌گذارند استفاده کنید. علاوه بر این، بسیاری از هتل‌ها در ازای رزرو زودتر از موعد، تخفیف‌های خوبی برای مشتریان خود در نظر می‌گیرند. پس بسیار ضروری است که به محض اینکه تصمیم به سفر گرفتید، هتل مناسب را پیدا و رزرو کنید. هر چه زودتر این کار را انجام دهید بهتر است. بنابراین از اینکه هتل را مستقیما از وب‌سایت خودشان رزرو کنید، نترسید و مطمئن باشید که سایت خود هتل هم پیشنهادات ویژه‌ای برای مهمانان‌ش در نظر می‌گیرد.

آسمونی : برای پیدا کردن اقامتگاه ارزان، از شهرهای بزرگ و یستی فاصله بگیرید. به این ترتیب هم در هزینه‌ی اقامت صرفه‌جویی می‌کنید و هم از شلوغی و ازدحام فاصله می‌گیرید.

آشنایی با کشور کرواسی
آشنایی با کشور کرواسی


آسمونی : کرواسی، سرزمین چشم‌اندازهای فوق‌العاده‌ی طبیعی است. بنابراین فکر بدی نیست که شبی را در طبیعت و در اردوگاه بگذرانید و هم از طبیعت لذت ببرید و هم هزینه‌ی اقامت خود را کاهش دهید.

هاستل‌های متعددی هم در شهرهای کوچک و بزرگ کرواسی وجود دارند که بسیار باصرفه هستند. البته هاستل برای همه‌ی اقشار مسافران انتخاب خوبی نیست اما اگر تنها باشید می‌توانید روی آن حساب کنید و با کمترین هزینه اقامت کنید. ضمن اینکه این فرصت برای شما فراهم می‌شود تا با اهالی از نزدیک آشنا شوید و دوستان جدیدی پیدا کنید.

در کرواسی در فصل خلوت سال (آف سیزن) سفر کنید

آسمونی : برای اینکه سفر ارزانی را تجربه کنید، باید توجه ویژه‌ای به زمان سفر داشته باشید. فصل شلوغ گردشگری در کرواسی از جولای تا آگوست است. در این فصل قیمت‌ها به قدری بالا می‌رود که حتی اهالی کرواسی هم در خانه می‌مانند و سفر را به زمان دیگری موکول می‌کنند. در این مدت فرقی نمی‌کند که کجا اقامت کنید، همه جا هزینه‌ها بالاست.

برای اینکه سفرتان ارزان‌تر تمام شود، فصل بهار و پاییز را انتخاب کنید. ماه‌های آوریل و مه نسبتا گرم هستند و خبری از حضور گردشگران نیست. در این ماه‌ها می‌توانید زندگی اهالی را از نزدیک لمس کنید. در ماه سپتامبر هنوز هوا به قدری سرد نشده که نتوانید تنی به آب بزنید. پس در ساحل استراحت کنید و از سفر ارزان خود لذت ببرید.

در کرواسی مقصد خود را به درستی انتخاب کنید

آسمونی : برای اینکه سفر ارزانی داشته باشید باید مقصد سفر را با دقت انتخاب کنید. شهری مثل دوبروونیک بسیار مشهور و یستی است. در این شهر همیشه گردشگر وجود دارد و قیمت‌ها بالا است. اما در شهرهای کوچک‌تر هم هزینه‌های سفر پایین تر است و هم همان زیبایی و هیاهوی شهرهای بزرگ را می‌توانید تجربه کنید.

croatia
croatia


آسمونی : یا در شهری مثل دوبروونیک، از بخش تاریخی شهر فاصله بگیرید و در نواحی حاشیه‌ای تر مثل Dubrovnik Riviera یا منطقه‌ی Konavle اقامت کنید. برای رفتن به پارک‌های ملی و جاذبه‌های گردشگری نگران نباشید. با سفرهای کوتاه یک روزه یا چند ساعته می‌توانید خود را به شهرهای کوچک و بزرگ اطراف برسانید و از زیبایی‌های آنها هم لذت ببرید. در نقشه به دنبال شهرهای کوچکی بگردید که فاصله‌ی کمی تا شهرهای بزرگ دارند. همان شهرها را به عنوان مقصدتان انتخاب کنید و از اقامت ارزان لذت ببرید.

در کرواسی غذای ارزان بخورید

آسمونی : یکی از مهم‌ترین هزینه‌های سفر، غذا خوردن است. به خصوص اگر بخواهید بیشتر وعده‌های غذایی را در رسان‌ها میل کنید. توصیه‌ی ما این است که از رسان‌های سنتی غذا بخورید اما اگر می‌خواهید هم غذای سنتی بخورید و هم کمتر هزینه کنید، جایی غذا بخورید که اهالی شهرها غذا می‌خورند. در واقع از رسان‌های یستی فاصله بگیرید و به رسان‌های کوچک و محلی که مشتری زیادی دارند سر بزنید.

علاوه بر این می‌توانید خودتان غذای‌تان را بپزید. در هرشهری در مغازه‌ها و فروشگاه‌های محلی، مواد غذایی را خریداری کنید و در یخچال هتل یا آپارتمانی که کرایه کرده‌اید نگه دارید. اگر بتوانید چند وعده را هم خودتان آشپزی کنید، مقدار زیادی در هزینه‌های سفر صرفه‌جویی خواهید کرد.

همیشه غذای حاضری همراه داشته باشید تا اگر در ساعت ناهار بیرون از هتل بودید مجبور می‌شوید به هر رسانی بروید.

 
  • همچنین ببینید:
https://asemooni.com/biography/politician/president-of-the-republic-of-croatia

 
: برای دریافت مشاوره درباره آشنایی با کشور کرواسی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «آشنایی با کشور کرواسی» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید