کد مطلب:  30309 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
بیوگرافی کوتینیو

بیوگرافی کوتینیو

نگاهی به حضور ستاره تیم ملی برزیل در نیوکمپ/ اختصاصی آسمونی – مهدی زارعیکوتینیو گران ترین خرید تاریخ...
زمان مطالعه: 6 دقیقه

نگاهی به حضور ستاره تیم ملی برزیل در نیوکمپ/ اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

کوتینیو گران ترین خرید تاریخ بارسلونا

به گزارش آسمونی ، یک سال پیش بود که فیلیپه کوتینیو ستاره جوان تیم فوتبال لیورپول قرارداد خود با این تیم را تا سال 2022 تمدید کرد. به این ترتیب طبق این قرارداد کوتینیو 150 هزار پوند در هفته دستمزد می گرفت. دستمزدی که او را تبدیل به بازیکنی می کرد که بیشترین دستمزد را از لیورپول دریافت می کرد.  

می خواهم سالیان دراز در لیورپول بمانم!

کوتینیو در آن زمان در خصوص تمدید قرارداد خود گفت: اینجا باشگاهی است که از حضور در آن بسیار قدردان و خوشحال هستم. من قرارداد جدیدی امضا کردم تا سالیان زیادی در باشگاه بمانم زیرا این افتخار بزرگی برای من است. این موضوع شادی زیادی به من می دهد. از روز اولی که به لیورپول آمدم هواداران و باشگاه با آغوشی باز از من استقبال کردند.

coutinho-barcelonas-most-expensive-player
coutinho-barcelonas-most-expensive-player

از واسکودوگاما تا لیورپول

هافبک تهاجمی و وینگر سابق لیورپول و کنونی بارسلونا متولد 12 ژوئن 1992 در ریو دو ژانیرو برزیل است و فوتبال را از سال 1999 در واسکو دو گاما آغاز کرد. به گزارش آسمونی ، او تا سال 2008 در تیم های پایه واسکو دوگاما بازی کرد و آن گاه با تیم اینتر ایتالیا قرارداد امضا کرد. هر چند او پنج سال عضو اینتر بود اما طی سالهای 2008 تا 2010 به صورت قرضی در واسکودوگاما بازی کرد و آمار یک گل در 19 بازی را برجای نهاد. پس از آن به اینتر بازگشت و آن گاه در سال 2012 به صورت قرضی راهی اسپانیول شد. جایی که 5 گل در 16 مسابقه برای این تیم به ثمر رساند. سرانجام در تابستان 2013، در ازای 13 میلیون یورو از اینتر به لیورپول پیوست. آمار او طی 5 سال بازی در لیورپول، 41 گل در 152 مسابقه برای این تیم بود. او طی فصلهای 15-2014 و 16-2015 دو بار به عنوان بهترین بازیکن فصل لیپورپول انتخاب شد. همچنین در فصل 15-2014 در بین بازیکنان تیم منتخب فصل لیگ برتر نیز جای گرفت.

کوتینیو گران ترین خرید تاریخ بارسلونا ; نگاهی به حضور برزیلی در نیوکمپ
کوتینیو گران ترین خرید تاریخ بارسلونا ; نگاهی به حضور برزیلی در نیوکمپ

فصلی درخشان در لیورپول

به گزارش آسمونی ، در ابتدای فصل گذشته، کوتینیو بی شک یکی از بهترین و با ثبات ترین بازیکنان لیگ بود. اگر او می توانست آن آمادگی خود را حفظ کند، در پایان فصل برای کسب جایزه بهترین بازیکن لیگ می جنگید. آمار او در پایان فصل 17-2016 لیگ برتر 13 گل و 7 پاس گل بود. کوتینیو نقشی کلیدی در ترکیب تیمش به عنوان یک وینگر چپ ایفا کرد اما می توانست در مرکز میدان به مراتب خطرناک تر باشد. به این ترتیب در صورت پیوستن به تیمی دیگر از جمله بارسلونا او این فرصت را پیدا می کرد که در مرکز میدان بازی موثرتری انجام دهد.  

سرشار از اندوهی بزرگ

اما چهار ماه قبل بود که نیمار صحبت هایی کاملا متفاوت بر زبان آورد. نیمار که در تابستان امسال رفت، ادعا کرد که دوست صمیمی اش - کوتینیو - به خاطر عدم موفقیت در انتقال به بارسلونا به شدت ناراحت است. به گزارش آسمونی ، نیمار پس از برد (2-0) برزیل مقابل اکوادور و گلزنی کوتینیو گفت:« من بسیار خوشحالم، چون کوتینیو گلزنی کرده است. او در حال حاضر سرشار از اندوهی بزرگ است. فیلیپه واقعاً به ما در کسب این پیروزی کمک کرد. او بازیکنی بسیار خوبی است و اهمیت زیادی برای تیممان دارد.»

coutinho-barcelonas-most-expensive-player
coutinho-barcelonas-most-expensive-player

پیشنهادی که رد شد

پاول جویس خبرنگار تایمز درباره پیشنهاد تابستان بارسلونا توضیح کاملی ارائه کرد. به گفته جویس پیشنهاد بارسلونا به این صورت بوده که آن ها تمایل داشتند در ابتدا 82.1 میلیون پوند را به لیورپول پرداخت کنند و مابقی مبلغ، یعنی 36.5 میلیون پوند را تحت شرایط خاصی بپردازند. بارسلونا برای پرداخت مابقی مبلغ انتقال در پیشنهاد جدیدش، بندهایی نظیر قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و کسب توپ طلا توسط فیلیپه کوتینیو را گنجانده بود. اما باز هم لیورپول به اطلاع این باشگاه رسانده که تلاش آن ها بی ثمر خواهد بود!  

خرید دمبله مانعی در راه رفتن به بارسا

در همان زمان اسکای اسپورتس درباره فیلیپه کوتینیو نوشت که وی امیدوار است خرید عثمان دمبله توسط بارسلونا به معنی منتفی شدن انتقال او از لیورپول به نیوکمپ نباشد. کوتینیو پیش از آن، یک بار درخواست خروج داده بود اما لیورپول به این درخواست، بی اعتنایی کرد. به نظر می رسید که کار انتقال کوتینیو به بارسلونا با در نظر گرفتن موضع دو باشگاه، بسیار سخت شده بود. زیرا انتقال سنگینِ 150 میلیون یورویی عثمانه دمبله به تیم اسپانیایی، کار بارسلونا برای خرید کوتینیو را سخت تر کرد؛ زیرا آن ها برای خرید دمبله، هزینه زیادی صرف کردند و از طرفی لیورپول نیز حاضر نبود کوتینیو را با مبلغی پایین به فروش برساند.

کوتینیو گران ترین خرید تاریخ بارسلونا ; نگاهی به حضور برزیلی در نیوکمپ
کوتینیو گران ترین خرید تاریخ بارسلونا ; نگاهی به حضور برزیلی در نیوکمپ

قهرمانی با برزیل در رقابت های زیر 17 سال آمریکای جنوبی

به گزارش آسمونی ، کوتینیو اولین بار در سال 2009 بود که پیراهن زردرنگ سلسائو را در مسابقات زیر 17 سال قهرمانی آمریکای جنوبی به تن کرد. این رقابت ها با حضور 10 تیم در دو گروه 5 تیمی برگزار شد و برزیل با وجود باخت (2-0) از کلمبیا، در برابر پاراگوئه(4-0)، پرو (3-0) و بولیوی (3-0) به برتری رسید و به عنوان صدرنشین گروه خود راهی فینال شد. کوتینیو دو بار در برابر پاراگوئه و پرو موفق به گلزنی شد که هر دو گل را از نقطه پنالتی به ثمر رساند. اما در فینال مقابل آرژانتین در دقیقه 56 بازی را دو بر صفر به سود برزیل کرد. در ادامه مسابقه (2-2) شد و کار به پربات پنالتی کشید. این بار کوتینیو چهارمین ضربه برزیل را به هدر داد. اما سرانجام سلسائو پس از 9 ضربه به برتری (6-5) رسید و برای نهمین بار قهرمان آمریکای جنوبی در این رده شد.  

زیر سایه هنریکه و اسکار

دو سال بعد جام جهانی جوانان در کلمبیا برگزار می شد و برزیل در این مسابقات بعد از یک تساوی(1-1) مقابل مصر، در برابر اتریش(3-0) و مقابل پاناما( 4-0) پیروز شد. برزیل در مرحاحل حذفی ابتدا عربستان را (3-0) شکست داد و بعد از تساوی(2-2) با اسپانیا موفق شد در ضربات پنالتی مقابل این تیم (4-2) پیروز شود. برد (2-0) مقابل مکزیک این تیم را فینالیست کرد و آن گاه نوبت به برد (3-2) در وقت اضافی مقابل پرتغال رسید که پنجمین قهرمانی برزیل را در این تورنمنت محقق ساخت. کوتینیو در مرحله گروهی 3 گل به ثمر رساند اما تحت الشعاع هنریکه هم تیمی خود قرار گرفت که با 5 گل زده توپ طلا و کفش طلایس تورنمنت را از آن خود ساخت. همچنین زیر سایه اسکار که با هت تریک خود قهرمانی برزیل را رقم زد.

coutinho-barcelonas-most-expensive-player
coutinho-barcelonas-most-expensive-player

در تیم ملی بزرگسالان

بازیهای ملی او در رده بزرگسالان از سال 2010 آغاز شد و پس از دو بازی در این سال، تا سال 2014 فرصت بازی در سلسائو را کسب نکرد. اما در آن سال 4 بازی برای برزیل کرد و در سال بعد طی 7 مسابقه ملی خود یک گل هم به ثمر رساند. گلی که در برد(2-0) مقابل مکزیک در دیداری دوستانه به ثمر رسید. اما اوج کار او در سال 2016 بود که در 11 بازی 5 گل ملی به کارنامه خود افزود. از جمله هت تریک مقابل هائیتی در کوپا سنته ناریو و گلزنی مقابل بولیوی و آرژانتین در انتخابی جام جهانی.  

زندگی شخصی

در 18 سالگی او برزیل را به مقصد ایتالیا ترک کرد. در این سفر او تنها نبود و پدر، مادر و همسر آینده اش آینه او را همراهی می کردند. در انتقال به اسپانیول والدینش به برزیل بازگشتند و او و آینه در سال 2012 در برزیل با هم ازدواج کردند. به گزارش آسمونی ، تمامی تتوهای روی دست کوتینیو به نوعی تقدیم به اطرافیانش شده است. از پدر و مادر و همسرش گرفته تا دو برادرش. او همچنین یک مسیحی متعصب و معتقد است. الگوی او نیز در فوتبال رونالدینیو بوده است.

کوتینیو گران ترین خرید تاریخ بارسلونا ; نگاهی به حضور برزیلی در نیوکمپ
کوتینیو گران ترین خرید تاریخ بارسلونا ; نگاهی به حضور برزیلی در نیوکمپ

مرد 400 میلیون یورویی

به گزارش آسمونی ، حالا کوتینیو با این انتقال به گران قیمت ترین خرید تاریخ بارسلونا تبدیل شده است. زیرا بارسلونا اعلام کرده بند آزادسازی فیلیپه کوتینیو 400 میلیون یورو خواهد بود. کوتینیو قراردادی پنج سال و نیمه با بارسلونا به امضا رسانده است. در ازای مبلغ 160 میلیون یورو(142 میلیون پوند)، به بارسلونا می پیوندد. لیورپول در پایان، 160 میلیون یورو از این انتقال برداشت خواهد کرد. این در حالی است که بارسلونا 120 میلیون یورو از این مبلغ را به صورت نقد پرداخت می کند. کوتینیو در بارسلونا سالانه تقریبا 10 میلیون یورو حقوق خواهد گرفت. این در حالی است که وی به دلیل بازی برای لیورپول، قادر نخواهد بود در ادامه لیگ قهرمانان امسال برای بارسلونا بازی کند.

نظر خود را درباره «بیوگرافی کوتینیو» در کادر زیر بنویسید :
3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید