کد مطلب:  17080 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شمارش معکوس برای فعالیت مسترکارت در ایران

شمارش معکوس برای فعالیت مسترکارت در ایران

1395/05/27به گفته یک عضو هیات مدیره شرکت پست، امکان فعالیت مسترکارت در ایران از طریق شرکت های واسطه وجود دارد. ...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

1395/05/27

به گفته یک عضو هیات مدیره شرکت پست، امکان فعالیت مسترکارت در ایران از طریق شرکت های واسطه وجود دارد.

Countdown to MasterCard activities in Iran
Countdown to MasterCard activities in Iran

  به گزارش آسمونی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، کارتهای اعتباری بین المللی نظیر ویزا کارت و مسترکارت از بازیگران اصلی تجارت الکترونیک هستند که استفاده کنندگان از آنها می توانند بدون دغدغه، مبادلات مالی بین المللی خود را به صورت قانونمند انجام دهند .

 پس از برجام و توافق های ایجاد شده در حوزه بانکی، زمزمه های حضور مسترکارت در ایران نیز شنیده شد و بانک مرکزی در این راستا برنامه ریزی هایی برای اتصال شبکه شتاب به شبکه های مالی دنیا انجام داد .

 در اسفندماه سال گذشته داوود محمد بیگی مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی از ورود نخستین کارت های بین المللی در نظام بانکی کشور در سال 95 خبر داد و اظهار داشت: هر چند محدودیت های برای بهره گیری از این کارت ها وجود دارد اما برای پاسخ گویی به نیاز مشتریان بعد از برجام، مذاکراتی با دو بانک جی.بی.سی (JBC) ژاپن و سی.یو.پی (CPU) چین انجام شده است.

 بر اساس این گزارش اوایل هفته جاری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از عملیاتی شدن کارتهای اعتباری بین المللی (مستر کارت) در ایران خبر داد و گفت: از این پس ایرانیان می توانند با استفاده از این کارتهای بین المللی، در کشورهای خارجی تراکنش مالی داشته باشند که شرکت پست این کارتها را به صورت ریالی در شعب مالی پستی توزیع می کند.

 اما پس از این اظهارات ،سخنگوی شرکت مسترکارت تاکید کرد این کارت بین المللی هیچگونه فعالیتی در ایران ندارد؛ بر این اساس عضو هیات مدیره شرکت پست در واکنش به این ادعا پاسخ داد: پست از طریق شرکت واسط، این کارتها را در دفاتر پستی به فروش می رساند.

 غلامرضا نجاری اعلام کرد: از آنجا که شرکت پست به نیابت از سازمانها و شرکتهای دولتی و خصوصی خدمات دیگر دستگاه‌ها را به مشتریان ارائه می‌کند، با هدف تسهیل مبادلات ارزی خرد، با انعقاد قرارداد با شرکت «ویژن کارت ایرانیان» عملیات مربوط به توزیع و تحویل کارتهای پیش پرداخت (prepaid) به متقاضیان را پس از احراز هویت برعهده دارد .

 وی درخصوص خبر تکذیب فعالیت مستر کارت در ایران از سوی این شرکت بین المللی نیز خاطرنشان کرد: سخنگوی مستر کارت امکان فعالیت این شرکت از طریق شرکتهای واسط را تکذیب نکرده است.

امکان فعالیت مسترکارت در کشور به زودی میسر می شود

 فرهنگ فرزان کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار بورس، بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: فعالیت مستر کارت در ایران مشکلات و پیچیدگی های فنی دارد که مجموعه های بانکی ملزم به رعایت و پیاده سازی این قوانین هستند.

وی افزود: توافق بانک مرکزی و مجموعه های بانکی با مستر کارت مهم تر از اقدامات فنی است که می بایست این امر صورت پذیرد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: با توجه به رعایت الزامات فنی و توافق میان مجموعه بانکی و شرکت مستر کارت به نظر می رسد که فعالیت مستر کارت در ایران به زودی و یا حداکثر تا یک سال آینده شروع شود.

مستر کارت عاملی مهم در مبادلات تجاری

 محمد رضا غفوری کارشناس بانک در گفتگو با خبرنگار بورس، بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص خدمات مستر کارت در ایران اظهار داشت: بعد از اجرای برجام خدمات مستر کارت در ایران یکی از موضوعات مهمی است که در بحث مبادلات مالی و تجاری مطرح است .

 وی افزود: در سال های گذشته اقدامات متفاوتی از طریق واسطه ها، بانک ها و شرکت های مختلف در خصوص صدور ویزا کارت صورت گرفته که به سبب عدم بکارگیری رویه های مناسب با مشکلات متعددی در این خصوص مواجه شد.

 غفوری بیان کرد: در دو سال اخیر اقداماتی از سوی بانک مرکزی برای اتصال میان سوئیچ داخلی با بین المللی صورت گرفته تا از آن طریق بتوانیم خدمات ویزا و مستر را به تجار ایرانی ارائه بدهیم.

 کارشناس بانک ادامه داد: برای ارائه خدمات مستر کارت در ایران باید بحث های پروتکل ایران،شرکت ویزا، صدور کارت،ابزارها و ادوات ارائه دهنده سرویس میان گروه‌های مختلف بررسی شود.

 وی با بیان اینکه اخیرا بحث هایی مبنی بر عدم تعامل کمپانی های مربوطه با ایران مطرح شده، عنوان کرد: مجموعه شبکه بانکی و بانک مرکزی پیگیر رویه و روش های فنی و تکنیکی کار هستند تا تمامی گروه‌ها بتوانند با ایران تعامل تجاری داشته باشند.

: برای دریافت مشاوره درباره شمارش معکوس برای فعالیت مسترکارت در ایران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «شمارش معکوس برای فعالیت مسترکارت در ایران» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید