کد مطلب:  57443 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
نقد شخصیت و فیلمنامه روزهای نارنجی

نقد شخصیت و فیلمنامه روزهای نارنجی

قصه ی زنی است که در فصل پرتقال چینی، گرفتار مشکلات خاص کاری اش و همینطور زندگی زناشویی اش است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

 

اختصاصی آسمونی نوشته چکاوک‌ شیرازی

عنوان‌ بسیار به جایی ست.

قصه ی زنی است که در فصل پرتقال چینی، گرفتار مشکلات خاص کاری اش و همینطور زندگی زناشویی اش است.

مشکلاتی که همه ی کنش ها و واکنش ها را رقم‌ می زند. 

مانند هر فیلم خوب دیگری، ابتدا با ضعف و نیاز قهرمانمان مواجه ایم. هدیه تهرانی در این فیلم نقش  زنی لجوج و سرسخت را بازی می کند که میخواهد مسئولیت چیدن بار یک باغ پرتقال را به عهده بگیرد. او به شدت به خودش تکیه کرده و روی پای خودش ایستاده و به خاطر غرور بیش از اندازه اش با همسرش مانند شاگرد رفتار می کند. در مورد مسائل مهم نظر او برایش مهم نیست.

او که با رقیبش، می جنگند، سعی دارد کار را از چنگ او نیز بیرون آورد. برای این کار خانه و بقیه ی دارایی اش را وثیقه می گذارد. پس حالا مسئله ی مهم تری دارد که برایش بجنگد. کار شروع می شود. خرده داستان هایی که مربوط به کارگران زن است هم شاخ و برگ داستان را افزایش داده و  هم در پیشبرد داستان موثر است. 

نقد شخصیت و فیلمنامه روزهای نارنجی
نقد شخصیت و فیلمنامه روزهای نارنجی

آرزو شکل گرفته، قهرمان هدف دارد. حالا نقشه ی راه لازم است که قهرمان به هدفش برسد. نقشه درست طراحی شده. رقیب هر کاری می کند تا او به خواسته اش نرسد و در مقابل کنش هایش با واکنش قهرمان مواجه است. تمام رفتار قهرمان از شخصیتش می آید. چیزی بیرونی و اضافه نیست. و این تلاش رقیب برای شکست دادن زن، از جایی در گذشته می آید. زمانی که او خواستگار زن بوده و جواب رد شنیده.

زن تا جایی توانسته که مشکلاتی را از سر راهش بردارد. اما مشکل اصلی با کمک همسرش حل می شود و این جایی ست که زن می فهمد باید غرورش را کنار بگذارد و به او اعتماد کند. آرزو کنار رفته و اوضاع عادی شده اما چیزی در رفتار زن و مرد تغییر کرده.

نکته ای که در فیلم نامه به آن توجه شده، تعیین deadline است که تنش را بالا می برد و ما به عنوان مخاطب همراه قهرمان دچار دلشوره برای سر رسید تاریخ تعیین شده هستیم. 

فیلم با بازی های روان و نماهای جذاب از شمال کشور، پیشنهاد خوبی برای دیدن است. فیلمی که با پرداختن به مشکلات کارگران و این شغل خاص، یادآور داستان های پنبه چینی مهاجران آمریکایی ست.

: برای دریافت مشاوره درباره نقد شخصیت و فیلمنامه روزهای نارنجی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «نقد شخصیت و فیلمنامه روزهای نارنجی» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید